Bazı annelerin yürekleri çok büyük sahiden!

0
9485

Karamsar günler yaşıyoruz, kötü şeyler duyup, hem dünyanın haline hem de yaşadığımız durumlara inanamayıp üzülüyoruz. Ben hep umut olduğunu düşünüyorum. Sadece bazen birilerinin bize umudun ve dünyada hala iyiliğin varolduğunu göstermelerine ihtiyaç duyuyoruz. Bugün size bir umut hikayesi anlatmak istiyorum. Başkahramanı Noli. Kendisi ile bir yıl önce tanıştım, dünya tatlısı bir anne. İki biyolojik çocuğu bir de kalpten anneliği var. Daha önce biyolojik çocuğu olup da koruyucu aile olan biri ile karşılaşmamıştım. Noli çok yüce gönüllü bir o kadar da mütevazi. Ben sordum, Noli cevapladı, günümüze ışık ve umut olsun…

 • Merhaba Nihal seni biraz tanıyabilir miyiz? Neler yapıyorsun?

Lisede tatillerde part time olarak başlayan çalışma hayatıma, 15 yıldır full time olarak devam ediyorum. Sanırım hep kendime yetme derdinde oldum. Kurumsal iletişim ve pazarlama yöneticisi olarak tempolu çalıyorum. 3 çocuk, 1 köpek ve 2 kedi ile çılgın bir hayatım var 🙂

 • Üç çocuğun var değil mi ? Yaşları?

Evet, ikisinin biyolojik (yani hamile kalıp), birinin de kalben doğum yaparak annesi oldum. Kalpten hamile kalmak da çok harika bir deneyim.

Çocuklar 9 – 6 – 3 yaşlarındalar.

 • Koruyucu aile olma konusu ilk olarak ne zaman aklına geldi?

Yaşım oldukça küçükken başlayan bir istek bu. Neden, niçin bilmiyorum ama hep her zaman bir çocuğu evlat edineceğim deyip durdum. Hazır olacağım zamanı bekledim. Araştırdım, okudum, dinledim yani aslında hep içindeydim bu konunun ve hep içimdeydi bu istek. O zamanlar koruyucu aileliği bilmiyordum. (Yine bilmeyenler için, koruyucu aileliğin evlat edinme ile arasındaki tek fark, ailenize katılan çocuk sizin soyadınızı taşımıyor, ama sizin sorumluluğunuzda ve sizinle yaşıyor.)

 • Yakın zamanda bir çocuğa koruyucu aile olma karar verdin hâlihazırda biyolojik iki çocuğun varken böyle bir kararı nasıl verdin? Nasıl süreçlerden geçtin?

Çocuk hasretiyle çıkılmış bir yol değil benimkisi. “Hayatta sadece kendi ailen ve çocukların yok, başkalarına da dokun! Bu dünyaya sadece kendine fayda sağlamak için gelmiş olamazsın” düşünceleri ile çıkılan bir yol.

Bir gün eşimi aradım, “gidip başvuru yapalım mı bugün?” diye sordum. “Tamam, hadi gel” dedi. İşte böyle başladı başvuru süreci. Yaşadığımız şehirdeki Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdürlüğüne gidip başvuru yaptık. Başvuru sırasında koruyucu ailelik, evlat edinme vs. gibi konuları detaylı anlatıyorlar ama ben zaten hepsini ezbere biliyordum. Başvuru kağıdımızı imzalayıp, hazırlamamız gereken evrak listesini alıp, güle oynaya çıktık. Ailede yaşayan tüm bireyler için, sağlık raporu, adli sicil kaydı gibi evrakların bulunduğu listeyi bir ayda tamamlayıp teslim etmeniz gerekiyor. Daha sonra ev-işyeri ziyaretleri, karşılıklı görüşmeler tamamlanıp, komisyona giriyor dosyanız. Komisyonda yer alan kişiler tarafından onaylanır iseniz, ailenizin yeni üyesini beklemeye başlıyorsunuz. Bekleme süresi üç ay da olabilir bir yıl da. Bizim tüm süreç altı ay sürdü. Altı ay sonra kızımız bizimle yaşamaya başlamıştı.

 • Kimin fikriydi ? Eşin konuya nasıl yaklaştı?

