‘Çocuklarla Farkındalık Pratiği’ Eğitimi

2
868

Sepin merhaba, seni lohusalık döneminde yakalamayı başardım. Nasılsın, nasıl hissediyorsun?

Lohusa olarak daha yavaş hissediyorum, yavaşlamak bana iyi geliyor.

Ben seni Kuraldışı’nda yazdığın ‘Çocuklarla Farkındalık Pratiği’ yazı dizisiyle tanıdım. Bize kendini tanıtabilir misin? 

 • Mutlu kadınların ve çocukların dönüşüm yaratacağına inanan bir kadınım. Evliyim; Ela’nın (2011) ve Ali’nin (2016) annesiyim. Üsküdar Amerikan ’95, Boğaziçi İşletme ’99 mezunuyum. İçimdeki çocuğu ve çocuklarla oynamayı çok seviyorum.
 • Eline Snel’in geliştirdiği Çocuklarla Farkındalık Pratiği (Eline Snel Metodu) Eğitmeniyim.
 • Aletha Solter’in geliştirdiği Farkındalıkla Ebeveynlik (Aware Parenting) Eğitmeniyim.
 • Yoga ve meditasyon eğitmeniyim. Yoga ve meditasyon pratiğim Farkındalıkla Ebeveynlik prensiplerine göre annelik yapabilmemi de mümkün kılıyor.
 • Yazı yazmayı çok seviyorum; çeşitli mecralara düzenli yazı yazıyorum, ayrıca bir blog’um (www.sepininceer.com) ve üzerinde çalıştığım bir ‘resimli çocuk kitabım’ var.
 • Halen Travma Terapisine alternatif bir yaklaşım olan ve üç yıl sürecek olan Organic Intelligence – Human Empowerment and Resiliency Training (Travma Çözümleme Terapisi) öğrencisiyim. Bu eğitim, meditasyon pratiğimde bambaşka bir kapı araladı.
 • 2014 sonu itibariyle ortağı olduğum girişim sermayesi fonundan (Turkven Private Equity) ayrıldım ve bugün bazı şirketlerde yönetim kurulu üyesiyim.
 • Yazı, ebeveynlik çalışmaları ve yoga dışında, kadınların hem girişimci hem yatırımcı olarak daha aktif olması için çaba harcayan iki oluşumda yatırımcıyım.
 • Doğana – Doğumda Kadın Hakları Derneği’nin kurucu üyesiyim.

Son zamanlarda kurumsal hayattan çıkan pek çok kişi ile sohbet ettim, neler oluyor orada neden bırakıp gitmek istiyor insan? 

Yani aslında öyle bir şeydi ki kendiliğinden oluverdi, ‘alınan’, bir karar değildi, böyle sorulunca zihnim bir sebepler üretiyor ama aslında öyle değil. O zaman tek yapabileceğim buydu – öyle diyeyim.

Zihnimin şu an verdiği cevabı sorarsanız – öncelikle ailemle ve kendimle, kendim olabilmek ve hayallerimin peşinden gitmek içindi der.

Sıkça duyduğumuz bir kelime oldu ‘farkındalık’, Sepin sence farkındalık nedir? 

Şu ana bilinçli olarak dikkatimizi verdiğimizde ortaya çıkan ‘farkında olma’ hali.

Farkındalık bugünlerde benim için keyif almayı bütün bedenimle, yayılmış bir şekilde hissettiğim anların kendiliğinden olmaya başlaması, günlük hayatımda düşüncelerimin sadece düşünce olduğunu ve gerçek olmayabileceğini fark etmek, düşüncelerimin arasındaki anlık boşluklara düşmek olarak vücut buluyor.

‘Çocuklarla Farkındalık Pratiği’ eğitiminin içeriği tam olarak nedir? Bize biraz anlatabilir misin? 

Seanslarda, gözlem ve konsantrasyon, beden farkındalığı, beş duyu farkındalığı, sabır, güven duymak ve bırakabilmek, hisleri ‘hissetmek’ ve var olmalarına izin vermek, düşüncelerle baş etmeye alışmak, kendine ve başkalarına şefkat gibi farkındalığın temel ögelerini oluşturan konulara odaklanıyoruz. Ergenlerle çalışırken bu konulara sınav stresiyle baş edebilmek ve dinleme sanatı gibi konular da ekleniyor.  Ve de nefese odaklanma, (oyun içeren) meditasyon, hikayeler, hareket gibi araçlar kullanıyoruz.

Peki bir şeyi merak ediyorum, çocuklar zaten çok farkında değil mi ? Neden farkındalık eğitimine ihtiyaçları var? 

Çocuklar şu anda yaşıyorlar ama ‘farkında’ olmayabiliyorlar. Bu ikisi arasında fark var. Yani çocuklar için ‘bilinçli olarak dikkati vermekle gelen farkında olma hali’ her daim kolay olmayabiliyor.

