Çocukların neden farkındalık ve dikkat eğitimine ihtiyacı var?

0
496

Her sabah okulda yoklama yapıldığında çocuklar ‘burada’ derler ama bazen sadece bedenleri oradadır. Çocuklar için farkındalık eğitimi çocukların burada olma, dikkat ve konsantrasyon becerilerini geliştirir. Zihnin burada oluşu, kalbin burada oluşu, bedenin burada oluşu. Burada olmak dikkatle ve o anki deneyimimizle temas halinde olmakla ilgilidir. Çocuklar doğal olarak farkındalığa sahiptirler. Çünkü geçmişle ve gelecekle ilgilenmekten ziyade daha çok şimdiki zamanda yaşarlar. Farkındalık eğitimi ile yapabileceğimiz katkı bu açıklığın ve burada bulunma halinin gelişimi için uğraşmaktır.

Dünya Ekonomik Forumu ‘Geleceğin Meslekleri 2016’ raporuna göre, bu yıl ilkokula başlayacak çocukların %65’i şu anda henüz var olmayan mesleklerde çalışıyor olacaklar. Çünkü dünyada yapılan işler oldukça hızlı bir şekile değişiyorlar. Çocuklarımızın bundan on ya da yirmi yıl sonra, hatta beş yıl sonra bile en çok neye ihtiyacı olduğunu bilemeyiz. Çünkü dünya ve yapılan işler büyük bir hızla değişiyor. Ama dikkatlerini toplamayı, odaklanmayı, dinlemeyi, öğrenmeyi, kendi ve düşünce duygularıyla ve başkalarıyla akıllıca ilişkiler kurmayı öğrenmeleri gerektiğini biliyoruz. Bu beceriler öğrenme ve somut bir şekilde bilme yaklaşımı, Çocuklar için Farkındalık ve Dikkat Eğitimi’nin temellerini oluşturur.

Günümüzde çocuklar pek çok uyarana maruz kalıyorlar. Çevrelerinde sürekli pek çok şey oluyor. Çocukların bunlarla başa çıkabilmek için sakinleşme becerilerine sahip olması çok kıymetli. Hoşa giden ya da gitmeyen her türlü duygu ile nasıl başa çıkabileceğimizi öğrenmek, duyguların akışına kapılmadan ama duyguları da görmezden gelmeden, bastırmaya çalışmadan var olduklarını kabul etmek önemli bir yetkinlik. Çocuklar için Farkındalık ve Dikkat Eğitimi hem stresi hem de çevreye otomatik reaksiyon vermeyi azaltıyor. Kendine güven duygusuna ve mutluluğa olumlu katkılar sağlıyor.

Çocuklara farkındalık öğretirken bu konuda uzman olmalarını beklemiyoruz ama onlar bu eğitimi bizden almaya çok hazırlar. Eğitimle hedefimiz çocuğun kendi içsel dünyasını bulması. Çünkü eğer çocuk kendi iç dünyasını bulursa artık o hep yanında olur ve ihtiyacı olduğunda kendi iç kaynaklarına başvurabilir.

Eğitim, Hollandalı terapist Eline Snel tarafından geliştirilmiştir. Kendisi ‘Mindfulness Academy for Children’ın kurucusu, ‘Bir Kurbağa gibi Sakin ve Dikkatli’ kitabının yazarıdır. Çocuklar için Farkındalık ve Dikkat eğitimi dünyada 24 ülkede uygulanmaktadır ve bugüne kadar 10.000’in üzerinde çocuk farkındalık eğitimini almıştır. Eğitimde aşağıdaki temalar işlenir.

  • Gözlem ve konsantrasyon
  • Bedene dikkat vermek
  • Tatma, koklama, duyma, görme ve hissetme
  • Özen, güven duymak, bırakabilme
  • Duyguları hissetme ve var olmalarına izin verme
  • Düşüncelerle başa çıkma konusunda fikir sahibi olma
  • İyi olmak eğlencelidir  
  • Mutluluğun sırrı

Eğitimler hakkında bilgi için cocuklaricinfarkindalik@gmail.com adresi ile iletişime geçebilir, instagramda cocuklaricinfarkindalik hesabını takip edebilirsiniz.

Konu hakkındaki röportajları buradan inceleyebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK