Yıldıztozu Kitaplığı – Rüya Bakanlığı

0
436

Merhaba sevgili kitapkurdu anneler, çocuklar ve çocuk yanının duygusunu hiç unutmamış sahiplenmiş tüm yetişkinler.

Yıllardır takip edenlerinizin bildiği gibi son altı yıldır çocuk kitabı okuyucusu ve toplayıcısı olarak instagram sayfamdan alazinkitapligi hasthagiyle  paylaşımlar yapmaktayım hatta paylaşmakla kalmayıp  yaşayarak birbirimize dokunmaya ve ilham olmaya sebep oluyoruz sanırım pek de farkında olmayarak  bunu geri dönüşlerden ve sonrasında dışarda karşılaştığım zaman yaşadığım sohbetlerden, dokunmalardan anlıyorum. Keşke blog yazsan  daha çok paylaşsan diyenler için de sanırım bu iyi bir haber, kitap bile okunmayan bir ülkede blogların ne kadar az okunabileceğini düşünürsek biraz benim de kişisel algılarımla ilgili mesafeli durmama sebep oldu fakat neyse ki Güneş bunları kırmama buluşmamıza sebep oldu bu konuda beni cesaretlendirip kendi sayfasında bana yer vermeyi değerli bulan canım arkadaşım @güneşanne ye sonsuz teşekkür sunarak başlamak isterim bu serüvene(hani hatıra defterleri yazardık ya çocukken kalbin kadar temiz bir sayfa ayırdığın için falan gibi yetişkin çizgimden!! yine biraz ona kaydım sanırım) böyle bir şey yazalım diye konuştuğumuzda neresinden başlayacağım konusunda afalladım açıkçası çünkü son altı yıldır binlerce kitap okuduk ve hatırı sayılır bir kütüphaneye eriştik bu anlamda (halen birçoğunu da hediye edip çocuklarla sıkça paylaşıp eksiltmemize rağmen) düşündükten sonra biraz en son elimizde olan en çok okuduklarımızla başlamaya karar verdik sizin de özel olarak merak edip sormak istediğiniz varsa belirtirseniz benim için de yol gösterici olacaktır mutlaka..

6 yaşında bir oğlum var fakat benim okumalarım bunca yıldır okul öncesiyle hiç sınırlı kalmadı çünkü benim için çocuk edebiyatı okumak oğlumdan önce bana umut veren mutlu kılan hayatıma anlam katan ve beni besleyen bir süreç oldu yani o kitapları önce kendim için aldım ve bu heyecanımı gören oğlum da rol model gereği kayıtsız kalması pek mümkün olamazdı ve de öyle oldu. Hani çok soruluyor ya ‘bu çocuk nasıl ne zaman kitap sevecek okuyacak??’ diye önce siz okuyun heyecan duyun elinize alınca gözleriniz ışıldayıp parıldasın emin olun o da bunu görüp yaşadıkça sabırsızlanacak vakti geldiğinde zehri vermek diyorum ben buna zaman zaman duraksasa da hiçbir zaman geçmeyecek bir tutku bu kendimden biliyorum.

Şu an elimde kalbimi sımsıcak yapıp ağzımı kulaklarıma vardıran yeni bir yayınevinin yepyeni bir kitabı var konuşmak paylaşmak orda ki umudu her yere bulaştırmak  için sabırsızlandığım @parasütkitap’ dan çıkan Rüya Bakanlığı; ismi bile gülümsetmeye sıkıcılıktan uzaklaştırmaya yetiyor dimi?? Paraşüt kitap çok taze çok yeni kurulan; çocukluğun bir yolculuk olduğuna inanan, ekolojik meselelere değinen, hayal kurmayı ve eğlenmeyi önemseyen, birşeyler öğretme kaygısından uzak bunu düşündürterek yapan kitapları özenle seçen bir yayınevi olma cesaretini göstermelerinden dolayı ayrıca takdir ediyorum.

Üç minikten oluşan bizim çete bir gün cumhurbaşkanıyla görüşmek üzere yola çıkarlar(gerçekte de keşke 23 nisan buluşmalarıyla sınırlı kalmasa bu görüşmeler değil mi dedirtecek türden) kapıdaki görevliler siz çok küçüksünüz giremezseniz dese de hayır bizim fikirlerimiz var ve düşünmeyi biliyoruz!! bu da bizi büyük yapar!! deyip içeri girerler böylece içerdeki şaaşaaalı pırıltılı duvarlar avizeler çok hoş bir define sandığı gibi gelse de aynı zamanda da boş gelir!! Sonunda cumhurbaşkanının odasına meraklı gözlerle ulaşırlar. cumhurbaşkanı ne işiniz var burada! deyip kapıyı gösterse de çocuklar yeni bir bakanlık kurmak istediklerini söylerler. Cumhurbaşkanı da benim zaten bir sürü bakanlığım var pahalı hayat bakanlığı!! Adaletsizlik bakanlığı!! Kirlilik bakanlığı der!! Dik ve sert duruşlu çizimlerden sonra çocuklar sözü almaya başlayınca başkanın omuzlar bunca yükü görüp çöker bakışlar umutsuzlaşır ve çocukların rüya bakanlığı istediği karşısında şaşırıp afallar bi süre.. 

    Çocuklar biz ışık istiyoruz renkleri istiyoruz, hareket ve umut istiyoruz diyerek aslında onun ne kadar da yalnız ve üzgün olduğunu ortaya çıkarırlar. Griyi silip atacak olan neşeye umuda başkanın tepkisi şımarıklık ve çılgınlık olur(şaşırdık mı hayır) biz ebeveynlerin de çoğu zaman çocuklarımızın hayallerini isteklerini rüyalarını saçma ve yersiz bulduğumuz gibi ne yazık ki değil mi?? Çok tanıdık olması yanıtın maalesef yada aferin deyip her şeye başımızdan uzaklaştırma yöntemi olarak aslında bunları kullandığımız gibi… ‘Siz hiç hayal kurmadınız mı?’ Çocukken böyle doğmadınız herhalde ciddi aklı başında ve uslu olarak! unuttuk ne yazık ki yine özümüzde aslımızda olanları, karanlıklara gömülmemek eriyip bitmemek karanlık tarafa geçmemek için hatta neden yetişkinlerde çocuk kitabı okumalıya yanıt olacak bu cevapları herkesin kendi içinde bulabileceği güzellik ve naiflikte bir kitap olmuş iyi ki paraşüt kitap çevirip kendimizi sorgulayıp sorular türetmemize, çocuklarla birlikte yetişkin olmayı konuşmanın önünü açmış bize… 

Haydi bu akşam hep birlikte kapıları duvarları tavanı olmayan, sonsuzluğa açılan bakanlıklar hayal edip sınırları olmayan ülkelerde gezinip oynamaya  çocuklarımızla birlikte ortak düşler kurup paylaşmaya eee nasıl olsa henüz hayal etmeye de yasak yok ya!! En azından şimdilik Maceramız sürecek… bekleyin… sevgiyle…

Yıldıztozu @yldztozuuu

Kitabın Adı: Rüya Bakanlığı

Orijinal Adı:Le Ministere du Reve,2017

Yazarı: Anne Loyer

Çizeri:Leila Brient

Türkçeleştiren: İlksen Mavituna

Yayınevi:Paraşüt kitap

Yaş aralığı: 5 yaş ve üzeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here