Fide Okulları Kampüs Gezisi

11
6838

Efendim bildiğiniz üzere hafta başı Fide Okullarını ziyaret ettim. Harika bir öğretim kurumu inşa etmişler. Fide Okulları Kurucusu Ali Koç ile okulun ilk dönemini değerlendirdik, Fide’nin büyüme stratejisini konuştuk. Çocuğumuz hangi okulda olursa olsun sevgili Ali Koç’un hepimize öğrenme sürecine dair önemli notları var.. O zaman buyrun keyifli sohbetimize.. 

fide okulları

Hocam merhaba, ‘Fide eğitimi dönüştürüyor’ mottosuyla yola çıkmıştınız, şimdi yolun neresinde hissediyorsunuz?

‘Fide eğitimi dönüştürüyor’ dedik çünkü bizim için öğretmen çok değerli. Açıldığımızdan bu yana öğretmen de öğretmen diyoruz. Mesela paylaştığımız tüm videolarda öğretmenler var.

Her ay bir video paylaşıyorsunuz sosyal medya hesaplarından, çok eğlenceli oluyor, zevkle izliyorum. Öğretmenler çok mutlu görünüyor bu okulda?

Evet çünkü aynı hayali paylaşıyoruz, ortak bir hayalimiz var. Videolarda da sadece öğretmenler var ve asla çocuk yüzü paylaşmıyoruz.

Fide Okullarını kurarken hayalleriniz vardı. Onları burada aktarmıştım. Sonra okulu buldunuz ve sonra da öğretmen kadrosunu oluşturdunuz. Fide’ler geldi… Kaç öğrenci var şu anda okulda?

114.

Okulla ilgili hayallerinizin ne kadarı gerçek oldu? İlk dönem nasıl geçti, neler istediğiniz gibi gitti, neler farklı oldu, nerde hissediyorsunuz? 

Bizi insanların sevme nedenlerinden biri öğrenciye karşı, öğretmene karşı ve ebeveyne karşı etik duruşumuz.

Yeni kurulan okullarda ilk risk alanı öğretmenlerdir. Öğretmenler sizin kurduğunuz hayalin neresinde? Bu okulun bir parçası olmak onların hayali mi? Fide okullarında bizim birlikte olmak istediğimiz öğretmenlerin bizimle benzer hayalleri kurmuş öğretmenler olması gerekiyordu. Burada çok güzel bir ruh yakaladık. Öğretmenler Fide’ye çalıştıkları yer diye bakmıyorlar. Çok eğlendikleri, keyifle hayatlarını sürdürdükleri ve bir büyük hayalin parçası olma duyguları var. O bizim açımızdan okulu çok iyi yaptı. Çünkü bizler okulun kurucusuyuz ama derse öğretmenler giriyorlar. Şu an Fide’ye çok ciddi bir talep var çünkü Fide ile ilgili kimse negatif bir şey duymuyor. Çünkü Fide’nin öğretmenlerine dair çok ciddi bir sempati var. Öğretmenlerimiz o konuda çok çalışıyorlar. Üzerlerinde öğretmen olmanın ötesinde bir sorumluluk var. Bunun da okul iklimine çok ciddi bir katkısı var.

fide okulları

Peki öğrenciler?

Öğrenci profili zor bir konudur. Ki biz her profilden öğrenciye kapımızı açtık, öğrenci seçmedik, her yelpazeden öğrencilerimiz var, bu da farklı kültürleri bir araya getirmeyi sağlıyor. Özellikle ara sınıflarda farklı okullardan gelmiş çocuklarımız oldu. Buranın demokratik iklimine ne kadar uyum sağlayacak konusu vardır kafamızda, ilk bir ay bu konuya eğildik. Şu anda geldiğimiz yerde Fide öğrenci profilinden söz edebiliriz ki 4 ay bunun için oldukça kısa bir dönem aslında. Öğrencilerden biri annesine açık okul gününde şöyle demiş; “ayakkabılarını burada çıkaracaksın, montunu buraya asacaksın ve asla gizli bir iş çevirmeyeceksin.” Çünkü biz çocuklara şunu anlatıyoruz; açık iletişim dürüst iletişim her şeyden önemlidir.

Fide’de hata yapmak öğrenmenin en güçlü yollarından biridir.

