Doğal Krem Nasıl Yapılır ?

0
2874

Oldum olası kremlerle başım belada. Pek çok marka ve ürün denedim ama en hassaslarını alsam bile özellikle yüz kremlerinde bir yanma yaşıyordum. El kremlerininse kokusu güzel olsa da bazen çok yağlı geliyor veya yumuşatma etkisi çok kısa bir zaman sürüyordu. Ben de çareyi kendi el ve yüz kremimi ve hatta vücut losyonumu hazırlamakta buldum. Tabi sevgili Judith Liberman’ın Parmak Ucundaki İlham kursundan aldığım bilgilerle. Bu arada insan kendi kremini hazırlayıp eline, yüzüne sürdüğü zaman kendini kraliçe gibi güzel hissediyor, bu da işin bonusu bence.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor bu kremleri ya da losyonu hazırlamanın tek bir yolu yok, çok çeşitli yolları var. Bu kremleri eğer yanınızda taşıyacak veya sıcak ortamlarda bulunduracaksanız erimemeleri açısından içlerine doğal balmumu karışımı da eklemenizde fayda var. Diğer türlü buzdolabında saklamanız gerekecektir. Benim yüz kreminde yaptığım gibi. Bu yazıda her ikisinden de örnekler vereceğim.

İkinci konu esans konusu. Koku ilginç bir şey, bana güzel gelen başka birine hoş gelmeyebilir. Bu nedenle esansları almadan önce mutlaka denemenizi, esansların doğal olduğundan emin olmanızı(çünkü teninize kullanacaksınız, bunun anlamı bir nevi onu içtiğiniz aslında). Bazı satıcı önerilerini de yazıda bulabilirsiniz, ancak bunlardan almak zorunda değilsiniz, çok güvendiğiniz uzun yıllardır alışveriş yaptığınız yerleri tercih edebilirsiniz. Benim size davetim ilk deneme için az miktarda yapmanız, kendinizi test etmeniz. Daha çok esanslı ya da daha katı bir kıvam da isteyebilirsiniz. Ancak bunu öğrenmenin tek yolu denemek. Okudukça krem yapmanın aslında çok basit olduğunu fark edeceksiniz:)

Öncelikle malzemeler için alışveriş yapabileceğiniz yerler:

  1. Beşiktaş Kırk Ambar:BKM’nin hemen arkasında, neredeyse her şey doğal ve organik olduğu için çok ucuz değil ama ürünleri süper, ben çok beğendim.
  2. Ucuzcular : Mısır Çarşısı içersinde kime sorsanız gösterirler. Shea yağını ve bazı esansları buradan temin ettim. Özellikle esanslarına bayıldığımı söylemem gerek.
  3. Volkan Kimya : Buradan balmumu ve istediğiniz tüm yağları temin etmeniz mümkün. İki çeşit balmumu var, biri açık renk onda parafin var, diğeri koyu renk ve doğal olanı. Koyu renk açığa göre biraz daha pahalı ama ben bunu almanızı öneririm.
  4. Züccaciyeden minik cam kaplar alabilirsiniz. Bunlar çantanızda taşımak ya da birine hediye etmek için muhteşemler.

Hangi malzemeden ne kadar alacağım derseniz yazıya devam edin.

Yüz Kremi Nasıl Yapılır? 

Yüz kremi için malzemelerimi Beşiktaş Kırk Ambar’dan aldım ve tamamen organik malzemeler kullandım. Yani aynı zamanda yiyebileceğim malzemeler.

krem nasıl yapılır

Temel malzemelerim kakao yağı, hindistan cevizi yağı, shea yağı ve esanslar. Kakao ve shea yağı 50ml paketlerdeydi, onların tamamını kullandım. Hindistan cevizi yağı ise 300ml idi, onun yarısını kullandım. Bu arada önemli olan konu şu; balmumu kullanmadığım için yüz kremi sıcak ortamlarda eriyebilecek nitelikte, bu nedenle onu buzdolabında saklıyorum. Yüz kremini ağırlıklı olarak gece bakım veren besleyici bir krem olarak kullanıyorum. Yüzümdeki t bölgesi yağlı olmasına rağmen bana çok iyi geliyor. Hatta makyaj altına sabahları da kullanıyorum.

