Aybino Terapötik Etkinlikler Serisi Kitapları

45
1747

Çocuklarla en zorlandığın anları söyle deseler;

 • kızgın olduklarında onları sakinleştirmek,

 • tuvalet eğitimi,

 • teknoloji bağımlılığı,

 • endişeli anlarda sakinleşmeleri,

 • ölümü anlatmak,

 • boşanmayı anlatmak gibi konuları en başta sayardım sanırım.

İşte Terapötik etkinlikler serisinin ilk 6 kitabı tüm bu konuları kapsıyor. Yani çocuğumuzla en zorlandığımız anları en basit dille, onlar için öyküleştirerek veriyor. Kitaplardan kısaca bahsedeceğim ancak yazının sonunda bir de minik sürpriz olduğunu şimdiden belirtmekte fayda var.

Öncelikle terapötik nedir sorusu aklınıza gelebilir. Terapötik aslında iyileştirici demek, terapötik yaklaşım da iyileştirici yaklaşım demek. Çocuklarımızın duygularını ifade etmelerine destek olarak, olumlu ve olumsuz tüm duyguların varlığını kabullenerek aslında çocuklarımıza olumlu, iyileştirici yaklaşımlarda bulunabiliriz. İfade edilen duygular özgürleştirecektir. Gelelim kitaplara…

I.Aybino’nun Teknoloji ile Macerası 

Öncelikle her kitapta beyinle ilgili bir bölüm ve minik açıklamalar var, elbette çocukların anlayabileceği dilde. Nasıl bedenimizi ve onun bölümlerini öğreniyorsak çocukların da beyinlerini, onun bölümlerini öğrenmelerinin oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.

Aybino 8 yaşına geldiğinde babası ona günde 1 saat tabletle oynamak ya da film izlemek için izin verir ancak bu izni verirken ona aşırı tabletle oynamanın onun üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini de anlatır. Aybino büyüdüğünü hissetmiştir, kendisi ile gurur duyar. Uzun zamandır beklediği tabletle oynama şansına sahip olmuştur….

Her kitabın sonunda ebeveynlere notlar bölümü yer alıyor. Burada teknolojik gelişimin bizim ve çocuklarımızın üzerindeki etkileri ve bunları aza indirgemek için öneriler de yer alıyor.

II. Miyo’nun Kelebekleri 

Aybino’nun okul arkadaşının midesinde kelebekler uçuşmaktadır, bu durum Miyo’yu çok rahatsız etmektedir. Bunu duyan Aybino ona yardım etmek ister birlikte Bayan Bilge’ye (rehberlik servisine) giderler. Kelebeklerin Miyo’nun endişeleri olduğu anlaşılır. Bayan Bilge Miyo’nun endişelerinin beyinde nasıl oluştuğunu anlatır ve bunlarla başa çıkabilmek için önerilerini hem Miyo hem de ailesi ile paylaşır.

Eğer sizin de zaman zaman endişe, kaygı düzeyi yükselen bir çocuğunuz varsa mutlaka bu kitabı edinmenizi öneririm. Çok güzel yönlendirmeler var.

III. Tafi’nin Artık İki Evi Var

Yönetilmesi en zor süreçlerden bir tanesi de boşanma sanırım. Aybino’nun arkadaşı Tafi annesi ile babasının boşanacağını laf arasında duyar ve çok üzülür ancak ailesi ile bu durumu konuşamaz. O da çareyi Bayan Bilge’ye gitmekte bulur. Bayan Bilge’ye durumu anlatan Tafi maalesef anne babasının boşanma nedeni olarak kendini suçlamaktadır. Bayan Bilge bunun onunla ilgili olmadığını ve duygularını anne babası ile konuşmasını öğütler.

Bazen böyle büyük ve önemli konuları çocuklara anlatmaktan çekiniyoruz, ama dışarıdan duydukları ile çocuklar çok farklı hissedebiliyorlar. Kim bilir belki de en doğrusu konuyu en basit şekilde onlara anlatmak değil mi? Bu süreçleri yaşayan aileler için yol gösterici bir kitap.

IV. Mini Bino’ya Ölümü Anlatmak

Mini Bino’nun bir arkadaşı yakınını kaybeder, bunun üzerine Mini Bino çok üzülür. Annesi bir yakını kaybetmenin çok üzüntü verici olduğunu anlatır ve Mini Bino’nun sorularına açık yüreklilikle cevap verir. Mini Bino okula arkadaşına destek vermek üzere gitmeye karar verir.

En zor konulardan biri de birini kaybettiğimizde bunu çocuklarımıza anlatmak sanırım. Bu anlamda kitap oldukça yol  gösterici.

