Parmak Ucundaki İlham: Mum Nasıl Yapılır?

0
1314

Son üç aydır sevgili Masal Anlatıcısı hocam Judith Liberman’ın ‘Parmak Ucundaki İlham’ kurslarına katıldım. Judith ve çember dostlarıyla her hafta farklı malzemelerle ellerimizi kullandık. Özellikle ellerimizi kullandık diyorum çünkü bilgisayar ve cep telefonu dışında gün içinde ellerimiz farklı malzemelere ve dokulara değemiyor maalesef. Bebekler için dokunsal öğrenme vs diyoruz ama dijital çağda biz yetişkinler olarak farklı dokulara, malzemelere dokunmayı ve her şeyden önemlisi üretmeyi unutuyoruz.

Son üç ayda ellerimin bambaşka malzemelerle çalışması inanılmaz mutlu etti beni, huzur verdi. Satın almadan kendi kendine üretmek ne kadar hoş, ne kadar güzel bir duygu.. Böyle hafiflik, bulutlarda uçmak gibi. Elbette ilk ürünler mükemmel olmuyor. Ama kimin umurunda? Ne mükemmel olmalı ki hayatta? Sanat için sanat yapmıyorum sonuçta, üretken olmanın ruh durumu içinde bulunmak mutlu ediyor beni. Huzur veriyor. Kursta farklı malzemelerle pek çok çalışma yaptık, ben de sevdiklerim için hediyeler yaparken kendim üretmeye karar verdim. Bir süredir bileklik örüyor, boncuktan kolye-bileklikler yapıyordum. Bunlara yenileri eklendi.

Sana da çağrım da bu yönde aslında. Hadi gel sen de bu yılbaşı satın alma, kendin yap. Hatta çocuğunla birlikte üret. Onlar da birlikte ürettiklerinizi hediye etsinler. En güzel hediye kalpten gelen, emek verilmiş olan değil mi ki? Üstelik bu hediyeleri hazırlamak hiç de zor değil. ‘Aman Güneş deli misin mum da yapılır mı? 3 kuruşa satılıyor zaten’ diyebilirsiniz. Valla mumların içinde acayip kokular, parafin, zararlı maddeler de var. Şahsen çok sevmiyorum ben. Tercih sizin tabi, ama tarif çok basit ve 30 dakika içerisinde yapabilirsiniz.

Mum Yapımı için gerekli malzemeler: 

mum nasıl yapılır

  • Doğal Bal mumu; bal mumunun doğal olması parafin içermemesi önemli. Maalesef pek çok yerde parafinli satılıyor. Doğalı için ben Eminönü’ne alışverişe gittim. Volkan Kimya‘dan bal mumunu temin ettim.
  • Zeytinyağı; Riviera, sızma fark etmez. Fiyatı makul olan herhangi bir zeytinyağını kullanabilirsiniz.
  • Mumlarınızı dökmek için minik kaplar; evde fazla minik kavanozlarınız varsa onları kullanabilirsiniz. Ben bir milyoncudan altılı cam bir set aldım, fiyatı 10 liraydı. Öncesinde çocukların da mum yapımına dahil olmaları için geçen hafta DAS marka seramik hamuru almıştım. Hamurun bir tanesini üçe böldüm, bir hamurdan üç tane seramik mumluk çıktı. Önce hamuru top şekline getirdik, sonra da içini oyduk, iki gün kalorifer üzerinde kuruyunca taş gibi oldu:)
  • Fitil ve dik durmasını sağlayacak metal cisim: Eğer Eminönü’ne giderseniz fitili ve alt metalini oradan alabilirsiniz. Ya da herhangi bir tuhafiyeye gidip mum yapacağınızı söylerseniz fitil yerine geçebilecek sertlikte size pamuklu bir ip verebilirler. Ben öyle yaptım.
  • Silikon tabancası: Evde herhangi bir şey yapmak için ihtiyaç duyabileceğiniz bir malzeme. Her yerde satılıyor. Tabanca ile kullanmak üzere biraz silikon da temin etmeniz gerekiyor. Kızların tokaları kopunca ben tabanca ile yapıştırıyorum.

Mum malzemesinin hazırlanması: 

Mum sadece balmumu ve zeytinyağı karışımından oluşuyor. Ne kadar basit değil mi? Tüm mesele bal mumunu eritmek, benmari usulü eriteceğiz. Yani bir tencerenin içine su koyacağız, içine başka saplı bir tencere koyup, içine de bal mumunu bırakcağız. Ocağı yakınca su ısınacak ve içindeki bal mumunu dakikalar içerisinde sıvılaştıracak. Ölçü olarak bire bir gibi düşünebilirsiniz. Yani bir ölçek belirleyin kendinize, o ölçekte balmumu eritin. Eridikten sonra aynı ölçekte zeytinyağı ilave edeceğiz.

mum nasıl yapılır

Eş zamanlı olarak fitilleri mum dökmeyi planladığınız kapların uzunluğunda kesin. Fitili eriyen bal mumuna komple batırın, her yeri batmış ve ıslanmış olmalı yanmış olması için. Bal mumu ile ıslattığınız fitilleri bir kağıdın üstüne koyun, soğusun.

mum nasıl yapılır

Silikon tabancası prize takın, ısınsın. Fitilin alt bölümüne biraz silikon sürün ve aldığınız kaba yapıştırın. Fitilin dimdik ortada durması gerekiyor.

Siz fitilleri hallederken bal mumu tamamen erimiş olacak. Hala ateşte olan bal mumuna aynı ölçekte zeytinyağını ilave ederek karıştırın. Balmumu hızlı donan bir malzeme olduğu için bir huni yardımı ile hızlıca dökmek istediğiniz kaplara ilave edebilirsiniz. Ta ta mum malzemeniz hazır.

Aldığınız kaplara mumunuzu dökebilirsiniz. Harika değil mi? Artık süsleme fikirleri tamamen sizin hayalinize kalmış. Evdeki artık malzemelerle çok eğlenceli oluyor. Artık tüller, fiyonklar, örgüler vb. kullanabilirsiniz.

mum nasıl yapılır

Bir sonraki yazıda sevdiklerimize yeni yıl hediyesi olarak el kremi yapacağız:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here