Çamaşır suyu kullanmadan mikroplardan uzaklaşmak mümkün mü?

0
546

Sevgili @gingersbazaar çamaşır suyu konusunda beni mimlemiş. Ben de bir kaç cümle etmek istedim… Çocukluğumdan beri ağır çamaşır suyu kokusu beni hep rahatsız etmiştir. Bizim komşuların günlerde çamaşır suyu kokusu geçilmeyen evlerinde ‘bak benim evim ne kadar temiz’ mesajını ustalıkla verdiklerini düşünüyorum. Ayrıca çamaşır suyu kullanıldıktan sonra havadaki partiküller ile tüm çamaşır suyunu aynı zamanda soluyoruz gibi de geliyor. Bu da sağlığımız için oldukça zararlı.

Yıllar önce çocukların için hijyen konusunda katıldığım bir eğitimde sandığımız üzere evde en kirli yerin tuvalet olmadığını, aslında en çok mikrop barındıran yerin mutfakta uzun süre kullanılan süngerler olduğunu öğrenmiştim. İşte o süreçten sonra da ne mutfakta sünger kaldı ne de çamaşır suyu. Mutfakta kullandığımız sarı bezleri düzenli ve sık periyodlarla değiştirmeye başladım.

Çocuklar doğduktan sonra ise çamaşır suyu kullanımını evimizden tamamen çıkardık. Hatta çamaşır suyu ile ilişkim o kadar zayıftı ki organiğini bile kullanmak istemedim. Bence temizlik parlaklık veya yoğun temizlik kokusundan ziyade kullanılan malzemenin hijyen sağlaması doğrultusunda olmalı. Örneğin yerleri silerken silme suyuna bir kaç kap sirke atmak kafi geliyor, yerleri temiz ve pak yapıyor.

Aynı hijyen uygulamasını banyodaki zeminler için de uyguluyorum. Hatta sirkeyi son zamanlarda lavabo aç olarak da kullanmaya başladım. Biraz ısınınca inanılmaz güzel bir lavabo aç deneyimi yaşatıyor.

Beni bu kadar zorlayan bir maddeyi eve sokmamaya çalışıyorum. Ama anneme göre de hiçbir şey de onun kadar etkili olamıyor. Yerine geçecek bir çözüm bulmak çok zor… En güzeli fikir almak; ben de mutfakta harikalar yaratan Özge’ye sormak istiyorum, sevgili @ozgeninoltasi, sen mutfakta veya banyoda çamaşır suyu kullanıyor musun? Ya da alternatif kullandığın ürünler neler?

HENÜZ YORUM YOK