Kanada İlkokulu Ulus Kampüsü Açıldı!

0
5686

Eğitim alanında dünyanın en başarılı ülkeleri arasında en üst sıralarda yer alan Kanada sistemini anaokulundan itibaren Türkiye’ye taşıyan Kanada Okulları’nın İlkokulu açıldı. Biz de kızlarla birlikte hem Kanada İlkokulu’nu ziyaret ettik hem de Kanada Okulları Koordinatörü Ayşen Karşit ile sohbet ettik.

Geçtiğimiz yıl Levent ve Çamlıca anaokullarını açarak Türkiye’ye giriş yapan Kanada Okulları, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ulus Kampüsü’yle Kanada İlkokulu eğitim hayatına başlıyor. Kanada İlkokulu öğrencileri, Kanadalı öğrencilerle eşit şartlarda eğitim alma olanağından, Kanada’ya özgü sporlarda branşlaşma imkanına; İngilizceyi Kanadalı öğretmenlerden öğrenme fırsatından, ikinci yabancı dil olarak Fransızca konuşma ayrıcalığına kadar pek çok avantajdan yararlanabilecekler.

kanada ilkokulu

Kanada İlkokulu Ulus Kampüsünü gezdik, tüm sınıflar ışık alıyor ve ferah, bahçe alanı ise epeyce geniş. Kanada eğitim sistemini Türkiye’ye getiren Kanada Okulları’nın farklılıkları ise şöyle;

 1. Erken Çocukluk Kabul Değerlendirmesi ilk kez ve sadece Kanada Okulları’nda

Amerika ve Kanada başta olmak üzere birçok ülkede başarıyla uygulanan Erken Çocukluk Kabul Değerlendirmesi (E.C.A.A), Türkiye’de ilk kez ve sadece Kanada Okulları’nda, Kanadalı uzmanlarca uygulanıyor. Bu değerlendirme sayesinde, öğrencilerin öğrenim eğilimleriyle ilgili bilimsel sonuçlar ortaya çıkartılabiliyor.

 1. Kanadalı öğrencilerle eşit şartlarda eğitim olanağı

Kanada İlkokulu’na kayıt olan her öğrenci Kanada Eğitim Bakanlığı’na bildiriliyor ve Kanadalı öğrencilerle eşit şartlarda eğitim aldığı belgelendiriliyor. Kanada İlkokulu öğrencileri, eğitimlerinin herhangi bir aşamasında, kayıp yaşamadan Kanada’da eğitimlerine devam edebiliyor.

Kanada İlkokulu öğrencileri spor eğitimlerini de Kanadalı spor eğitmenlerinden alarak, Kanada’ya özgü sporlarda da branşlaşma olanağına sahip oluyor.

 1. Kanada Eğitim Bakanlığı tarafından atanan uzman öğretmenler

Kanada Okulları’nda çalışan tüm yabancı öğretmenler, Kanada’da görev yapmış ve Kanada Eğitim Bakanlığı tarafından atanmış eğitimcilerden oluşuyor. Kanada Okulları eğitim kadrosunun dil eğitimi ve akademik alanlardaki uzmanlığı ile eğitimcilikte sahip oldukları deneyim, hem Türk hem de Kanadalı direktörler tarafından dikkatlice değerlendiriliyor. Ayrıca Kanada Okulları’nda her sınıfa bir yabancı bir de Türk öğretmen giriyor. Böylece öğrencilerin terminolojik bir eksiği de kalmıyor.

kanada ilkokulu

 1. Anaokulundan itibaren çok dilli eğitim

Kanada Okulları öğrencileri anaokulundan itibaren İngilizce ve Fransızca eğitim alıyor. Kanada İlkokulu’nda ise öğrenciler 1. sınıftan itibaren, İngilizce ve Fransızca eğitim alıyor. İlkokulda Türkçe ve Sosyal Bilgiler dersleri dışındaki tüm dersler, Kanadalı öğretmenler tarafından İngilizce olarak veriliyor. İkinci yabancı dil olarak, yine anadili Fransızca olan öğretmenler tarafından Fransızca eğitim veriliyor. Böylece öğrenciler üç dille büyümenin avantajlarını hayatları boyunca yaşıyorlar.

 1. Kanada üniversitelerine doğrudan geçiş hakkı

Kanada İlkokulu’nun ardından, Kanada Okulları’nın önümüzdeki yıllarda açılması planlanan ortaokul ve lisesinden mezun olan öğrenciler, yükseköğrenimlerine dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı Kanada’da, doğrudan devam etme hakkına sahip olacak. Yani, diğer yabancı öğrenciler gibi dil yeterlilik sınavına girmek, hazırlık sınıfında okumak gibi ‘şartlı kabul’ koşullarını yerine getirmek zorunda olmayacaklar.

