Öfke, kıskançlık, çatışma ve şikayet duyguları üzerine kitap önerileri

0
1710

Çocukların duygularını ifade etmeleri için onları tanımaları, duygularının isimlerini öğrenmeleri ve bu hislerini kendilerini ifade edebilmeleri, duygusal gelişimleri, özgüvenlerinin beslenmesi ve ifade gücünün artması için oldukça kıymetli. Ama bazı duygular çok güçlü ifade edilebiliyor, hatta kavgaya da dönüşebiliyor. Bu duygular kıskançlık, paylaşamama, şikayet gibi.

Aslında bu duygular üzerinde evimizde popüler kitaplar var; Leyla Fonten’den Masallar’ın Kıskanç Kurbağa Eda’sı, İnatçı kirpi Mina’sı, Öfkeli Örümcek Rıza’sı da var. Yine bu yıl çok sevdiklerimizden biri Kovan Ne kadar Dolu, duyguların nasıl dolup taşabileceğini çok iyi anlatıyor.

Fakat evdeki kavgalar, kardeş kıskançlığı dozu, öfke yaş büyüdükçe artıyor. Bunu azaltmak için barışcıl ortamı desteklesek de kardeşler arası konuları çözmek maalesef her zaman çok kolay olmuyor. Bu konularda bizi destekleyecek birkaç kitap daha almaya karar verdim ve aşağıdaki liste oluştu.

ÖFKEMLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİM? 

öfke

Kitap Gergedan Yayınları’ndan, beş yaş ve üzeri çocuklar için uygun, bizim ufaklık 4 yaşında. Onunla birlikte de okuyoruz. Evde genel olarak ılımlı bir iklim olsa da ara ara çocuklar, yorgunluktan veya gün içinde yaşadıkları deneyimlerden özellikle akşam saatlerinde öfkeli veya saldırgan olabiliyorlar. Ya da sırf eğlenmek için birbirlerinin sınırlarını zorlayabiliyorlar. Aslında bu duyguyu tanımaları açısından iyi bir kitap.

Kitap öfkelenince bedenimde ne hissederim, nasıl değişiklikler olur. Öfkenin sınırları nelerdir, öfkemi nasıl ifade ederim gibi alanlarda odaklanıyor. Öfkemi ifade ederken sınırlarım nelerdir konularını ele alıyor.

öfkemle nasıl başa çıkabilirim

DUYGULARIYLA ARKADAŞ OLAN ÇOCUK 

duygularıyla arkadaş olan çocuk

Apa onaylı kitap, Okuyan Koala’dan yayınlanmış. “Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk”, duyguları bir misafir gibi karşılamayı, tanımayı ve neden geldiklerini anlamayı öğretirken, sadece isimlerini söylemek yerine; onları keşfetmek, hissetmek hatta onlarla arkadaş olmak konusunda çocukları cesaretlendiriyor. Hoş bu kitabı okurken onlardan çok bizim buna ihtiyacımız var diye düşünmedim değil:)

Kitabın şiirsel dili ve renkli illüstrasyonlarıyla çocuklar, anda kalabilmek için gerekli olan duygusal farkındalığı edinebilirler. Bu da onların; empati, içgörü ve esneklik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

duygularıyla arkadaş olan çocuk

“Artık ne zaman bir duygu gelirse oynamaya seninle, hoş geldin de, al onu içeriye. Kalsın ne kadar isterse, bir ya da iki dakika. Arkadaş gibi davran, seninle konuşan duygularına.”

duygularıyla arkadaş olan çocuk

Kitabın “Ebeveynlere Not” bölümünde, duyguların farkına varmak ve anda kalabilmekle ilgili anne ve babalara bilgilendirici pratik aktivite önerileri de yer alıyor.

ÇATIŞMAK SORUNLARI ÇÖZER Mİ?

çatışmak sorunları çözer mi

Remzi Kitabevi Yayınlarından çıkan ‘Çatışmak Sorunları Çözer mi’;  tek yumurta ikizleri olan Engin ve Sezgin’in öyküsünü konu alıyor. İkizler birbirlerine çok benzeseler de kişilikleri taban tabana zıt. Engin sessiz, çok nazik ve herkesle iyi geçinen bir çocuktur. Sezgin ise tersine, kaba ve haşarı olduğundan, karşılaştığı her sorunu ciddi bir çatışmaya dönüştürüyor.

Sezgin parkta arkadaşlarına kötü davranır ama ikiz olduğu ve benzedikleri için bedelini Engin öder. Sezgin davranışlarının Engin’i de etkilediğini ve olumsuz durumlara yol açtığını görünce çatışmacı tavrını değiştirecek mi?

çatışmak sorunları çözer mi

Kitap, bireyler arasındaki bir anlaşmazlık kontrolden çıktığında neler olabileceğini göstererek çocukların temel sorun çözme becerilerini geliştirmeye yönelik olarak hazırlanmış.

NE YAZIK Kİ 

ne yazık ki

‘Ne yazık ki’ Evrensel Çocuk Kitaplığından basılmış. Bir şeyler başımıza geldiğinde eğer bardağın boş tarafından bakarsak ‘ne yazık ki’ diye düşünebiliyoruz. Ancak olumlu tarafından baktığımızda hem kendimizi daha iyi hissediyor, hem de potansiyel bazı fırsatları da görebiliyoruz. Aslında bu çocuklar için değil de hepimiz için geçerli bir durum.

ne yazık ki

İşte bu anlamda kitap olumlu düşünceyi teşvik ediyor. ‘Ne yazık ki’ dondumam bitti yerine ‘ne güzel ki’ onu erimeden yiyebildim diye düşünmek mümkün…

ÖĞRETMENİM JONATHAN KAĞIDIMI YIRTTI 

jonathan kağıdımı yırttı

Efendim evde iki çocuk olunca gün içinde en çok duyulan konu şikayet oluyor. O benim oyuncağımı aldı, bebeğimi vermiyor, şunu okula götürdü getirmiyor, elbisemi giydi diye her dakika bir tartışma çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda ‘yargıç’ rolüne girmeden kendi kendinlerine sorunlarını çözmeleri için teşvik ediyorum. Ama bu her zaman işlemiyor maalesef.

‘Öğretmenim Jonethan Kağıdımı Yırttı’ Okuyan Koala Yayınlarından çıkmış. Amerikan Psikoloji Derneği onaylı. Kitapta öğretmen ve sınıfındaki öğrencilerin öyküsü yer alıyor. Öğretmen Öğretmen bayan McNeal sürekli şikayetle gelen çocuklara, kuralları hatırlatıp beklemekte buluyor çareyi.

jonathan kağıdımı yırttı

Bu arada çocukların bakış açısını ve duygularını keşfetmek için bence en başarılı film ‘Ters Yüz’, henüz izlemediyseniz onu da mutlaka izleyin derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here