And the Oscar gooes too…

0
544

Yılın Oscar dönemini çok seviyorum, çünkü sinemaya her biri birbirinden güzel filmler geliyor. İzlemeye doyamıyorum. Gerçi sinemalar yüksek gişeli Türk filmlerine daha çok yer veriyorlar o ayrı:)

Oscar 2017 adaylarından özellikle en iyi film kategorisindeki filmleri izledim, önerilerimi ve kendi fikirlerimi derlemek istedim. Hem biraz atıp tutayım, kim bilir tahminlerim tutarsa belki ben de seneye Oscar jurisinde olurum:) Ne demişler, hayallerini büyük tutacaksın.. 🙂

Gelin önce kategoride hangi filmler yarışıyor ona bakalım.

En İyi Film: 

  • Arrival
  • Fences
  • Hacksaw Ridges
  • Hidden Figures
  • Lion
  • Moonlight
  • Hell or High Water
  • La La Land
  • Manchester by the Sea

ARRIVAL

Filmler içinde eğer yanlış bilmiyorsam sinema salonlarımıza gelen ilk film Arrival’dı.

Bilim kurgu filmlerini severim ama Arrival kelimenin tam anlamıyla büyüledi beni. Uzay her zaman ilgimi çeken bir konu, başka galaksilerde dostlarımız olduğunu da düşünüyorum, ancak onlar ne zaman gelirler, nasıl konuşurlar, nasıl formları vardır bunlar hep merak konusu. Arrival tüm bunlara bambaşka bir perspektif getirmiş. Üstüne üstük tüm bunlarla ilaveten inanılmaz bir drama var.  Baştan söylemekte lazım; anne kimliği ile bu filmi izlemek hiç de kolay değil.

Arrival

Filmde, yüksek lisansta sevgili hocam Halil Nalçaoğlu’nun öğrettiği, sonradan benim de gönül vererek okuduğum gösterge bilime dair de göndermeler vardı.  İzlerken hep şu soru zihnimde yankılandı; ‘Düşüncelerimiz mi dili şekillendirir yoksa dil midir düşüncelerimize şekil verir? Zaman lineer midir? Kime göre ve neye göre?’

Eğer daha önce Interstellar’ı izlediyseniz ve beğendiyseniz bu filmi de sevmeniz muhtemel. Film, bir kaç dalda Oscar alabilir, ama en iyi film dalında karşısında çok güçlü rakipleri var.

LA LA LAND

Efsane film müzikleri, dansları, Ryan ve Emma’nın muhteşem oyunculukları ile film hem kulağımızın pasını hem de göz ziyafeti yaşattı. Filmlerin hep dramatik olmak zorunda olmadığını, umut veren, hayal ettiren filmler de olabileceğini hatırlattı. Ben filme bayıldım, bence her sahnesi muhteşemdi. Hele sanat yönetimi anlamında renklerin kullanımına bittim. Bununla birlikte filmin ıssız adamın Hollywood versiyonu olduğunu düşününler de var, bence kesinlikle öyle değil. En iyi film, en iyi film müziği, en iyi kadın oyuncu dahil pek çok dalda ödül alarak Pazar gecesine damgasını vuracağını düşünüyorum.

Henüz izlemediyseniz mutlaka izleyin. Bu arada izlediğimden beri filmin müziklerini dinlemekten kendimi alamıyorum.. ‘City of stars are you shining just for me?’…

MANCHESTER BY THE SEA 

‘Manchester by the sea’ beni yıktı ve yerin dibine soktu desem yeridir. Film başından beri ‘ bir adamın başına ne gelebilir ki bu kadar duyarsız, sessiz, içine bükülü’ kalır diye düşündükten sonra olanlar beni benden aldı ve gözyaşları sel oldu. Eğer anne veya babaysanız bu filmi izlemek de çok kolay değil baştan söyleyeyim. Yürek dağlayıcı ve olağanüstü. Filmin erkek oyuncusu Casey Affleck tek kelime ile muhteşem oynamış, bence erkek oyuncu oscar’nı kendisini sonuna kadar hak ediyor. Bakalım göreceğiz.

