Pazar Gecesi Sinema Önerisi: Captain Fantastic

1
1171

Ben (Viggo Mortensen), Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ve eşi ile birlikte medeniyetten izole bir hayat yaşamaktadır. Çocuklarına eşi ile birlikte evde eğitim vermektedir. Çocuklar her gün kalkarlar, sabah meditasyonu ardından günlük sporlarını yaparlar, gün içinde kendi yiyeceklerine kadar her şeyi kendileri temin ederler. Çocuklar bıçak ve ok kullanmayı, avlanmayı bilmektedirler. Akşam olduğunda ateş başında kitaplar okunur, tüm aile birlikte müzik yaparlar. Ben’in ailesi ile birlikte ormanda kurduğu hayat tam bir düş gibidir. Buraya kadar filmdeki ortamı çok kıskandığımı söylemeye gerek yok sanırım. Tek kelime ile muhteşem.

Tabi her güzel şeyin bir sonu var. Ben’in eşinde psikolojik bir hastalık olan bipolar bozukluk baş göstermiştir. Halüsinasyonlar gören anne uzun yıllar ilaç tedavisi görse de sonunda bir kliniğe yatar ve intihar ederek hayatına son verir.

İşte asıl olaylar da bundan sonra başlar. Ben çocukları için kurduğu düşsel izole hayatın onlar için iyi olup olmadığını, ailesi için nerede yanlış yaptığını düşünmeye başlar. Bir yandan çocukları almak isteyen büyükbabaya karşı da savaş başlamıştır.

evde egitim captain fantastic

Captain Fantastic hem çok düşündürücü hem de çok eğitici bir film. Her ebeveynin mutlaka izlemesini öneririm. Hele bir dağ tırmanma sahnesi var, inanılmaz. Çocuk tırmanırken el bileğini burkuyor ve babasından yardım istiyor. Ama babası da tırmanıyor ve ona yardım etmesi imkansız. Dönüp ona diyor ki ‘bir süper kahraman gelip seni oradan kurtarmayacak, bunu kendi kendine yapmalısın, çocuk deniyor ve sahiden yapabiliyor.’ Bu sahneden sonra insan oturup uzun uzun düşünüyor tabi haliyle..

Bir de Ben’in çocuklarının her türlü sorduğu soruya tamamen dürüst ve açıklıkla cevaplar vermesi muhteşem. Açıklık çocukların hayatta en çok ihtiyaç duydukları değerlerden biri. Ben filmin başında çocuklarını çok zorluyor gibi görünse de aslında hem çok yetenekli, hem kültürlü hem de sağ duyulu çocuklar yetiştirdiğini filmin sonunda fark ediyoruz. Hepimizin Ben’den öğreneceği çok şey var sanki…

Captain Fantastic, hem Cannes film festivalinde hem de Sundance’da listelere girmiş, filmin IMDB puanı 8. Filmin hem yazarı hem de yönetmeni Matt Ross harika bir iş çıkarmış.Viggo Mortensen’in oyunculuğu muhteşem, ancak filmdeki genç oyuncular da hem çok güzel hem de çok yetenekliler. Gelecekte bir çok filmde onları izleyeceğiz sanırım. Filmin çekildiği orman küçük bir cennet, doğa görüntüleri olağanüstü. İnsan sahiden izlemeye doyamıyor.

Filmin fragmanı:

Filmi izleyip beğenirseniz, yazıya yorum bırakmayı unutmayın:)

11 Kasım filmin vizyon tarihi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here