Özellikle beşinci sınıftan çocukları derse katmakta zorlandık, çünkü hata yapmanın hep alayla azarlanmayla karşılandığı bir kültürden geldikleri için ilk etapta sustular ama şu anda çok kolay saçmalayabiliyorlar, saçmalamak burada bir özgürlük. Bir şey yaptıklarında bunu gelip rahatlıkla söylerler. Bunun bir yaptırımı varsa onu da yaparlar gerekirse. Hata yapma özgürlüğünün olduğu bir okul yaptık Fide’yi, bu çok önemli bir şey.

Demokratik dille ilgili bazı iddialarınız vardı?

Evet, öğretmeni okula katmak, öğrencilere söz hakkı vermek gibi. Türkiyeye göre çok iyi bir yerdeyiz, dünyaya göre henüz istediğimiz yerde değiliz. Oraya daha çok emek harcayacağız. Okulda Fidelity saatimiz var.

O nedir hocam?

Fidelity, bir nevi öğrenci meclisi. Fidelity saatinde okulla ilgili her şey konuşulur her şey tartışılır. Öğrenciler örgütlendiklerinde Fidelity’de örgütleniyorlar. Burada doğrudan demokrasi uyguluyoruz. Bütün okul her cuma bir araya geliyor, bir saat sürüyor. Ben de katılırsam okulun kurucusu değil, bir birey olarak giriyorum. Okulun her öğrencisinin ve öğretmenin eşit söz hakkı ve oy hakkı var. Her hafta bir öğrenci moderatör oluyor, bazen önceden belirlenmiş gündemler oluyor ancak her öğrenci istedikleri konuyu okula getirebiliyor.

Fide’de bir konuda çok kesin bir çizgimiz var; duygusal şiddet veya fiziksel şiddet. Fide’de bunun yaptırımı çok nettir. Şiddet uygulayan çocuğun ailesi okula çağırılır öğrenci eve gönderilir. Tekrarı olması durumunda yıl sonunda devam kararı tekrar değerlendirilir. Bunun toleransı ve gerekçesi olamaz. Biz şiddetsiz iletişim ile ilgili çok ciddi kafa yoruyoruz.

fide okulları

Veli profili nasıl hocam?

Veli profilimiz okula çok uydu okulla veli arasında iyi bir mesafe var. Bir taraftan elden geldiğince açık ve dürüst bir şekilde her konuda bilgilendiriyoruz. Okulu didikleyen veli profili oluşmadı. Çünkü biz onlara şunu söyledik ‘bize güveniyorsanız, bu okulun vaad ettiklerine güveniyorsanız, bu okula güveneceksiniz ve rahat olacaksınız.’

Peki öyle bir profil oluşsaydı neler farklı olurdu?

O zaman herkesin kendi çocuğuyla ilgili beklentisinin peşinden koştuğu, veliye göre değişen bir okul olurdu. Veli bizim rotamızı değiştirmemize yol açan işler yapabilirdi. Okul dürüstlüğünü kaybederdi. Veliden korkmaya başlayan okul olurduk. Şu anda her konuda açık davranıyoruz, eleştiriyi de kabul ediyoruz, özür de diliyoruz. Ama asla eğitim konusuna karıştırmayız.

Ödev var mı hocam?

Ödev vermiyoruz, ilkokulda ödev yok, ortaokulda da çok gerekirse ancak, çok nadir. Orada bir pedagojik kaygı var, onun ötesinde ilkokul çağı çocuklarının öğrenmesinde bir katkısı yok buna inanıyoruz. İkincisi velilere diyoruz ki size çocuklarınızla yeni bir ilişki biçimi öneriyoruz. Akşam anne baba çocuk ödev için bir araya gelmesin. Gerçek anne babalık rollerine dönmeye teklif ediyoruz velilere. Siz onun eğitim danışmanı değilsiniz diyoruz. Akşam oturup ödevini yaptın mı kızım diye konuşmak çok kolay aslında. Bu rahat bir ilişki biçimi. Ama şimdi veli her akşama bir şey düşünmek zorunda. Oynamak için, eğlenmek için, bir arada vakit geçirmek için. Biz diyoruz ki çocuğunuzla çocukluğunuzun en güzel dönemlerini ödev kavgaları ile geçirmeyin. Yeniden o ilişkiyi düşünün diyoruz. O ilişki içinde neleri öğrenirsiniz neler yaparsınız bunları keşfedin diyoruz.

