Hasan Ali Toptaş: Kuşlar Yasına Gider

15
1614

Film izler gibi okudum Hasan Ali Toptaş’ın Kuşlar Yasına Gider kitabını. O kadar akıcı ve olağanüstüydü ki; beni tam olarak kitabın geçtiği kasabaya, yazarın  hayatına, ailesine, arabayla gittiği yollara, onun kaygılarına götürdü ve orada bıraktı. Son zamanlarda okuduğum en iyi romandı. Türk edebiyatında böyle yazarlarımızın olması ne kadar gurur verici.

Geçen ay aynı yazarın ‘Ben Bir Gürgen Dalıyım’ kitabını okumuş ve aşık olmuştum. ‘Kuşlar Yasına Gider’ kitabında ise bir yumru boğazımda düğümlendi kaldı sanki. Belki de babamı kaybetmiş olduğumdan daha çok etkilendim. O sıcacık aile ilişkileri, hayırlı evlat olma halleri, sıcak komşuluklar nerede şimdi diye düşündüm. ‘Babalar alınlarımıza yazılmış yalnızlıklardır’  demiş yazar, bu cümle beni tam kalbimden vurdu.

Hasan Ali Toptaş’ın romanlarını biraz geriye doğru okuyorum ama şimdi sırada  ‘Sonsuzluğa Nokta’ romanında.

Bu yazının altına altına yorum yazan bir kişiye kitabı hediye etmek istiyorum. Bence bu olağanüstü yağ gibi akan yalın dili herkes tanımalı.

Kitap çekilişi sona erdi, katılımlarınız için teşekkürler…

15 YORUMLAR

  1. Geçen ay ben de ilk defa yazarn “ben bir gürgen daliyim”kitabını okuyarak adeta vuruldum ifadelerine..gerçekten herkes tanismali bu kiymetli yazar ile..tavsiyen icin tesekkurler..

  2. Sevgili günesanne,
    deneyimlediğiniz güzellikleri iyi ki bizimle de paylaşıyorsunuz. Yazılarınızla, bilhassa çocuklarla etkinlikler-kitaplar-gidilecek yerler gibi konularda farklı bilgiler ediniyorum. Bu paylaşım için de teşekkür ederim.

  3. Merhaba Güneş Hanım,
    Paylaşımlarınızdan Hasan Ali Toptaş’ın eserlerini ben de oldukça merak ettim. ilk fırsatta okuyacağım. sevgiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here