Dijital Topuklar 2016 Zirvesi

2
728

Son zamanlarda katıldığım en başarılı konferans Dijital Topuklar 2016‘ydı. Bundan bir yıl evvel sevgili @blogcuanne Elif Doğan, yurtdışında BlogHer adlı bir konferansa katılmış, dönünce bizimle notlarını paylaşmıştı. Bir de hayali vardı, Türkiye’de dijitali tüketen, üreten, dijitalde emek veren tüm kadınları bir konferansla buluşturmak. Bu hayalini sevgili @uykusuzanneler Perihan Gürer ile birlikte dün gerçekleştirdi. Tabi arkasında dijital topuklar kadrosu da vardı. Konferans The Marmara Otel’de gerçekleşti. Organizasyona bir gün kala Biletix’te tüm biletler tükenmişti.

Konferans katılımcıları özenle seçilmiş ve oldukça keyifli bir program hazırlanmıştı. İlk oturumda Dijital Dünyada Kadın Olmak konusu paylaşıldı. Bu bölümün moderatörü Yaprak Yapsan’dı. Katılımcılar Youtuber Merve Özkaynak, Refika’nın mutfağı Refika Birgül, Instgram moda fenomeni @maritsa Meriç Küçük, Aslı Yaşasın Öztap ve Melek Pulatkonak @orientalist idi. Dijitale gönül vermiş olan bu kadınlar, dijitale nasıl başladıklarını ve nasıl yol aldıklarını anlattılar. Hatta Refika şunları farklı yapmalıyım gibi içten paylaşımlarda da bulundu. Seri girişimci Evmanya kurucusu Aslı, kendi hobisinden yola çıkarak başladığı girişimin nasıl büyüdüğünü, devleştiğini ve sonra da satın alındığının öyküsünü anlattı. Dolu dolu bir bölümdü.

Dijital topuklar

İkinci bölümde ‘Dijital Oyunun Kuralları, Ticari ve Etik Boyutu’ moderatörü sevgili Damla Çeliktaban’dı. Bu bölümün konukları @cizenbayan, @tavsiyekanali Renan Tavukçuoğlu, Fatmagül Güzel, Natali Yeşilbahar, (VitrinGez.com) Simla Ünal yer alıyordu. Buradaki benim için en önemli çıktı; sayıların değil kaliteli içeriğin markalar ve dijital üreticiler tarafından desteklendiği ve arzulandığı doğrultusunda oldu.

Üçüncü bölümün konusu ‘Sosyal Medyanın Birleştirici Gücü’ idi. Bu bölümde Facebook, Twitter ve Godaddy yetkilileri önemli paylaşımlarda bulundular. Facebook’un güvenlik politikaları ilgi çekiciydi. Twitter’da çok tatlı iletişim örnekleri paylaşıldı. Ve son olarak da Godaddy alan adı satın almanın ve marka oluşturmanın öneminden bahsetti.

Dördüncü bölümde ‘Sosyal Medya’da Kalbini Korumak’ konusu ele alındı. Moderatör Sevgili M. Serdar Kuzuloğlu katıldığı her seminerde olduğu gibi döktürdü. Modere etmenin yanında önemli bizimle bilgiler ve yorumlar paylaştı. Kendisine buradan tekrar sonsuz teşekkürler. Bölümün konukları Psikolog Deniz Bolsoy Erdem @terapi_defteri, Feyza Altun, Avukat @feyzalt ve Berrak Tuna Aktivist – @berrakue idi. Sosyal medyadaki linç psikolojisi masaya yatırıldı. Linç ne zaman olur, neden olur, kim yapar ve aslında neden ciddiye almamalıyız konuları oldukça ilgi çekiciydi.

Son bölüm bir efsaneydi. Bir konferansın parçası olmaktan çok stand-up şov gibiydi.