İlk dönem bitti, ödev yapmayan çocuklar okumayı öğrendiler mi?

Evet, çocuklarımızın tamamına yakını müfredatla aynı dönemde okuma yazmaya geçti. Demek ki okuma yazma için sayfalarca eve ödev göndermek gerekmiyormuş. Milli Eğitim müfredatı da aynen bu aylarda okuma yazmayı geçmeyi önerir.

Bunlar iyi giden kısımlar. İddiamızın büyüklüğü nedeniyle bize iyi gitmesi yetmiyor. Fidelity’yi geliştirebiliriz. Örneğin, oluşturmaya çalıştığımız demokratik dili derinleştirmeliyiz. Biz dışarıdan alkışlandığımızda “Tamam bu işi becerdik” demiyoruz. Hayal ettiğimiz Fide’nin daha da derinleşmesi, oturması en az 2-3 yıl alacak. Uzmanlar gelecek, danışmanlar gelecek, uygulamalar olacak, beğenilecek bazen, bazen yeniden değerlendirilecek. Okul böyle oluşur.

Kanal D Fide Okulları’nı haber yaptı, ne oldu telefonlar patladı mı o gün?

Kanal D o gün okulumuzda dört saat çekim yaptı, uzun bir haber yayınladılar. Okulda her şeyi çektiler, kameramanlar bile eğlendiler burası nasıl bir okul diye.. O yüzden heyecanla aynı gün gidip haber yaptılar. O gün onlar haber yaptı, ertesi gün İrfan Değirmenci tekrar paylaştı haberi ‘en büyük hayalim bu okulun sayısının artması diye..’

Gurur duymuş olmalısınız?

Elbette ama itiraf edeyim bunlar bizi kesmiyor. Bizim hayalimiz; dünyadan Finlandiya’dan, Kanada’dan eğitimciler diyecek ki ya İstanbul’da bir okul var gidip görmemiz lazım. Türkiye Pisa’da sonuncu dahi olsa, birinci olan okullarının yöneticileri bizim okulumuza gelsin istiyoruz.

Kayıtlar nasıl gidiyor?

İyi gidiyor. Önümüzdeki 2 yıl için kayıtlar kapandı. Hatta bu erken gelenin kayıt yaptırmasının yarattığı adaletsizliği kapatmak için önümüzdeki seneler için kura yöntemine geçmeye karar verdik. Durumun böyle olması sayesinde, kayıtlarımız artsın gibi bir kaygımız olmadığı için de odağımız sadece eğitim olabiliyor.

fide okulları

Branş derslerinin öğrencilerin görüşleri alınarak belirleneceğini paylaşmıştınız. Uygulayabildiniz mi? 

Tam öyle olmadı ama bir ara yol yaptık. Örneğin masal, felsefe ve kodlama zorunlu seçmeli oldu. Atölyeleri kendi içinde gruplara böldük.

 1. Tadımlık atölyeler: sadece 1 derslik, günlük, her hafta değişiyor, mesela türk kahvesi yapımı, çivi çakma, testere kullanma gibi… Alternatifler sunuluyor, çocuklar seçiyor.
 2. Öğreniyorum Atölyesi: Yoga, futbol, karikatür öğreniyorum gibi, bunlar 8 hafta süresince devam ediyor.
 3. Tutku Atölyeleri; bir işe taktım kafayı atölyeleri. Doğaçlama drama, modern dans, hayvan bakımı var. En çok ilgi de hayvan bakımı atölyesinde.
Siz Milli Eğitim müfredatını uyguluyorsunuz değil mi?
Şu anda Türkiye’de özel okullar ve devlet okulları ne yapıyorsa Fide de onları veriyor. Biz ‘ne’ öğreteceğimize kafa yormuyoruz ‘nasıl’ yapacağız kısmına odaklanıyoruz. Müfredatı zenginleştirmek değil kazanımlara odaklanmak önemli olan.
İngilizce eğitimini nasıl veriyorsunuz?

