50 yılda baştan yaratılan ülke Singapur

0
467

Singapur son elli yılda özellikle turizme yapılan yatırımla Güney Doğu Asya’nın en gözde merkezi ve en keyifle yaşanabilir şehirlerinden biri haline gelmiş. Bizim için de vizesiz gidilebilen ülkeler kategorisinde olması iyi bir fırsat. Şehir tertemiz, pırıl pırıl, bakımlı, engelli dostu. Küçük olduğu için ulaşımı kolay. Yollarda sigara içmek ve yere sakız atmak yasak.(Kuşlar sakızları yiyerek öldüğü için)

Singapur’da hava oldukça nemli ve sıcak, öyle ki dışarı çıkarken yedek t-shirt alma ihtiyacı oluyor. Bazen gün içinde bir saat yağmur yağıyor ama yağmur yağarken de hava sıcak, üşüme ihtimaliniz yok. Dışarısı çok sıcak, kapalı mekanlar ve araçların içi ise aşırı soğuk. Seyahat etmek için çok ucuz bir ülke de değil maalesef. Ama Singapur’da çalışmak için bir fırsat çıkarsa kaçırmayın derim.

Plazalar resminde her ne kadar yeşil ve doğa görünmese bile, iki plaza arası bile çim alanlar ve bol bol ağaçlar mevcut. Adanın en güzel yanı doğal dokusunun korunması bence.

Biliyorsunuz Singapur eğitimde Pisa skorlarına göre birinci sırada. Pisa skorları sadece devlet okullarını baz alıyor dolayısıyla bu devlet okullarının başarısı. Ülke için çok olağanüstü bir durum. Eğitim ve turizm konuları ülkede öncelikli olarak ele alınmış ve doğru hamlelerle çok çok iyi noktalara gelmişler.

O zaman takılın peşime biraz Singapur’u gezelim.

1. Orchard Road

Biz Singapur’da arkadaşlarımızın evinde konakladık, bu nedenle otel ihtiyacı oluşmadı. Şehir oldukça pahalı bunu belirtmekte fayda var. Kaldığımız yer Orchard Road’a yürüme mesafesindeydi. Orchard Road şehrin Bağdat Caddesi gibi. Tüm pahalı mağazaları bu caddede bulabilirsiniz. Biz oradayken şehrin ilk Apple mağazası açılmıştı, fiyatları kontrol ettiğimizde Türkiye’ye göre çok daha uygun olduğunu fark ettik. Bunun dışındaki her şey (kıyafet vb.) oldukça pahalı, toplu iğne almak bile mümkün değil.

Bir de her yer ağaç ve çiçek, orkideler yollarıma serilmiş. Bütün seyahat boyunca kullağımda çiçeklerle gezerek pek eğlendim.

2. Botanik Bahçeleri 

Singapur’da neni en çok etkileyen adanın iklimi ve bitkileriydi. İlk gün havaalanından çıkışta nemden zorlansam da kısa zamanda havaya adapte oldum. Oldukça geniş bir alana kurulan Singapur botanik bahçeleri zengin bitki örtüsü, rengarenk orkideleri ve farklı tipte ağaçları ile beni büyüledi. Ben bahçeleri gezmek için birkaç saat ayırabildim, oysa yarım günlük bir geziyi hak ediyordu…

Bahçenin bir bölümünde yağmur ormanı var, olağanüstü güzellikle, her yaştan farklı ağaçlar var. Oradan orkide bahçelerinin olduğu bölüme geçiyorsunuz burada mest olmamak elde değil, onlarca değişik çeşit orkide sizi büyülüyor. Daha sonra gölet kenarında oturabilir, eğer bir gösteri varsa konser alanında dinleyebilirsiniz. Benim için botanik bahçeleri bir çeşit cennet gibiydi:)

3. SuperTrees (Süper Ağaçlar)

Singapur’u temsil edecek turistik bir alamet ararken süper ağaçları bulmuşlar. Ağaçların üstü bitkilerle çevrili. Ağaçlar gündüz topladıkları ışıkla gece ışıldıyorlar ayrıca yine ağaçlarla toplanan su ile parkın belli bölümleri sulanıyor. Hem akıllı teknolojinin ürünü hem de ikonik olarak şehri temsil ediyorlar ve şık duruyorlar.

4. Çin Mahallesi ve Tapınaklar 

Çin mahallesi benim için en sıra dışı noktalardan biriydi, ama zaman darlığından kısa vakit geçirebildim. Burada en olağanüstü deneyimi tapınakları gezerken yaşayabilirsiniz.Çin mahallesi kadar tapınakların içi rengarenk. Şanslıysanız bizim gibi ayin zamanına denk gelebilirsiniz.

Çin mahallesinde çinden gelen ucuz ürünlerin yanında, farklı mini tasarım dükkanları, ve sanatçıların mekanlarını da gezmeniz mümkün.

5. Clarke Quay 

Özellikle gece olduğunda rengarenk, canlı müzikleri ile şahane bir bölge. İstanbul’daki boğaza benziyor. Ortasından Singapur nehri geçiyor, olağanüstü güzellikte. Bir akşam üstü yemek ya da bir kahve için mutlaka uğramanızı öneririm.

6. Sentosa Adası 

Singapur’da yaşamanın en güzel yanı on dakikada bir adaya giderek denize girebilme imkanı olması. Sentosa plajları ile keyifli bir ada. Biz zamanımız olmadığı için adada plaja gidemedik. Adada aynı zamanda Universal Stüdyoları da bulunuyor. Çocuklar için oldukça renkli ve eğlenceli bir yer.

7. Raffles Otel

Mimarisi ile Singapur’un hem köklü hem de en orijinal otellerinden biri. Tabi ki kalmak çok mümkün değil:) Ama terasında bir kahve içmek veya sadece mimarisi için ziyaret etmek harika olabilir. Otel avlusunda tropikal ağaçlar da barındırıyor.

HENÜZ YORUM YOK