Yıldıztozu Kitaplığı – ‘Çocuk Kitabı Görünümlü Yetişkin Kitapları’

1
653

Okuduğum kitapların bana ne yapacağımı söylemesini,  parmak sallamasını, direkt bir harita elime vermesini hiç sevmedim tercih de etmedim hiçbir zaman.   O yüzden kişisel gelişim kitaplarından oldum olası uzak durmuşumdur, aldığım eğitimin temeli genellikle buna dayanıyor olsa bile… Üniversite yıllarımda (90’lı yılların sonu) daha çocuk kitabı değil edebiyatının bile böyle esamesi okunmuyor ,bilinmiyorken şükür ki ben sahaf gezerken Michael Ende ile tanıştım. Tanıyanlar iyi bilir ki ben de hep yeri başkadır. Uyanmamı sağlayan çocuk kitaplarıyla olan ilgimin  gelişmesi o yıllara Ende’ye dayanır aslında… Birçok kişisel gelişim kitabına taş çıkartacak özellikte olan ‘çocuk kitabı görünümlü yetişkin kitaplarından’ biraz bahsetmek birkaç yazı buna devam etmek içimi dökmek istiyorum.     

Anna Llenas kitaplarıyla başlamak istiyorum önce, bizde bir çok kitabı var keşke çevrilse dediklerimizdendi ve Nesin yayınevi iyi ki bize kazandırdı umarım Renk Canavarı duygu farkındalığı geliştiren diğer kitapları da yakında gelir.

Boşluk

Burada anlatmak istediğim tabi ki boşluk biz Alaz’la kitabı alıp bakmaya başladığımızda önce kapağa yoğunlaştık acaba bu kitabın adı ne olabilir sence ne anlatıyordur dedim? Ayrıca kapak tasarımı bile övgüyü hakkediyor maliyeti arttırmış olsa bile. Neyse Alaz’ın cevabı hamile herhalde karnında birşey taşıyor sanki oldu Sonra parmağını soktu delik falan aa bak bebek yokmuş sence başka ne olabilir bu delikte ile başlayan uzunca sohbetler ettik. Daha iç kısmına geçemeden ne zaman elimize alsak başka şeyler görüp yaşayıp sorgulayabileceğiniz bir başucu niteliğinde gerçekten.. Bazı boşluklar da var ki hayatta hiç kapanmayacak türden ne yazık ki sanırım herşey önce onu görüp fark edip boşluğumuzla tanışıp kabullenebilmekle başlıyor. Çünkü ancak ondan sonra iyileşmeler başlıyor. Zorlanan yanlarımıza merhaba diyebilirsek, acıyan yerlerimizi de öpüp sarmalayabilirsek tam olup misafir gibi ağırlayıp gönderebiliyoruz.

The color monster

Bu sene içerisinde yine güzel bir şey oldu ilgiyle takip edip kitaplarını topladığımız Jimmy Liao kitabı Bir Dileğim Var Desen yayınları tarafından çevrildi.

Bir Dileğim Var

Yine her yaşa herkese hitap eden sayısız sohbet kapısı aralayan ayrıca iyi de bir hediye bence dilek tutmayı hayal kurmayı unutan herkes için Belki hatırlarlar böylece ne dersiniz?? Benim favori Jimmy Liao kitabım ABRAZOS yani sarılmak umarım en kısa zamanda onu da Türkçe okuruz birkaç görsel aşağıda paylaşmak istiyorum sizle de bu sene ki çocuk kitapları fuarında bir dostum da çok sevdiğimi bildiği için kendisinden benim ve oğlum için imzalı kart ve kitap almış. Şükür en kıymetlilerimizden olarak hayatımızda en özel yerlerini de almış oldular. Benim de dileğim yazarından en sevdiğim kitabını imzalı resimli almaktı oldu Dilek dilemenin beleş olduğunu anlayınca hep daha çok dilemeye başladım ben, ee haydi siz de dileyin ne duruyorsunuz bedava.

Yaşamın ayrıntılarda saklı olduğunu anlatan Desen yayınları tarafından yine yeni basılan İncelikli Şeyler son zamanlarda bana en iyi gelenlerden..

İncelikli Şeyler

Çizimlerin cıvıl cıvıl rengarenk olduğu bu kitap da sözcük nerdeyse yok denecek kadar az; bence onlar bile fazla olmuş sözcüğe hiç gerek bırakmayan resimler oldukça fazla.. Hayata alışkanlıklar ve rutin düzenimiz açısından sadece bakıp yaşarsak bu sefer de şaşırmayı hayret etmeyi unutuyoruz çocukların oysa ki buna hiç ihtiyacı yok onlar zaten sürekli bir hayret ve düş peşindeler. Yeter ki bu kanatları istekleri kırılmasın, o yüzden bu kitap da mesajın direkt yetişkinlere dokunmak olduğunu düşünüyorum ben size de dokunsun iyi gelsin istiyorsanız bir göz atın en azından derim hep incelikler yüzünden.

Shel Silverstein’in  Eksik Parça ve hatta Cömert Ağaç kitaplarını sanırım rahatlıkla bu kategoriye sokabiliriz.

Eksik Parça

Bundan yaklaşık beş yıl önce kadar sanırım eksik parça kitaplarını bulduğumda nasıl sevindiğimi anlatamam. Çünkü o zaman yeni baskıları yoktu henüz hazine bulmuş gibi nasıl heyecanla sarılıp okuduğumu anlatamam Sonra oğlum da 4 yaş gibi olunca birlikte okuduk o da inanılmaz sevdi özellikle içinde geçen şarkıyı uydurmalı esprili şarkı gibi okuyup söyleyince onun için de vazgeçilmez oldu hala ara ara alıp söyler şarkıyı resimlerine bakar ince ince… Eğer kitabı yoksa siz de animasyonu var onu da mutlaka izleyin derim bi de eksik parça deyince Pezzetino’yu anmadan geçmek olmaz ikisi birbirini tamamlayan anlayan kitaplar bence. Eksik parçamızı bulmak mıydı aslolan yoksa onu ararken arada geçirdiğimiz yolculuk muydu bizi biz yapan?

Yukarıda ki kitapların yaş aralığı bence içeriğin anlaşılabilmesi konuşulabilmesi açısından en az 5 olmasının daha iyi olacağını düşünmekteyim üst sınır zaten yok. Cevaplar veren değil sorular soran sordurtan kitaplar hep başucu ve baştacı bizim için size de iyi okumalar. Yazı dizimiz devam edecek sevgili okurlar…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here