İngilizce Fide’nin söylemlerinde iddialı bir yerde durmuyordu ama günün sonunda iddialı oldu. Fide’nin beklenmedik sürprizlerinden biriydi. Öncelikle kadromuz çok güçlü hem native hem de Türk öğretmenlerimiz var. İlkokulda 9 saat, ortaokulda 13 saat İngilizce görüyorlar. Ayrıca bazı atölyeler de İngilizce olarak düzenleniyor.

Biz çocuğun anadil eğitimimin daha önemli olduğunu her zaman söyledik velilerimize. Birkaç iddiamızın gerçekliğini kanıtlamış olduk bu süreçte. Biri şu; güçlü anadil eğitiminin yabancı dil eğitimi için de ne kadar gerekli olduğu. Okuma yazma eğitimi önemsendiğinde, bu İngilizce’de çocukların eğitimini de olumlu yönde etkiliyor. Ödevin değil öğrenme merakının öğrenmeyi nasıl tetiklediğini de gördük. Sabahtan akşama oynuyor dediğimiz çocuklar hepsi okudular.

Eğitimpedia’daki en çok söylediğimiz şey ‘ödeve gerek yok öğrenme merakını önemseyin, bunu  da siz kazandıramazsınız ama öldürmeyin yeter ki. Çünkü çocukta bu zaten var.’ Bu kısımların Fide’de bu kadar tutmuş olması olağanüstü.

Çocuklar kaç saat bahçede vakit geçiriyorlar? 

İki saat bahçede geçiriyorlar. Çocukların bu kadar çok dışarıda vakit geçirmeleri davranış problemlerinin en alt seviyede olmasını sağlıyor. Çünkü çocuklar enerjilerini dışarıda atıyorlar. Sınıfta öğretmenle çatışmıyor çocuk. Mutluyuz burada. Çocuklar da mutlu biz de mutluyuz.

Çocuklar dışarıda da ders yapıyorlar değil mi?

Evet öğretmenlerin kendi tercihleri doğrultusunda bahçede ders yapıyorlar.

Öğretmenlerin genelde okulda sınırları var, mesela sırada iki kez ayağa kalkmak Türkiye’deki öğretmenler için kabul edilebilir bir şey değil. Bizde çocuklar sıranın üstündeler. Sınıfa bakınca bir kaos var diyemezsin. Ancak bir öğrenme anı var ve hepsi kendi kafasına göre takılıyor. Güvenli ve iyi öğrenme ortamları var sınıflarda. Öğretmenin bu hoşgörü düzeyi olduğu için çocuk kabul görüyor sınıfta.

Peki hocam gelelim önemli sorulara.. Avrupa yakasında da okul açacak mısınız?

Fide okulları Avrupa Yakası’na da açacak önümüzdeki günlerde.

Fidenin büyüme stratejisi nedir?

Anadolu ve Avrupa yakasında bir ortaokul ve bir lisemiz olacak.  Her iki yaka da ayrı kampüslerde ilkokullarımız olacak; mahalle ilkokulu şeklinde. Biraz daha büyük bir kampüste de ortaokul ve lisemiz olacak.

Fide gibi ‘öğrenme merakı’ odağında olan okulların çoğalması dileğiyle…

Fide okulları hakkında daha fazla bilgi için: http://www.fideokullari.k12.tr/

Eğer siz de Avrupa yakasında bir Fide okulu açılsın diyorsanız, bu yazının altına bir yorum bırakın

11 YORUMLAR

 1. Yalnızca Avrupa yakası değil, Ankara’da da isteriz. İzmir’de de. Bursa’da da. Tüm Türkiye’de isteriz.

  Ama en çok Ankara’da 🙂

  Hoş tabi böyle isteriz demek kolay. Kontrolsüz büyümenin doğurduğu kaostansa sabretmeyi tercih ederiz bir yandan da.

 2. Çok hoş bir röportaj olmuş. Teşekkürler Güneş anne 😊
  Fide gibi okulların yaygınlaşmasını çok diliyorum 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🎈🎈🍀🍀

 3. Ben de Pınar Hanım’ın dileklerine katılmadan edemeyeceğim. Fide Okulları gibi okulların tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını arzu ederim. Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımız böyle okullarda eğitilmeyi hak ediyor. teşekkürler Güneş hanım 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here