Çocuklar için Farkındalık ve Dikkat Eğitimi

0
5932
Çocuklar için Farkındalık ve Dikkat Eğitimi - Hollanda

Koskocaman bir yaz daha geçti, çok keyifli, bol gezmeli ve benim için eğitim doluydu. Umarım siz de ceplerinize bu yaz bol bol kokular, tadlar, an’lar koymuşsunuzdur. İlk yaprağın düşmesi ile birlikte sonbahar da kapımızı çaldı. Bugün, hocam sevgili Eline Snel’den aldığım ”Çocuklar için Farkındalık Eğitimi”ni anlatmak istiyorum.

Farkındalık kişinin içinde bulunduğu ana bilerek ve yargılamadan dikkatini vermesiyle ilgili bir algılayış şekli. Ve oldukça uzun bir yolculuk, ben kendi pratiklerimi yapmaya başlayalı beş yıl oldu. Hatta biliyorsunuz bu öğrenmeden yola çıkarak ‘Anneliği Like Et-Bir Annenin Farkındalık Notları’ kitabını yazdım. Farkındalık aynı zamanda bloğun da ana temalarından biri; daha önce burada sevgili Sepin ve Özlem‘le yaptığım röportajlarla kavramı derinlemesine konuşmuştuk.

Jon Kabat-Zinn tarafından oluşturulan kavram tüm dünyaya yayılmış durumda; hastahanelerde, ofislerde, eğitimlerde, yetişkin eğitimlerinde, stres azaltmada ve hatta daha sağlıklı bir yaşam sürmek için pek çok uzman tarafından uygulanıyor. Ben geçen ay, farkındalık kavramını çocuklar için bir eğitim olarak on yıl önce tasarlayan ve uygulayan Eline Snel’in Hollanda’da gerçekleştirdiği eğitime katıldım. Olağan üstü bir hafta geçirdim ve pek çok yeni bilgi edindim.

Günümüzde çocuklar çok hareketliler, dikkatlerinin dağınık olduğunu düşünüyoruz.(Düşünüyoruz diyorum çünkü bu konuda pek çok soru işareti var kafamda, biz mi dağıtıyoruz dikkatlerini yoksa sahiden dağınık mı dikkatleri emin değilim:)) Pek çok çocuk konsantre olmakta zorlanıyor. Bedenini yeterince tanımıyor, yoruluyor ama yorgun olduğunu fark edemiyor.

Dünya Ekonomik Forumu ‘2016 Geleceğin Meslekleri’ raporuna göre; bu yıl ilkokula başlayacak olan çocukların %65’i şu anda henüz var olmayan mesleklerde çalışıyor olacaklar. Çünkü dünyada yapılan işler oldukça hızlı bir şekilde değişiyorlar. Ancak çocukların her zaman ihtiyaç duyacakları temel becerilerde bir değişiklik yok; dikkatlerini toplamak, odaklanmak, dinlemek, öğrenmek, kendi duygu ve düşüncelerini fark etmek ve çevresi ile arkadaşça ilişkiler kurmak gibi. Bu beceriler aynı zamanda ‘Çocuklar için Farkındalık Eğitimi’nin temellerini oluşturuyor.

Eğitimden önce benim soru işaretlerimden biri çocukların yüksek farkındalıkları olduğu düşüncesiydi. Ki bu doğru çünkü farkındalık doğuştan olan bir beceri ancak bu beceri maalesef zamanla köreliyor. Elbette çocuklar doğal olarak farkıdalığa sahipler, çünkü geçmişle ve gelecekle bir işleri yok onlar şimdiki zamanı yaşıyorlar. Ancak eğitimle, bu becerinin burada kalmasını sağlamak çok kıymetli, yani bu açıklığın burada bulunma halinin sürdürülebilirliğini sağlamak.

Çocuklar için Farkındalık Eğitimi 8 haftalık bir süreyi kapsıyor. Eğitim, bu süreçte çocuklarla gözlem yapma, hoş olmayan duygu ve düşüncelerle başa çıkmak, duygu ve düşüncelerin var olmalarına izin vermek, kafayı bırakıp bedeni ve nefesi fark etmek, duyuları kullanma, kendine ve başkalarına güven duyabilme, bırakabilme, öz şefkat gibi temalara odaklanmayı kapsıyor. Eğitimin en güzel yanı tüm bu temaları onların anlayacağı dil ve tonda, hikayelerle ve oyunlarla veriyor olmak.

Sevgili hocam, terapist Eline Snel 20 yıldır yetişkinlere ‘Farkındalık Bazlı Stres Azaltma Eğitimleri’ veriyor. On yıl önce tasarladığı ‘Çocuklar için Farkındalık Eğitimi’ne 24 farklı ülkeden 10.000 çocuk katılmış. Çocuklar için Farkındalık Eğitimi Hollanda’da Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı, okullarda uygulanıyor, hatta Avrupa’da çeşitli ülkelerde ve uzakdoğuda da uygulanıyor. Ben de bu eğitimin bir parçası olduğum ve eğitmenliği üzerine çalıştığım için çok mutluyum. Bu konudaki paylaşımlara özellikle Instagram’da @cocuklaricinfarkindalik hesabında devam edeceğim, beklerim:)

Eğer bu yazı ilgini çektiyse sevgili hocam Eline Snel’in ‘Bir Kurbağa gibi Sakin ve Dikkatli’ kitabını hem farkındalığa giriş yapmak hem de çocuğunuzla minik pratikler için mutlaka okumanızı öneririm. Eğitime dair söylenecek çok şey var, yazmaya devam edeceğim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here