Sonuçta şu anki hayat şeklimiz sebebiyle kafaları devamlı meşgul, uzun saatler boyunca online kalıyorlar ve çok fazla uyaranla karşı karşıyalar. Bu sebeplerden dolayı bir çok çocuk ve ergen için konsantre olmak zor. İyi uyuyabilmeleri zor. Endişeleri bırakabilmek, rahatlamak ve gevşemek zor. Onlara okul, aile, toplum ve hatta kendileri tarafından devamlı bir şeyler söyleniyor. Ve çoğu kez içine kapanıp hiçbir şey yapmamak, baş etmekten daha kolay geliyor bir çocuğa. Bir de bunlar biz büyükler tarafından da örneklenince çocukların bizden öğrendiği de bunlar oluyor.

Bu eğitimle bir çocuğa gevşemeyi, kendi özelliklerine güvenmeyi, devamlı endişelenmeyi bırakmayı ve 21. yüzyılın bitmeyen talepleri içinde ayakta kalabilmeyi öğretmeyi amaçlıyoruz.

Kaç yaş grubu çocuklara eğitimler veriyorsun?

Dört farklı yaş aralığına (5-8, 8-12, 12-15, 15-19) eğitim veriyorum.

Bu beceri çocukların hayatlarında nasıl bir fark&değişim yaratır? 

Bu eğitimi alan çocuklarda gözlemlenen etkiler:

 • Dikkat ve konsantrasyon artışı,
 • Fevri davranışlarda azalma,
 • Olumsuz düşüncelerde ve endişe halinde azalma,
 • Sakin ve iyi uykuda artış,
 • Korku ve depresyonda azalma,
 • Akran zorbalığında azalma,
 • Kendine ve çevreye karşı daha çok güvenme ve saygı duyma,
 • Strese ve başkalarına karşı tepkisel davranışlarda azalma.

Yoga eğitmenliği geçmişin de var, bu konuda nasıl bir eğitim aldın? 

Geçenlerde alt alta yazdım – toplamda 700 saatin üzerinde eğitim almışım. Hikayesi ise şöyle:

 • Yoga yapmaya 2002 senesinde Zeynep Aksoy ve Andrew Zionts’un kurduğu Yoga Sala’da başladım.
 • Yoga derslerine girerken bir yandan Zeynep Aksoy’un, Godfrey Devereux’nun, David Cornwell’in, Wayne Liquorman’in, Svagito’nun çalışmalarına katıldım.
 • 2008 senesinden başlayarak, 6-7 sene boyunca Zeynep Çelen’le bire bir yoga ve meditasyon çalıştım. Zeynep 2008 Aralık ayında bana Erich Schiffmann’ın kitabını (Yoga: The Spirit and Practice of Moving into Stillness) getirdi, Erich’in eğitimine gittiği Venice, Los Angeles’tan. Erich’in kitabı, bana annemin rahmi kadar tanıdık, ılık, sıvı ve keyifli bir alanın varlığını hatırlattı. O kitap benim için bir dönüm noktasıydı diyebilirim.
 • 2009’da, Zeynep’in cesaretlendirmesi ile Venice-Los Angeles’ta, Erich Schiffmann’ın 40 saatlik hocalık eğitimine katıldım. Bu eğitim sonrasında, yogayı daha da bilerek yaşamak amacıyla, profesyonel yoga hocalığı yapmak gibi bir hayalim olmadığı halde, yoga hocalık eğitimlerine başladım.
 • 2010’da Zeynep Aksoy’la Cihangir Yoga’da 200 saatlik hocalık eğitimini ve hemen arkasından 2011’de Zeynep Çelen ve Çağ Rical Gürle ile 80 saatlik İleri Seviye Hocalık Eğitimi’ni tamamladım.
 • Ela’ya hamileliğim esnasında, Yogatime’da Birthlight hocalarından Jane Collins ile Prenatal Yoga I ve sonrasında Birthlight hocası Sally Lomas ile Baby Yoga eğitimlerini tamamladım.
 • Yine gebeyken aynı zamanda DOUM – Doğuma Hazırlık ve Doğum Sonrası Destek Merkezi’nin (www.do-um.com) ortakları olan çocukluk arkadaşım Başak (Kutlu Atay) ve doula’m Nur (Sakallı) ile Hamile Yogası DVDsi çektim.
 • 2014 Şubat’ında David Cornwell ile Meditasyon Eğitimi’ni tamamladım. 2014 yazında, Advayta Yoga (www.advaytayoga.com) hocalık eğitiminde Zeynep Aksoy ve David Cornwell’e asistanlık yaptım ve 2014 Eylül’ünde, 500 saati tamamlayarak Advayta Yoga – Yoga Alliance İleri Seviye Yoga Eğitmeni oldum. 2015 Eylül’de Zeynep Aksoy ile 35 saatlik Yin Yoga Eğitimi’ni tamamladım.
 • Halen de yoga ve meditasyon eğitimlerini çok tamamladığını düşündüğüm Travma Terapisine alternatif bir yaklaşım olan ve üç yıl sürecek olan Organic Intelligence-Human Empowerment and Resiliency Training (Travma Çözümleme Terapisi) öğrencisiyim.

