Haftanın Filmi; ‘Düşler Ülkesi’

0
1123

“Yeni doğan bir bebek ilk kez güldüğünde, gülüşü kırılıp bin parçaya bölünmüş ve hepsi zıplaya zıplaya etrafa dağılıp gitmiş. Periler böyle doğmuş işte…
Şimdiki çocuklar çok şey biliyor ve çok geçmeden perilere inanmaz oluyorlar. Ne zaman bir çocuk ‘perilere inanmam’ dese, bir yerlerde bir peri düşüp ölüverir…
Ve periler ölürken özür dilerler…”

düşler ülkesi

Yazar J.M. Barrie’nin hayatından bir kesiti sunan ‘Düşler Ülkesi’ filmi, yazarın Peter Pan karakterini yarattığı zamanları konu ediyor. 2005’te “Düşler Ülkesi’ sinema filminde Jonny Depp, Kate Winslet, Julie Christie ve Dustin Hoffman gibi oyuncular rol almışlar.

J.M. Barrie’nin hazin bir çocukluk hikayesi var. 1860 yılında dokuz kardeşten biri olarak doğan J.M. Barrie, 6 yaşındayken büyük ağabeyi bir kaza sonucu hayatını kaybediyor. O andan itibaren annesi ağabeyinin yerine koymaya çalışıyor. Bu durum ise Barrie’nin hep çocuk kalmasını ve aslında büyüyememesi sağlıyor. Barrie yaşadığı bu deneyim nedeniyle sağlıklı olarak gelişemiyor, boyu 1.40’ı geçemiyor.

düşler ülkesi 4

Mezuniyet sonrası yazdığı roman ve tiyatro oyunlarıyla ünlenip, kendisi de oyuncu olan Mary Ansell ile evleniyor ama mutlu bir evlilik süremiyor ve hatta kısa bir zaman sonra da boşanıyor.

Olumsuz eleştiriler alan son oyunundan sonra, evinin yakınlarında ilham aramak için yürüyüş yaptığı Kensignton Bahçeleri’nde dört çocuklu ve dul Llewelyn Davies ile tanışıyor. Aralarında çocuklardan dolayı bir dostluk başlıyor. Çocuklar Barrie’yi çok seviyorlar, sürekli birlikte hayali oyunlar oynuyorlar. Bu çocuklarla ilişkisinin Peter Pan’i yazmasına ilham oluyor. Filmde çocuklarla yaşadığı tüm anların aslında Peter Pan karakterinin ve kitabın oluşumuna nasıl katkıda bulunduğu izlenebiliyor.

Oyuncuların ortaya koyduğu mükemmel performans ile film sizi sarıyor. Yazarın çocuklarla kurduğu iletişim muhteşem. Filmde hem sizi gülümseten hem de hüzünlendiren sahneler mevcut.

Hepimizin perileri olan içimizdeki çocuğu unuttuğumuz şu zamanlarda tekrar izleyerek içinizi ısıtabilirsiniz.

Filme dair bilgi içerir- 

‘Bir sahnede karisi kendi yatak odasına, yazar da kendi yatak odasına girmek üzere kapılarını açtıklarında karısı normal bir oda ile, yazar ise bir hayal dünyası ile karşılaşıyor. Sadece saniyeler süren bu sahneyi izlemek bile müthiş güzel.’ –

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here