Bir Bozcaada Masalı… Çocukla Bozcaada Tatili

0
682

Adalara aşık olan bir insan olarak Bozcaada’nın yeri kalbimde ayrı. Tukuvaz denizi, buz gibi suları, harika koylarıyla Bozcaada’da tatil benim için masal tadında:) Çocukla Bozcaada tatili kolay mı derseniz bence değil ama bir o kadar da mükemmel.

Bozcaada’nın adından da belli olduğu üzere ada boz, yani deniz kenarı ağaç ve gölge alan bulmak maalesef çok mümkün değil. Eğer mutlaka gölge ihtiyacınız varsa, Ayazma gibi bazı plajlarda şemsiyeler mevcut. Küçük bebekle sıcak açısından ada zorlayabilir ama iki üç yaştan sonra çocukla Bozcaada’ya çocukla rahatlıkla gidilebilir diye düşünüyorum.

Eğer tatil anlayışınız her şey dahil otelde konaklama ise Bozcaada size bunu sağlamıyor, çünkü adada pek çok pansiyon var ve genel olarak pansiyonlar oda kahvaltı çalışıyorlar. Çocuklar sıcak denize alışkınlarsa deniz ilk etapta soğuk gelebilir. Bizde de ilk gün girmek kolay olmadı ama ikinci günden itibaren çocuklar ve ben hızla alıştık diyebilirim. Evet adanın zorluklarını anlattıktan sonra keyifli yanlarına geçelim değil mi?

Bozcaada’ya Yolculuk

Bozcaada İstanbuldan 381 km mesafede. Trafiksiz ortamda altı saatlik yolda harika bir deniz sizi bekler. Tabi eğer Çanakkale’den Bozcaada’ya geçiş biletinizi online alırsanız☺️ Unutmadan dönüşte de telefon ile adadan geçiş için mutlaka rezervasyon yaptırın. Hatta bunu adaya varır varmaz yaptırmanızı öneririm.
Yolculuğa geri dönersek biraz arabalı ve biraz da vapurlu olduğu için özellikle gidiş yolu çocuklarla kolay ve keyifli geçti.
Dönüş yolunda cumartesiyi tercih etmemize rağmen öğleden sonra yola çıktığımız için feribotlarda uzun kuyruklar bizi bekliyordu. Biz de Bursa’da bir durak yaparak Bursa üzerinden döndük. Dolayısıyla önerim Cumartesi dönecekseniz, aman ha sabah erken yola çıkın.

Bozcaada’da Konaklama

Konaklama için iki opsiyon var. Birincisi merkezde kalmak, ki tüm restoranlar merkezde olduğu için kolay gelebilir. Diğeri de merkezden uzak, daha sessiz ve doğa içinde bir yerde kalmak. Biz seçimimizi bu doğrultuda yaptık ve konaklama için Semranın sevgiyle yaptığı Mavi Karga Bozcaada‘yı tercih ettik. Pansiyon oda kahvaltıydı. Odalar büyük ferah ve yüksek tavanlı, içlerinde mini mutfakları da vardı. Sabah kahvaltıları bir harikaydı, pişi, kek, yumurta ne ararsanız vardı:)

Bu arada çocuk açısından kolay olsun derseniz adada denize sıfır tek tesis var; Ataol çiftliği Başka bir yerde kalsanız dahi günübirlik gelip buradan denize girebilir ve hatta öğle yemeğini de burada yiyebilirsiniz.

Günlük Program;

Çocuklarla öğlen saatlerinde güneşte kalmak istemediğimizden günü ikiye böldük. Sabah kahvaltı ardından yakın koylardan birinde denize girdik. Sonrasında öğle yemeği için merkeze inip yemek yemece ve doğru odada dinlenme, saat 16.00’ya kadar. 16.00dan sonra da genelde Ayazma koyunda denize girmeyi tercih ettik.
Ayazma’nın güzel yanı hemen üst yolda restoranların da yer alıyor olması. Böylece denizden çıkıp duşunuzu alıp rahatça yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Bu arada ada olduğu için çocukları oyalamak zor mu olur diye düşünmedim değil. Ama hiç düşündüğüm gibi olmadı. Kimi zaman bir köpeği sevdi bizimkiler, kimi zaman duvar resimleri yapanlara yardım ettiler, sahilde yeni arkadaşlar buldular ve en çok da denize girdiler. Yani hiç sıkılmadılar.

Bozcaada Koyları

Adanın dört bir tarafı deniz olduğu için onlarca koy var. Biz konumumuza göre yakın olanları tercih ettik. Adanın en büyük plajı Ayazma, denizi çok güzel demeyeceğim çünkü adadaki tüm koylar harika ve Ayazma da öyle. Ayazma büyük bir koy, şemsiye, duş soyunma kabini var. Ayrıca koyun hemen üstünde de yemek için restoranlar mevcut. Ayazma koyunu çok ince bir kumu var, oyunlar için harika bizimkiler bayıldılar.

akvaryum koyu

Bizim en sevdiğimiz koy Akvaryum koyu, renkler muhteşem, balıkları harika. Allahtan tesis yok şu anda, umarım hiç olmaz. Buraya gelenler genelde şemsiye ve sandalye ile geliyorlar. Biz kahvaltı sonrası gittiğimiz için denize girip çıktık.

Beylik plajı
Yazdığım koylar içerisinde bence en sessiz, en az kalabalık ve bence en güzel olanı. Beylik’te karaya oturmuş eski bir gemi de var. Denizi muhteşem, kumu ayrı güzel. Tesis yok. Biz yine denize girip çıkmak için bu koya uğradık.

Beylik Koyu

Bozcaada Restoranları

Öğlen yemeğinde adadaki esnaf lokantalarını tercih ettik; Şükrü Usta ve Hafız’ın Yeri. Esnaf lokantası dediğime bakmayın, her ikisinde de muhteşem ege zeytinyağlıları mevcut. Çocuk menüsü için de mantı.
Farklı sıra dışı ama çok lezzetli yemekler yemek istiyorsanız mutlaka Asude‘ye uğrayın.

bozcaada

Asma6 limanda bir balıkçı, güleryüzlü sahibesiyle misafirlerini ağırlıyor. Bence limandaki en güzel balıkçı. Burada özellikle enginar marin ve tahinli patlıcan denemenizi öneririm.
Cafe Lissa ise çınarının gölgesinde çay içtiğim ev yapımı pizzaları olan bir yer. Oldukça keyifli. Şarap deneyebilir daha sonra şişe ile satın alabilirsiniz.


Güzel meze ve zeytinyağlılar denemek isterseniz mutlaka Vahit’in Yeri’ne uğrayın, arkasında mini bir oyun parkı da var.

Favori dondurmacımız, favori dondurma: ‘kavun içi sakızlı dondurma’ 🙂 Adasever biri olarak bizim Bozcaada tatilimiz harika geçti, size de güzel bir yaz ve tatiller dilerim.

HENÜZ YORUM YOK