Dijital topuklar

Ayşe Arman’ın inanılmaz bir enerjisi vardı. Konukları Fide Okulları kurucusu Ali Koç, ‘Beni Ödülle Cezalandırma’ kitabının yazarı Eğitim Bilimci Özgür Bolat ve Sevgili Teknolojik Annemiz Derya Divrikli vardı. Konuklar pek çok konuda hem fikir olsalar da arada tatlı atışmaları çok hoştu. Böyle tüm fikirlerin özgürce paylaşılıp tartışıldığı ortamlara hasret kalmışız. Ayşe hanım da kendi ebeveynlik deneyimi ile ilgili pek çok soru sordu, salondan da katılım ve sorular aldı. Bol paylaşımlı bir panel oldu. Kısaca ödül yok, çocuk-teknoloji konularını çok da kafanızda büyütmeyin notlarını aldım ben. Uzun uzun anlat deseniz anlatamam, çünkü anlatılmaz yaşanır bir bölümdü. Dijital Topuklar’ın facebook sayfasında yer alıyor. Mutlaka izleyin!

Aralarda lohusa hikayeleri, Reçel bloğun hikayesi ve müzik dinletileri vardı. The Marmara Otel zirveyi çok başarılı ağırladı, yemekler nefisti.

Unutmadan Bepanthol’un konferansta gösterilen ‘onuncu ay’ videosu hepimizi derinden etkiledi. Video yayını sırasında salondaki tüm annelerin gözleri doldu hatta belki de taştı. Buyrun siz de izleyin. Siz siz olun yeni doğum yapan bir anneye önce ‘sen nasılsın?’ diye sorun tamam mı?

Bu arada daha önce karşılaşmadığım ama sosyal medyadan tanıştığım pek çok anneye sarılma şansım oldu. Bazı dostlardan bloğuma dair olumlu dönüşler aldım. Mutlu oldum ve yazma motivasyonum da arttı:)

Son söz; harika bir organizasyondu. Kadın gücünün ve birliğini görmek, kız kardeşlerin bir araya gelmesi olağanüstüydü. Bambaşka kadın hikayeleri dinlemek beni çok mutlu etti, paylaşılan her hikaye ile ayrı ayrı gurur duydum. Ayşe Arman’ın dediği gibi bu dünyayı kadınlar değiştirecek!

Emek veren yüreğini ortaya koyan başta Elif ve Peri ve olmak üzere tüm ekibe sonsuz şükran duygularımla…

Dijital topuklar

2 YORUMLAR

  1. Merhaba Güneş anne,
    İyi ki yazıyorsunuz ve paylaşıyorsunuz. İnanılmaz enerji ve motivasyon kaynağımsınız. Size özel olmazsa bir soru sormak istiyorum. Her şeye nasıl böyle güzel yetişiyorsunuz maşallah 🙂 Benim bir oğlum var 4 yaşında ve çalışan bir anneyim. Sabah 07:00 de çıkıp, 20:00 de evde oluyorum. Eve geç geldiğimden dolayı oğlumu 23:00 de uyutuyorum ve onunla birlikte bende uyuyorum. Günüme baktığımda elde var sıfır.çünkü kendime hiç vakit ayıramıyorum. evdeyken full oğlumla ilgileniyorum. çünkü beni çok az görüyor. Bu tempo bir müddet sonra beni mutsuz ve yorgun bırakıyor.çünkü kendimle de başbaşa kalmak istiyorum. En basit ihtiyaç kitap okumak istiyorum. Sanırım ben günümü planlayamıyorum. Sizin bana önerebileceğiniz birşey varmı? çok sevgiler.kızları öpüyorum

    • Suna hanım merhaba, ben 18.30 gibi evde olduğum için akşamları çocuklar da vakitli yatıyorlar, ondan sonra kitap okuma gibi konulara zaman ayırabiliyorum. Açıkçası 4 yaş için 23.00 biraz geç gibi. Tabi siz yine en doğrusunu bilirsiniz, belki onun uykusunu bir saat öne alıp kendinize de biraz zaman ayırabilirsiniz. Ya da akşamları bir baba bir sizinle yatabilir, böylece vakti olan kendi için bir şeyler yapabilir. İlk etapta aklıma bu geldi. Sevgiler,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here