Peki kurslar hakkında daha fazla bilgiyi nereden alabilirler katılmak isteyenler?

Instagram hesabımda duyuruyorum, blog’umda duyuruyorum. Mekanlar duyuruyor.

Bir sonraki Çocuklar için Dikkat Sanatı – Farkındalık Eğitimi, 5-8 yaş aralığındaki çocuklar için BÜMED’de 18 Mart tarihinde başlayacak.

Ayrıca Zeynep Aksoy ve David Cornwell yönetimi altında büyük bir hastanede başlayacak olan Medikal Yoga Programı’nda yoga hocalığı yapacağım. Bu program da Nisan’da başlıyor. Daha fazla bilgi için sepininceer@gmail.com’a atabilirsiniz.

Son bir konu, zor günler yaşıyoruz, değil çocuklar için bizim için bile an’da kalmak çok zor, bize bu konuda ne önerirsin? 

Bence herkes kendi çapında yasını tutuyor şu anda. Kendim ve arkadaşlarımda gördüğüm bu. Bu yası tutmak, onu yok saymamak ve onu hor görmemek – herhalde kendimize şefkat için yapabileceğimiz en büyük şey şu anda.

Bir de bana iyi gelen şeyi söyleyeyim – keyfe yöneldiğim anları yakalayıp bunun bedenimdeki izlerini sürmek. Organic Intelligence Eğitimi’ndeki araçlardan biri bu zaten. Misal olarak geçenlerde karın yağışını izlerken bedenimin bir bölgesinde çok büyük bir keyif hissettim ve bir süre o keyifli hissi bedenimde takip ettim. Bu bana çok iyi geliyor.

2 YORUMLAR

 1. Merhaba Güneş hanım,
  Süpersiniz. Cemre de Nisan’a yetişti maşallah. Ne güzel arkadaş oldular birbirlerine. Onların büyüdüğünü görmek ve sizin pozitif enerjiniz renk katıyor gerçekten. Size bir şey danışacağım. Kızlar mutlaka kavga ediyorlardır. Siz de bahsediyordunuz. Kavga esnasında birbirlerine vurma davranışları oluyormu? Olduğu zaman nasıl davranıyorsunuz? 4 Yaşındaki kızım kardeş yok. Sanırım o yüzden nasıl davranacağını bilmiyor ve çocuklarla, özellikle küçüklerle, en ufak bir geçimsizlikte vuruyor. Bu yüzden çocuklu arkadaşlarımızla bile görüşemez olduk. Genelde uyumlu bir çocuktur ama şiddete meyilli hep. Bir pedagogdan yardım aldık. Normal zamanla geçecek dedi. Biz her seferinde kararlı bir ses tonuyla ‘vurmak yanlış bir davranıştır’ diyoruz. Ancak durum devam ediyor. Sizi bu konuda çok bilinçli bulduğumdan danışmak istedim. Çok sevgiler

  • Seda hanım merhaba, öncelikle yorumunuz ve sorunuz için teşekkür ederim.
   Öncelikle her zaman uzman birinden destek almanızı öneririm, ki alıyormuşsunuz. Çocuklar istenmedik davranışlar sergilediklerinde ‘bu olay aslında bana ne anlatmak istiyor’ çerçevesinden bakmaya çalışıyorum. Yani çocuğun içinde bir şekilde öfke varsa bunun kaynağı nedir, nereden besleniyor onu anlamaya çalışırım. Örneğin çocuğun sevgiye, korunmaya, anne ile sağlıklı bağlanmaya, kendini güvende hissetmeye mi ihtiyacı var diye düşünürüm. Çünkü biliyorsunuz bu yaştaki çocuklar ilkel beyindeler, dolayısıyla en önemli ihtiyaçları bunlar. Çocukların kendi kendilerine sakinleşebilmeyi öğrenmeleri zaman alıyor, bu konuda desteklenmeye ihtiyaçları oluyor. Bazen öfke, vurma kendini sakinleştirmek için de olabiliyor. Onların beyinleri bizimkilerden oldukça farklı. Fark ettiyseniz sizin durum özelinde bir yorumdan özellikle kaçındım, çünkü her çocuk farklı. Ancak beyin gelişimlerini anlatan harika bir kitap var Dan Siegel Bütün Beyinli Çocuk. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim. sevgilerimle,

CEVAP VER