V. Mini Bino Tuvalete Gitmek İstemiyor

Her canlı bir gün tuvaleti öğrenecek değil mi? Ama o iş o kadar da kolay değil. Oyunu bırakıp tuvalete gitmek, ya da tuvaleti gelince oraya yetişmek öyle kolay değil. Mini Bino da tuvalet alışkanlığı edinmeye çalışıyor, tabi annesinin desteğiyle. Tuvalet alışkanlığı kazandırma dönemindeyseniz mini ipuçları var bu kitapta. Serideki tüm diğer kitaplarda olduğu gibi yine son bölümde ebeveynlere öneriler de yer alıyor.

VI. Kızgın Furi Rahatlamayı Öğreniyor

Aybino’nun arkadaşı Furi okulda oldukça kızgın davranır, hatta arkadaşlarından birine bahçede bağırır. Bu olayı gören Bayan Bino Furi’ye yardım etmek ister. Kızgın olduğu anlarda kendi kendini sakinleştirebilmesi için nefes ve bedenini rahatlamak amaçlı pratikler yapmasını öğretir. Furi artık sinirlense dahi öfkesini sakinleştirebilmeyi başarmaktadır.

Ebeveynlere not bölümünde en çok dikkatimi çeken konu; biz ebeveynlerin sinirlendiğimizde öfkemizi kontrol edip edemediğimiz, bu davranışlarımızla çocuğumuza örnek olup olmadığımız konuları. Benzer davranış sorunları yaşayanlar için güzel bir kaynak.

Yazının sürprizine gelirsek, yazı altına yorum bırakan arkadaşlarımıza kitaplardan birer tane hediye(6 kitap) ediyor olacağız. Son katılım 14 Mart saat 18.00. Kazananlar yine bu yazının altında duyurulacaktır.

Daha geniş bilgiye http://www.ayben.com.tr ‘den ulaşabilirsiniz.

45 YORUMLAR

 1. ilk yorum benden, ne güzel:) teknoloji kullanımı ve tuvalet konusunda fayda görebileceğimizi düşünüyorum. öneriniz için teşekkürler.

 2. merhaba Güneş Hanım. umarım bu sefer şans bize güler. Kızım İpek için bu kitapların faydalı olacağını düşünüyorum. Bizleri kitaplar hakkında bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  sevgiler

 3. Çok güzel bir seri olmuş oğlum Kıvanç için çok faydalı olacağını düşünüyorum umarım bize de hediye edersiniz sevgiler ??

 4. Çok güzel bir seri olmuş özellikle kızgın olduklari anda sakinlestirmek cok zor oluyo miniklerimizi 🙂 oğlum Kıvanç için çok faydalı olacağını düşünüyorum umarım bize de hediye edersiniz sevgiler ??

 5. Bayıldım bu kitaplara kitaplığımızda yer almalı sizin sayenizde böyle kitapların varlığından haberdar olduk çok teşekkürler
  ..bir şans belki bize de bu hediyelerden henüz almadan kazanma şansı doğar…???

 6. Bu seri her eve lazım türden özellikle evde minik kuş İpek varken.Kızımı büyütürken her adımı düşünerek ,okuyarak,atmaya çalışıyorum bu kitapları da edinmek isterim.

 7. Kitapların içeriği çok yararlı, çocuklar için eğitici ve yol gösterici, anne ve babalar için de tabi…..Benim için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkürler

 8. Mesleğim gereği çok karşılaştığım konuları çocuklara kitapla anlatmak ve ailelerine kitapları önermek harika olacak 🙂

 9. Tam da bugün sordu bana 4 yaşındaki kızım ölümü, umarım ona bunu bize hediye gelecek Kitabın desteğiyle açıklama şansım olur ?

 10. Merhabalar. Bir ilkokulda psikolojik danışmanım ve çocuklarıma kitaplar ve hikayelerle öğretmeyi seviyorum. Bu yüzden terapötik kitaplara ihtiyacım fazla:) Miyo’ nun Kelebekleri kitabı kaygı düzeyi yüksek öğrencileri yararlı olacaktır. Teşekkürler ?

 11. Çekilişe katılan herkese çok teşekkürler. Sevgili Hasret Çelebi, Zeynep hanım, Feyza Kulca, Aylin İldeniz, İjlal hanım, Özlem Badur sizler birer kitap hediyemizi kazandınız. Ad, soyad, adres ve telefon bilgilerinizi info@ayben.com.tr ‘ye rica ederiz. Kitaplarınız en kısa zamanda ulaştırılacaktır. Sevgilerimle,

CEVAP VER