Benim fikrimdi ama zaten çok fazla dile getirip, çok fazla araştırdığım için eşimde konuya hakimdi. Sadece vaktini bekliyorduk. İlk adımı ben atsam da o elimi hiç bırakmadı. Bu konuda çok şanslıyım.

 • Hiç el âlem ne der diye düşün mü?

İnan hiç düşünmedim, aklımın ucundan bile geçmedi. Nasıl ki bir çocuk dünyaya getireceğim zaman el âlemin ne diyeceği önemsizse, dünyama gelecek bir çocuk için de o kadar önemsiz. Hatta el âlem görsün, öğrensin, bilsin diye sesli sesli söyledim. Ailelerimiz ile de biz böyle bir yola girdik diye paylaştık ve hep destek gördük.

 • Neden bir bebek yerine daha büyük yaşta bir çocuğa koruyucu aile oldun?

Çünkü daha büyük çocuklar artık tercih edilmez duruma geliyorlar ve hayatları boyunca yuvada kalıyorlar. Biz onlardan birine dokunmak istedik. Ayrıca danışmanımız da çocuklarımızın yaşı itibari ile 0-1 yaş bebek ya da 7-9 yaş arası bir çocuğu bize uygun buldu. Biz bahsetmiş olduğum sebeplerden büyük yaş grubunu tercih ettik.

 • Büyük yaştaki çocukların hiç şansı yok değil mi evlat edinilme – koruyucu aile yanına yerleşme konusunda?

Hiç demeyelim de pek yok diyebiliriz.

 • Üç çocuğa nasıl yeteceksin ? İki çocuk sahibi biri olarak üçü hayal edemiyorum da:)

Aslında iki çocuğa yeten daha fazlasına da yetebiliyor. İki çocuk bir eşik bence, onu atladın mı gerisi kolay 🙂 Kalabalık bir aile olmak, kuzenler, kardeşler, çocuklar, arkadaşlar hep birlikte olabilmek benim çok çok hoşuma gidiyor.

 • Nasıl gidiyor süreç kalben aileye uyumlandı mı?

Bizim uyum sürecimiz sancılı olmadı. İyi ve yerinde bir eşleşme oldu diyebiliriz. Kızımız 3 aydır bizimle olmasına rağmen sanki hep bizimleymiş gibi. Bazen zorlandığımız zamanlar da oluyor elbet ama ben sorunları büyüten bir insan değilim ve çözüm odaklı yaklaşırım genelde. Arada tatlı tatlı fırça attığım da oluyor 🙂 Sonuçta biz bir aileyiz.

 • Diğer kardeşlerle kalben arası kıskançlık oluyor mu? Neler yapıyorsun bu konuda? Annelere önerilerin olur mu?

Hiç olmadı. Belki de küçük kardeş olarak değil de abla olarak ailemize katıldığı içindir. Ben oğullarımı hikayeler anlatarak, hikaye kitapları okuyarak (Uğur Böceği Kapınızı Çalarsa) hazırlamıştım. Bunun normal bir şey olduğunu, bazılarının (kedi, köpek, insan, kuş) ailelerinden bir şekilde ayrı kalmak zorunda kaldıklarını ve başka çocuklar, anne-babalar ile aile olabildiklerini, anlayabilecekleri şekilde sürekli konuşuyorduk. Hiç sorgulamadılar.

 • Ne kadar büyük yüreklisin Nihal, tüm bunlara cesaret edebilmek kendinde güç bulmak çok büyük yürek ister sahiden..

Çok teşekkür ederim Güneş, buradan bir kişiye bile yol gösterebilirsek, ulaşabilirsek daha ne isterim.

Ayrıca http://herkeskadaranneyim.blogspot.com.tr de ve yine aynı isimlerle (herkeskadaranneyim) facebook – instagram hesaplarımda konu ile ilgili paylaşımlarım oluyor. Belki koruyucu aile ya da evlat edinecek olanlara ışık olabilir. Ve yine İstanbul Koruyucu Aile Derneği (www.istanbulkoruyucuaile.org.tr) bu konuda sorusu, yol arayışı olanlara kucak açmış durumda. İlk adımınızı atarsanız elinizi tutacak çok kişi var. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here