İnce Motor Aktiviteleri; Gökkuşağı Kilim Dokuma Etkinliği

0
758

Gökkuşağı kızların da benim de en sevdiğim figürlerden. Hep gökkuşağı resimleri yapıyoruz, zaman zaman gökkuşağının altındaki ülkeye gittiğimiz hayalini kuruyoruz. Ben sanırım ortaokuldayken iş teknik diye bir dersimiz vardı. İlk kez kilim dokumayı orada yapmış ve çok sevmiştim. Çocuklarla birlikte mini bir modelini yapabileceğimizi düşünüp ihtiyacımız olanları temin ettim.

Bu etkinliği dört yaş ve beş buçuk yaş ile denedik. Dört yaş zorlandı, beş buçuk yaş için daha keyifli oldu:)

Öncelikle gökkuşağı etkinliği için ihtiyaç listesi; 
  1. Plastik yorgan iğnesi (Endişeniz olmasın, ucu sivri bir iğne değil, tuhafiyelerde bulabilirsiniz, en uzun boylu olanını kullanabilirsiniz)
  2. Evde kalmış artık yünler onar cm parçalar olarak kesebilirsiniz(Eğer tam gökkuşağı renkleri olsun isterseniz o renklerde yün de alabilirsiniz.)
  3. Marketlerde satılan kağıt tabak (yoksa kasap alışverişlerinden eve gelen strafor kapları da kullanabilirsiniz, ben suluboya vb. etkinlikler için bunları kullanıp sonrasında atıyorum.)
  4. Mavi ve beyaz parmak boyası
  5. Fırça

Öncelikle tabak veya strafor ne kullanacaksanız üçgen bir pizza dilimi şeklinde kesebilirsiniz. Sonra da strafora ipleri geçirebilmek için bıçakla minik kesikler atabilirsiniz. Üçgenin ince tarafına bir adet, kalın tarafına sizin uzunluğunuza da bağlı olarak eşik aralıklarla 6 minik kesik atın.

gokkusagi yapımı

Sonra straforu miniklere teslim edebilirsiniz. Önce gökyüzünü maviye boyuyor sonra da beyaz bulutları ekliyor. Tabi aslında bu bölüm hayal gücü tamamen çocuğunuza kalmış. Mor gökyüzü ve pembe güneş de olabilir, her şey mümkün:)

gokkusagi yapımı

Sonra dikey ipleri attığınız mini kesiklerden sıkı olması için siz geçirebilirsiniz. Alttan hep aynı kesikten giderken üstten birer yana doğru devam edebilirsiniz. Çocuğunuza onar cmlik kestiğiniz ipleri verebilirsiniz. Ben rengarenk mini ipler kesmiştim. Nisan yorgan iğnesine ipleri bağladı ve bir alttan bir üstten geçirerek gökkuşağını örmeye başladı.

gokkusagı yapımı

Bir alttan bir üstten geçirme çocuklar için çok kolay değil. Biz ilk defa denediğimiz için bir alttan bir üstten diye şarkı söyledik. Kendimize hatırlattık. Baktım sonunda artık tamamen kendisi yapıyor.

Ortaya çıkan eseri ile gurur duydu. Önce öğretmenime hediye edeyim dedi sonra da kıyamadı. Ah çocuklar ne saf ve ne şekerler..

Daha önce farklı gökkuşağı etkinlikleri de yapmıştık. Onları da buradan görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here