 1. Eğitimde süreklilik, Sarmal Yaklaşım’ın avantajları ile Kanada Okulları’nda

Kanada İlkokulu ders programında, derinleşen zorluk seviyelerine bağlı ana kavramlardan oluşan ve bu kavramların zaman içinde sürekli tekrar edildiği ‘Sarmal Yaklaşım’ uygulanıyor. Böylece kavramlar yıllar içinde tekrarlanarak, öğrencilerin o konuda daha derin bilgi edinmeleri ve eğitimde süreklilik sağlanıyor.

 1. ‘Organik Yaşam’ felsefesi

Kanada Anaokulu’nda başlayan organik beslenme anlayışı, Kanada İlkokulu’nda birkaç adım ileriye giderek, okulun tüm alanlarında hissedilen bir ‘Organik Yaşam’ felsefesine dönüşüyor.

kanada ilkokulu

DİL, FARKLI SANAT VE SPOR AKTİVİTELERİ AĞIRLIKLI EĞİTİM PROGRAMI

 • Kanada Anaokulu’nda günlük program, çocukların tüm alanlardaki gelişimini destekleyecek şekilde planlanıyor.
 • Çocukların gün boyunca yabancı dille iç içe olmaları sağlanıyor ve böylece merak uyandırıcı etkinliklere katılırken dili doğru yoldan öğreniyorlar.
 • Anadili İngilizce olan eğitmenler tarafından sürdürülen İngilizce eğitimi yanında gün içinde belirli Türkçe çalışmalarına da yer veriliyor. Ayrıca haftalık programda yer alan Fransızca etkinlik saati ile de öğrencilerin Fransızcayı da sevmeleri hedefleniyor.
 • Kanada Okulları’nın çocuklarda okuma ve anlama becerilerini geliştirmeyi ve kalıcı hale getirmeyi hedefleyen zengin bir kaynak listesiyle desteklenen eğitim yaklaşımı, çocuklarda var olan doğal öğrenme merakını ve keşfetme isteğini pekiştirerek, çocukların eğlenerek dil becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.
 • Kanada Okulları, ilkokulunda da bu yaklaşımı; dil, farklı sanat ve spor aktivitelerinin ağırlıklı olduğu bir program ile daha da ileriye taşıyarak sunuyor.
 • Kanada İlkokulu’nda da eğitim programında sınıfları yaş gruplarına göre dizayn ediliyor. Sınıfların, oyun alanlarının ve mobilyaların tasarımında tamamen doğal malzemeler kullanılıyor.
 • Kanada İlkokulu’nda hem dersler ve aktiviteler sırasında hem de genel olarak okulun tüm alanlarında öğrencilerin dil ve akademik gelişimlerini destekleyen, Kanada’dan gelen ve öğretmenler tarafından özel olarak hazırlanan görsel materyaller kullanılıyor. Görsel ve yazılı eğitim materyalleri Türk ve Kanadalı direktörler tarafından onaylanarak çift dilli olarak hazırlanıyor.
 • Her sınıfta Kanada eğitim sistemini vurgulayan ve öğrencilerin becerilerini destekleyen öğrenme köşeleri bulunuyor. Bu köşelerde öğrenciler, öğretmenleri tarafından zihinsel, bedensel ve akademik gelişimlerini desteklemeye, özgüvenlerini arttırmaya yönelik olarak özel hazırlanan materyaller ile çalışıyorlar.
 • Ayrıca Kanada Okulları’nda anaokulunda başlayan branş ve kulüp dersleri, Kanada İlkokulu’nda da devam ediyor. Böylece Kanada Okulları öğrencileri anaokulu çağında tanıştıkları spor ya da sanat aktivitelerini, farklı yoğunluk seviyeleri gözetilerek ilkokulda da yapmaya devam ediyor ve kendilerini daha fazla geliştirme imkanı yakalıyorlar.
 • Kanada Okulları’nın diğer bir önemli amacı da, öğrencilerine, okul öncesinden başlayarak sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmeyi öğretmek.
 • Yüzde 100 organik bir okul olan Kanada Okulları’nın uzman diyetisyen ve organik şefler tarafından tamamen profesyonel bir şekilde yönetilen mutfakları, düzenli olarak gıda denetimcilerince denetleniyor.
 • Kanada Okulları ile ilgili ayrıntılı bilgiye kanadaanaokulu.com ve www.kanadailkokulu.com adresleri üzerinden ulaşılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here