İstanbul’a Yakın Keyifli Bir Dağ Evi; Sessiz Ev Çiftlik

2
2142

Son yıllarda doğaya çok düşkün oldum. Doğa sevgimi tetikleyen o kadar güzel şeyler oldu ki. Farkındalık üzerine okumalarım, sevgili Deli Anne’yi takip etmem, doğa sever dostlarla Burcu ile tanışıp doğa oyunlar oynamam… Hiç biri tesadüf değildi bence, zira her şeyin bir nedeni var hayatta.

Eğer kaçabiliyorsam hafta sonlarında İstanbul dışına çıkmayı, çayır çimen ve doğada vakit geçirmeyi seviyorum. Doğanın sağaltıcı bir etkisi olduğuna inanıyorum, hem benim hem de çocukların üstünde. Onlar için en keyiflisi sınırsız ortamlarda istedikleri gibi koşmak, dağ tepe dolaşmak, yeni keşiflere çıkmak.

İşte geçen hafta sonu hava mis gibi güzel olunca, mini bir arama ile internetten Sessiz Ev Çiftliği buldum. Kartepe yolu üzerinde Derbent’te bir dağ evi. Adı bile güzel Dağ Evi:) Eskisi gibi büyük modern oteller sarmıyor beni. Soğuk geliyor, mutsuz oluyorum oralarda. Çıtır çıtır yanan ateş, sıcak samimi gülümsemeler çekiyor artık beni. Sessiz Evi fotoğraflara bakıp beğenmiştim ama gidince daha çok sevdim.

sessiz ev

Sessiz ev 15 kişi kapasiteli bir aile Dağ Evi. Aile evi diyorum çünkü Çiftliğin kurucusu Mahmut bey ve Özlem hanım bizi bir aile gibi çok güzel ağırladılar. Dağ evi grupların kalışı için de uygun. Çiftliğin dört bir yanı orman, tüm pencereler yeşile açılıyor. Alt katta ortak kullanımda bir salon var ve yemekler burada yeniyor. Akşam şömine başında çıtır çıtır sesini dinlerken keyif yapmak mümkün, biz çocuklarla kitaplarımızı burada okuduk, ateşi eşliğinde.

sessiz ev

Evin hemen yanında mini bir dere akıyor, yürüyüş için mini bir patika var. Yol, yeşile, ağaçlara ve ormana çıkıyor, manzaralar harika. Bu doğa yürüyüşleri insanı kanatlandırıyor.

sessiz ev

Sessiz Ev’da tam ya da yarım pansiyon kalış opsiyonu mevcut. Bahçe alanı oldukça geniş, hava güzel olduğu için biz dışarıda oturup ağaçların resmini yapma fırsatı bulduk, harika oldu. Karda da çiftliğin çok güzel olacağını tahmin ediyorum, bir sefer de karlı havada gitme niyetim var.

sessiz ev

Sessiz Ev İstanbul’dan yaklaşık bir buçuk saat mesafede. Gidişte trafik iyiyken, pazar dönüşlerinde yol iki saati bulabiliyor. Çiftlik, Kartepe’ye ve Sapanca’ya yaklaşık yarım saat uzaklıkta. Haftasonları hele kar varsa Kartepe zirveye çıkmak çok zor, ancak zirve öncesi kızakla kayılabilecek mini pistler yapmışlar, açıkçası çok güvenli değil ama bizimkiler kızaklara bayıldılar. Eski zamanların torba ile kayma durumuna benzer bir eğlence. Dolayısıyla bu kış için ilk karımızı da orada görmüş olduk.

Sessiz Ev’de kalırken bir keşif noktası da Sapanca Gölü olabilir. Nisan’ın doğumundan sonra, doğum izni sırasında bir kaç ayımız Sapanca’da geçmişti. Gidip eski günleri yad ettik, bir zamanlar pusetle gezdiğimiz göl kenarında Nisan’la el ele dolaştık. Bu seyahat bizim için mini bir geçmişe yolculuk gibi oldu. Bir de ayrıca çok sevdiğimiz yeni bir yer öğrendik; Sessiz Ev 🙂

sessiz ev

sessiz ev

2 YORUMLAR

  1. Merhaba Güneş hanım, Buraya sizin tavsiyenizle gittik. Çok cici biyer. Paylaşımlarınız için teşekkürler. Bugün sabah işe gelir gelmez size yazmak istedim.İçim çok acıyor. 4 yaşında bir kızım var. Normalde çok anlayışlı, özenli ve neşeli bir anneyimdir. Kızıma şimdiye kadar 1-2 kere sesimi yükseltmenin dışında hiçbir vukuatım yok. Dün akşam çook sinirlendim ve nasıl oldu bilmiyorum ellerine vurdum, kızdım, bağırdım. Kendi hayatımda da ilk defa bu kadar kaybettim kendimi. Sona öptüm. Onu sevdiğimi söyledim. Hatta o şekilde yatırmak istemedim. Biraz oynayıp öle yattık. Ama içim çok yanıyor. İnanın berbat haldeyim. Size yazmak istedim hemen 🙁
    Nasıl telafi edicem bu durumu. Çocuklar vurduklarında’ vurmak kötü bişey,yapmayın’diyordum.Şimdi hangi yüzle diycem bunu 🙁

    • Zehra hanım merhaba, Sessiz Ev’i beğenmenize çok sevindim. Akşam olanlar için üzülmekte çok haklısınız. Ama o anda öyle olmuş, hepimiz hatalar yapıyoruz. Hepimiz zaman zaman çocuklarımıza bağırabiliyoruz. Kontrollü olmak güzel, ama her zaman kolay değil. Bazen olamıyor işte. Üzmeyin kendinizi. Hata hepimiz yapıyoruz. Önemli olan nasıl telafi ettiğimiz. Ona karşı olan davranışınızın yanlış olduğunu söyleyebilir, ondan özür dileyebilirsiniz. Böyle bir şeyin tekrarlanmayacağına dair güven verebilirsiniz. Bu aralar özellikle daha çok birebir vakit geçirebilirsiniz. Hatalarımızın farkında olmak çok önemli. Çocuklar çok temiz yürekli, kin tutmuyorlar ve unutuyorlar. Bence siz sevginizle aranızdaki ilişkiyi güzelleştirirsiniz.. Sevgilerimle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here