Psikolog Nilüfer Devecigil’den Bir Bağlanma Hikayesi; ‘Işığın Yolu’

2
1064

‘Işığın Yolu’ kitabının yazarı sevgili Nilüfer Devecigil. Ben kendisini anneliğimin ilk yıllarında HT Hayat’ta yazdığı ‘Doğal ebeveynlik’ yazıları ile tanıdım. Henüz taze anne olarak ‘Uyku eğitimi nasıl verilir?’ seminerleri aldığım dönemde, içimden bebeğime eğitim vermek gelmezken, onun yazılarını okuyarak aslında iç sesimin bana doğruları fısıldadığını fark etmiştim.

‘Işığın Yolu’ anne baba olma halini, çocukla birlikte gelen yeni ilişki biçimini, bağlanmayı ve hatta evlilikle birbirlerini iyileştiren Ayşenur ile Micheal’ın öyküsünü konu alıyor.

Roman ebeveynlerin hem çocukları ile ilişkilerini anlamlandırabilecekleri hem de ilişkilerini güçlendirebilecekleri bazı önemli kavramları anlatıyor. Anne baba çocuk üçgeninde yaşanan duygular, bağlanma, beyin, doğal ebeveynlik, regülasyon, farkındalık, uyku, sinir sistemi gibi bilimsel konular akıcı bir dil ve harika bir kurgu ile harmanlanmış. Bunlar o kadar hayati kavramlar ki sadece anne bebek ilişkisinde de değil, her türlü ilişkide hayatımıza değer katacak ve hatta kendimizi daha iyi anlamamıza destek olabilecek oldukça önemli bilgiler.

Romanın ana karakterleri Ayşenur,Micheal ve bebekleri Işık üçgeninde akıyor gibi görünse de, çok daha geniş bir daire var onları sarmalayan. Ayşenur ve Micheal’ın çocuklukları, onların anne ve babaları gibi. Roman anneliğin ilk yıllarında karşınıza çıkabilecek tüm potansiyel zorlu konularda bir rehber niteliğinde ve işin güzeli her zaman sizi anlayan ve şefkatli bir yerden bakıyor okuyucuya.

‘…Kızının hiç dinmeyecekmiş gibi gelen ağlama krizleri karşısında ne yapacağını şaşırdığı o çaresiz anlarda aklından geçecek delice düşüncelerden tamamen habersizdi…’

Hangimize olmadı ki, değil mi? Ben de o anlarda bebeğimi susturamadıkça kendimi çok çaresiz hissediyordum. Ama sonradan anladım ki onun sinyallerini anlayamıyormuşum. Ağlıyorsa, onun ağlama haline saygı duyup yanında kalamıyormuşum.

‘Her ilişki istediğinde kendisi tarafından reddedilmenin acısını daha fazla kaldıramadığı için kızının hayatı boyunca incinebilirliğe nasıl izin vermediğini bilseydi Nur hanım. O uslu çocuk tablosunun aslında Ayşenur’un bütün duygularını maskelemesi olduğunu bilseydi…’

Satır aralarını okurken hep kendine dönüyor ve sorular soruyorsun. İncinebilirliğimize ne kadar alan açıyoruz hayatımızda? Ya da hep çok mu güçlü maskeler ardına saklanıyoruz?

‘İlişkilerde incinir, ilişkilerde iyileşiriz.’ muhteşem değil mi? İnsan çoğu zaman ilişkiden kaçarak kendini iyileştirmeye çalışıyor oysa ki…

Çocuğumuzla yaşadığımız her konuda zorlanma onlardan değil aslında bizlerden kaynaklanıyor, orada bizi tetikleyen bir şeyler var diyor sevgili Nilüfer Devecigil, ama onların neler olduğunu oturup düşünmeli, keşfetmeli..

‘Işığın Yolu’ kitabının ana odağı bağlanma ve bağlanma çeşitleri. Elbette bebekken güvenli bağlanma sağlayabilmemiz kıymetli, ancak hangi zaman olursa olsun ne zaman başlarsak başlayalım çocuğumuz sinyalleri alıp buna uyum sağlayacaktır.

Özellikle uyku bölümü beni benden aldığını söylemeden geçemeyeceğim;

‘Hepimiz için hikayelerimizi anlatmak çok önemli. Ve bizi gerçekten duyan birilerine açabiliriz kendimizi, kalbimizi. Bunu bebekler de yapar. Işık her gece pek çok kez uyanarak, size hikayesini anlatıyor. Belki doğum hikayesini belki bebekliğinin ilk aylarını, belki dünden kalma bir konuyu… Kendi gündeminizden vazgeçmeden onu gerçekten duyamazsınız…’ 

Son olarak, Tom Robbins der ki ‘It’s never too late to have a happy childhood’, yani ‘mutlu bir çocukluğa sahip olmak için asla geç değildir’. Bence çocuğunla güvenli bağlanma ilişkisi kurmak için de asla geç değil. İlk adımı ‘Işığın Yolu’ ile atabilirsin. Yani hamileyken bu kitabı okursan harika, ama anneliğinin kaçıncı senesinde okuduğunun pek bir önemi yok. Her zaman şuna inanırım bildiklerimizden sadece bildiğimiz an itibarıyla sorumluyuz daha öncesinde değil.

‘Işığın Yolu’ kitabını hamile ya da anne olan tüm arkadaşlarınıza hediye edin, önerin ve siz de okuyun. Altı çizilecek, sık sık dönülüp bakılacak, her seferinde farklı şeyler keşfedilecek bir kitap. Tekrar eline sağlık Nilüfer’cim, bize türkçe böyle mükemmel bir kaynak kazandırdığın için tebrikler.

2 YORUMLAR

  1. Çok güzel anlatmışsın Güneş harikasın. Kitabı alıp okuyacağım. Nilüfer hanımın çevirisi yaptığı Çocuğunuza kulak verin kitabını da okumuştum. Bu arada kitapta güvenli bağlanmayı nasıl oluşturacağımıza dair yöntemler anlatıyor mu? Çok sevgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here