Hangi esansları kullandım? Yoyoba yağı, Zerdali Çekirdek Yağı, Üzüm çekirdeği yağı, Lavanta yağı. Büyük boy esansları yarısına kadar kullandım. Minik boy lavanta özütünün ise tamamını kullandım.

Ayrı ayrı tüm yağları benmari usulü erittim, sonra hepsini bir kaba aldım, esansları ekledim, karıştırdım. Daha sonra da bir kaç farklı boyda kavanoza ayırarak soğumaya bıraktım. Videoda oldukça detaylı tarif yer alıyor, izlemenizi öneririm.

Vücut Losyonu Nasıl Yapılır? 

Doğal Balmumu, hindistan cevizi yağı, shea yağı ve esans. Her birinden bir birim koyacaksınız. Yani 100 gr balmumu kullanıyorsanız, 100 gr hindistan cevizi yağı ve 100 gr shea yağı kullanabilirsiniz. Ben 100 gr kakao yağı da ekledim. Oldukça güzel koku verdi.

Tüm kremlerdeki temel yaklaşım yağların benmari usülü eritilerek karıştırılması, oda sıcaklığına gelince donması. Vücut losyonu için aşağıdaki silikon kek kalıplarından kullanabilirsiniz.krem

Tüm yağları sırasıyla benmari usulü eritip, hafif kılık başka bir kaba koyabilirsiniz. Balmumu çok hızlı donan bir malzeme, bu nedenle en son onu eritmenizi öneririm. Hepsini ılık bir yerde karıştırdıktan sonra plastik bir huni yardımı ile silikon kaplara bölüştürebilirsiniz. Bir kaç saat içinde donmaya başlayacak. Balmumu donmasına yardım edecek. Balkon gibi serin bir ortamda bırakırsanız daha hızlı soğuyacaktır.

Tamamen donduktan sonra silikon kalıplardan çıkarabilirsiniz. Vücut losyonununuz kullanıma hazır. Ben bu tariften çok memnun kaldım. Özellikle dirsek bölgelerini yumuşacık yapıyor. Losyonunuzu bir yağlı kağıt içine sarabilir ya da metal bir kutuda saklayabilirsiniz.

El ve Dudak Kremi Nasıl yapılır? 

Yılbaşında sevdiklerim için el ve dudak kremi yaptım. İnsanın kendi yaptığı bir şeyi gönülden hediye ediyor olması muhteşem bir duyguymuş sahiden:)

El ve dudak kremi için yukarıdaki tariflere benzer malzemeler kullanabilirsiniz. Dudak için balmumu kritik, kış aylarında dudakları ve elleri çok iyi koruyacaktır. Çok fazla sayıda malzeme kullanmak istemiyorsanız, hazırlayabileceğiniz en sade krem tarifini vereceğim.

El ve dudak kremi için ihtiyaçlar; doğal balmumu, zeytinyağı, karite yağı(shea) ve beğendiğiniz esanslar.

Karışım için, 1 birim balmumu, 2 birim zeytinyağı, 1 birim karite yağı kullanabilirsiniz. Birimlerin gramlarına siz karar verebilirsiniz.

Diğer krem tariflerimizde olduğu gibi malzemeleri tek tek benmari usulü eritiyoruz.

krem yapımı

Sonra ılık bir kapta karıştırıp esanslarını ekliyoruz ve sonra da saklayacağımız kavanozlara dolduruyoruz. Ben yılbaşında hediye olarak vermek istediğim için züccaciyeden aldığım minik kavanozları kullandım. Üşenmedim kafalarına artık kumaşlardan şapkalar da yaptım. Böyle güzel görünümlü kremler hazırlamış oldum. Hediye ettiğim kişiler de çok mutlu oldular. Ne demiştik? En güzel hediye senin yaptığın.

dogal krem yapımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here