PERA MÜZESİ’NDE ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

0
418

Konuk yazarım sevgili Esin (@40yildabiranneolmak) Pera Müzesi’ndeki anneler günü etkinliğini sizin için yazdı, keyifli okumalar…

Geçtiğimiz pazar günü anneler günüydü,  her kadın bu günü farklı yaşadı. Eğer annemiz ve çocuğumuz sağlıklıysa, hala hayattaysa; şanslıydık ve bugünü kendimizce özel kılmalıydık.

Ben kendi annemle kutlamamı bir iki gün öncesinden yaptım:) Çünkü artık ben de bir anneyim ve tatlı kızımla anneler günümü, ikimizin de mutlu olacağı bir programla yaşamak istedim.

İlk anneler günümü; kızım altı aylıkken, İstanbul Modern Müzesi’ni gezerek kutlamıştım. O gün müze gezmenin keyfini alan Duru (çok minik anlamaz demeyin, bebeğinizle müze gezmeyi ihmal etmeyin) her zaman müzeleri, sergileri, sanatsal faaliyetleri seven bir çocuk oldu. Yıllar içinde birlikte birçok sergi ve müze gezdik, etkinliklere katıldık.

Müzeler içinde bizim kalbimizde ayrı yeri olan, artık evimiz gibi benimsediğimiz ve sıklıkla ziyarete gittiğimiz müze ” Pera Müzesi” dir. Daha önce babalar gününde babasıyla etkinliğe katılan Duru; Pera Eğitim’deki çalışmaları çok seviyor. Bu eğitimlerin onun gelişimine yaptığı katkılar gözardı edilemez. Bu eğitimleri düzenleyen, çalışmalarda rehberlik yapan, çocukları sıkmadan, onlarla eğlenerek çalışan harika bir ekip var. Eda, Merve ve Hazal ablalarına yeri gelmişken bir kez daha çocuklar adına teşekkür ediyorum.

Sizlere, bu anneler gününde katıldığımız atölyeden de biraz bahsetmek istiyorum. Eski İstanbul’un deniz hamamları ve plajlarına odaklanan “İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergisi ile ilişkili “Annemle Minyatür Plaj Keyfi” isimli atölye çalışmasına katıldık. Duyuruları; www.peramuzesi.org.tr sitesinde Pera Eğitim bölümünden, haftalar öncesinden yapılıyor. Ücretsiz ama sınırlı katılım olduğundan, siteden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Belirtilen saatte tüm anne ve çocuklar Pera Müzesi’nde toplandık. Önce pera eğitimin meleklerinden, taze anne adayı sevgili Merve ablaları çocuklara sergiyi gezdirerek; onlara kısaca ülkemizdeki plaj tarihini, eski mayo örneklerini, Atatürk’ün plajda ve çocuklarla görüntüleri eşliğinde anlattı.

Daha sonra atölyeye indik ve kocaman masaya yerleşerek önümüze gelen sayısız çeşitte malzeme ile çalışmaya başladık. Biz anneler aslında yardımcı eleman olarak, bize ihtiyaç olduğunda destek olduk. Çocuklar tamamen kendi hayal güçlerini kullanarak minyatür plajlarını yaptı. Biz evden, elinde can simidi olan plaj konseptli Masha bebeğimizi almayı da unutmadık.

Bu anneler günümüzü de sanatla, tasarım ve üretimle, sevdiğimiz müzede geçirdiğimiz için kendimizi şanslı hissediyoruz. Bu şansı, aynı keyfi yaşamak isteyen anneler de yaşasın diye burada paylaşmak istedim. Pera Müzesi’nde çocuklar ve yetişkinler için atölye çalışmaları hiç bitmiyor. Dilerseniz sizler de internet sitesi ve sosyal medya hesaplarını takibe alın; kim bilir belki bir sonraki eğitimde karşılaşırız.

Tüm anne olanların ve anne olmadan da anne sevgisini esirgemeyenlerin geçmiş anneler gününü kutlarım,

Sevgiyle,
Esin İrlan
@40yildabiranneolmak

 

Esin İrlan (@40yildabiranneolmak) Duru’nun annesi, eski halkla ilişkilerci, uzun yıllardır İrlan Takı’nın tasarımcısı ve eğitmeni. Beş buçuk yıl önce anne olunca, asıl yolculuğunun kızıma olduğunu anlamış. Blogda bizlerle, Duru’nun kitaplığından sevdiği kitapları, yazarları,  Duru ile katıldığı sanat atölyeleri, yazar buluşmaları, farklı etkinlikleri paylaşıyor olacak. Geç yaşta anne olmak isteyip de, cesaret edemeyen kadınlara cesaret vermek istiyor. “Kaç yaşında anne olursak olalım; 40 yılda bir anne oluyoruz, tadını çıkaralım anneliğin” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here