YENİ OKUL DÖNEMİNDE DUYGUMU KABUL EDER MİSİN?

0
352

Uzm. Psk. Sandra PASENSYA konuk yazar olarak yeni okul dönemini kaleme aldı. Keyifli okumalar… 

İlk rüzgarın esmesiyle birlikte “sonbahar geldi” cümlesi ağzımızda dolanmaya başladı bile. Haziran, Temmuz, Ağustos derken Eylül kendini yavaş yavaş hissettirmeye, düzenler yeniden şekillenmeye başladı. Yazlıkta olanlar dönüşe, kışlıkta olanlar hazırlıklara geçti. “Tatil bitti” cümlesi ise hem yetişkinlerde hem de çocuklarda duyulur oldu. Yeni başlangıçların heyecanı, geçmiş senelerin deneyimleri, mutluluklar, endişeler, korkular… Her ailenin gündeminde farklı bir duygu hakim bu ayda : Okullar açılıyor…

Yeni bir başlangıcın yapılacağı okul döneminde, çocukların duygusal süreçleri de ön plana çıkar. Anneden ayrılma korkusu, yalnız kalma endişesi, arkadaşlık edinmede güçlük, kendini ifade etmede zorlanma gibi birçok konu bir anda ailenin öncelikli gündemini oluşturabilir. Tepki belirten davranışların altında duygusal bir ihtiyaç belirebilir. Dolayısıyla, çocuğun ihtiyacına kulak vermek, davranışın çözümü için de birinci adım olacaktır. “Okula gitmeyeceğim.” cümlesini “Okula gideceğim için endişeliyim.” şeklinde dönüştürmek kurulan iletişimin yapısına bağlıdır. “Okula gitmeyeceğim.” diye bağırıp ağlayan bir çocuğa “Hayır gideceksin.”, “Herkes gidiyor, sen de gideceksin.”, “Ne var bu kadar korkacak” şeklinde mantıksal açıklamalarla dolu bir iletişimde çocuğun duygusu kabul edilmediği gibi, çözümsel adım da atılamayacaktır. Bu nedenle durum kaygısal bir boyuta taşınabilir.

Duygusal iletişim dilinde ise, duygunun kabulü esastır. “Okula gitmeyeceğim” cümlesiyle zorlantısını dışa vurmaya çalışan bir çocuğa “Şuan endişelisin. Okula gitmek sana zor geliyor. Seni anlıyorum.” şeklindeki bir yaklaşım, çocuğa kendisinin anlaşıldığına dair bir ipucu vermekle kalmayıp, anne-babaya doğru iletişim kanalını kazandıracaktır. Böylece, çocuk ailesine iç dünyasının kapılarını açacak ve endişesinin sebeplerini konuşmak üzere istekli olacaktır.

Duygu kabulümüzün bol olduğu başarılı bir eğitim-öğretim yılı dileğiyle…

Uzm. Psk. Sandra PASENSYA

Renkler Psikoeğitim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here