MANCHESTER BY THE SEA

Filme Nuri Bilge Ceylan filmlerinin Amerikan versiyonu diyenler var. Kim bilir belki de öyledir.

LION 

Düşünüyorum da anne babaysanız hayat çok zor, yukarıda saydığım tüm filmler insanın canını yakacak nitelikte. ‘Lion’ da öyle. ‘Lion’ gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanmış. Film baştan sona yüreğimi burktu diyebilirim. Hikaye Hindistan’da başlıyor dolayısıyla yoğun nüfus, ucuz iş gücü çalıştırma, fakir aile, geçim derdi, yiyecek bulma sıkıntısı gibi konularla insanın epeyce üstüne geliyor.  Saroo’nun çocukluğunu canlandıran çocuk oyuncu müthiş sahiden.

LION

Saroo’nun minik yaşına rağmen tehlikeleri fark edip onlardan kaçabilmesine hayran kaldım.Tabi anne olarak insan ne hayatlar var yahu diyerek kafayı yiyor o ayrı.. Film, en iyi film dalında aday, ama bence o kadar da değil. Çünkü Hindistan ve Avusturalya bölümlerinin biraz kopuk olduğunu düşünüyorum. Imdb puanı 8, özellikle gerçek bir öykü olduğu için kesinlikle izlemeye değer olduğunu düşünüyorum. Yalnız mendilleri hazırlayın benden söylemesi.

HIDDEN FIGURES 

Üç Afro-Amerikan matematikçi kadının Amerika’nın ilk uzay programı esnasında Nasa için çalışmasını konu alan filmin öyküsü muhteşem, oyunculuklar olağanüstü. Film gerçek hikayeden uyarlanmış. Drama ile komedi çok iyi harmanlanmış. Cinsiyetçilik, ırkçılık gibi pek çok konuya değinirken bir yandan da hep gülümsetiyor. Oscar aday filmleri içinde en az dramatik olanlardan biri sanırım.

HIDDEN FIGURES

Kadın matematikçilere azmine, hırsına, varolma mücadelelerine hasta oldum. “Nasa’da hepimizin çişi aynı renkdir” cümlesi filmin damgası. Keşke bunun her yerde aynı olduğunu hepimiz idrak edebilsek. Mutlaka izleyin, bence her koşulda istediklerinin peşinde koşmak için de acayip gaz veriyor.

HACKSAW RIDGES

Film Türkçe’ye ‘Savaş Vadisi’ olarak çevrilmiş. Yönetmen koltuğunda Mel Gibson var. Eğer savaş filmi izlemeyi sevmiyorsanız kesinlikle izlemeyin. Film tüm o korkunç savaş sahnelerini barındırıyor ama ilginç şekilde duygusal bir yapısı da var.
hacksawridge
Filmde yer alan ‘Savaş alanı, sadece insanları öldürenlerden oluşmaz. Savaşı kazanmak için sadece insanları öldürmekle olmaz, insanları kurtaracak, onlara yaşama ve yaşatma umudu verecek bir ışık da lazım…’ sözleri ile insanlığa ve geleceğe dair ümit veriyor. Filmin başrol oyuncusu Andrew Garfield en iyi erkek oyuncu dalında da aday, ancak ben bu ödülü Casey Affleck’in, Manchester By The Sea’deki rolü ile hak ettiğini düşünüyorum.

MOONLIGHT 

Sahiden depresif bir film, ağır drama. Yine filmin odağında bir çocuk var, akran zorbalığı gören, hayatı boyunca hiç sevgi görmemiş, uyuşturucu kullanan annesi ile yaşamak zorunda olan bir çocuk. Cinsellik, ırkçılık gibi pek çok konu üzerinde dönüyor olaylar. Oyunculuklar başarılı ama bence bu film en iyi film olamazdı. Ama oldu:) Bana ağır geldi ve bastı sahiden.
moonlight
Fences’i izlemeye çalıştım ama izleyemedim. Danzel Washington filmin başından sonuna kadar konuşuyor. Açıkçası bu kadar çok ve gereksiz konuşmalar beni yoruyor. Filme ısınamadım. Sonuna kadar izledim o ayrı.. Ama bir yere varmadı benim için film.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here