Haftanın Filmi; ‘Saving Mr. Banks’

0
1688

Film Türkçe’ye Mr. Banks adıyla çevrilmiş, 2013 yapımı, başrollerini Emma Thompson ve Tom Hanks paylaşıyorlar. Filmin konusu muhteşem, Mary Poppins kitabının Disney tarafından bir müzikale dönüştürülme hikayesi. Tabi bu hikaye Mary Poppins‘in yazarı Travers’ın çocukluğuna kadar uzanıyor. Filmin imdb notu 7.8. Eğer siz de çocukluğunuzda Mary Poppins izlediyseniz veya kitabını okuduysanız bu filmi de mutlaka izleyin.

‘Mary Poppins’ çocuklara fantastik bir dünyanın kapılarını açmak için harika bir kitap. ‘Mr Banks’ ise ‘Mary Poppins’ kitabının yazılma sahneleriyle birlikte yazar Travers’ın, çocukluğundan kesitlerle birlikte oldukça başarılı şekilde kurgulanmış.

Öncelikle belirtmeliyim Mr Banks filmindeki oyunculuklar ve müzikler muhteşem. Emma Thompson döktürmüş, Colin Farrel ise küçük kızın sorunlu babası rolünde harikalar yaratmış. Baba-kız ilişkisini oldukça derin bir şekilde işlemiş film.

mr. banks

Çoğu eğlenceli Disney filminin aksine ‘Mr. Banks’ duygusal tonda. Yazar Travers’ın, Mary Popppins’i hangi şartlar içerisinde, nasıl kurguladığını ve aslında nasıl da kitabın içinde kendisinin ne nasıl yaşadığını anlatıyor. Travers trajik bir şekilde babasını kaybetmiş ve çocukluğundan bu yana bu yarayı iyileştirememiş, bu nedenle de zor karakterli hafif aksi bir insan olmuştur. Ancak zamanla bazı şeyler değişecektir.

Kendisi tipik soğuk bir İngiliz karakteri gibi görünmesine rağmen şoförüyle yaşadığı diyaloglar, zamanla onunla arkadaş olması inanılmaz. Travers aslında filmi sinemaya taşırken bir yandan da kendi çocukluğuna yolculuklarla kendi kendini iyileştiriyor.

– Filme dair detay içerir –

Mr. Banks filminde özellikle bazı detaylar çok zekice. Otel odasında armutları fırlatan Mr Travers’ın aslında babasının son isteği olan armutu yiyememesine bağlanması, filmde asla kırmızı renk görmek istemeyen Travers’ın aslında babasına dair hatırladığı son şeyin kırmızı kanlı çarşaflar olması vb. –

Mr. Banks ve Mary Poppins filmleri birbirlerinin içine geçmiş durumda. Yazarın hangi duyguda nasıl bir hayal gücüyle Mary Poppins’i yazdığını merak ederseniz mutlaka Mr. Banks’i de izleyin derim. Filmin fragmanı…

Henüz Mary Popppins izlemediyseniz veya okumadıysanız kısaca konusu şöyle; 1910 yılında Londra’da geçer. Sihirli güçlere sahip bir dadının, Banks ailesinin küçük çocuklarına bakma görevini üstlenmesiyle birlikte onlara bambaşka bir dünyanın kapılarını aralaması danslar ve müzik eşliğinde ve bir renk cümbüşü içinde anlatılır. Filmde Bert süper dadının yanındaki çocuklara döner ve şöyle der: “Parka mı götürecek? Mary Poppins mi? Bunu diğer dadılar yapar. Mary Poppins’le olduğunuzda hiç hayal etmediğiniz yerlere gidersiniz.”

Mr. Banks filminde, Mary Poppins müzikalindeki en sevdiğim parçalardan biri olan ‘Let’s go fly a kite‘ın şarkısının yazılışını anlatan sahne…

Aynı şarkının Mary Poppins filmindeki bölümü…

Bu da Mary Poppins filminin en çok bilinen şarkısı ‘Chim Chim Cher-ee’.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER