Yeni Kitaplar: Antiprenses Serisi I. Frida Kahlo

0
1302

Yepyeni bir seri yayın hayatına başlamış; Antiprenses Serisi. İlk kitabı ise Frida Kahlo.  Kitabın üstünde parantez açıp (kızlar ve oğlanlar) için demeleri ayrıca hoşuma gitti. Pembe kapaklı (kızlar için üretilmiş) kitaplardan epeyce sıkıldığımı söyleyebilirim. Renkler hepimiz içindir ve kitaplar da. O yüzden ayrımcı olmayan tam tersi bütünleştirici olan Antiprenses Serisi ayrıca hoşuma gitti. Zaten Frida’yı oldum olası sever, hayatını kitaplardan ve filmlerden izlemeye bayılırım.

antiprenses serisi frida

Kitabın başındaki ‘Oynamak için kirlenmek gerek’ yazısı muhteşem bir başlangıç. Bu kitap daha çok okuma yazma bilen çocukların anlayabileceği nitelikte. Hoş biz 5 yaşında okuduk ve de sevdik. Frida Kahlo’nun şu çatık kaşları nedeniyle ‘anne bu kız neden üzgün’ soruları geldi tabi. Savaş yıllarını ve içinde yaşadığı dünyayı kitapla okuduk. O zaman kaşları biraz daha anlam kazandı:)

antiprenses serisi frida

Antiprenses Serisi I. Frida Kahlo kitabı Kahlo’nun hayatına dair pek çok detayı içeriyor, doğumundan Meksika’nın o dönemdeki koşullarına, 1900’lerde kadın olmanın zorluklarına, köpeğine, resme başlama hikayesine kadar harika bir bilgiler çok hoş bir görsel anlatım ile sunulmuş.

Frida Kahlo’nun babası fotoğrafçıymış ve portre fotoğrafları çekiyormuş, kendisinin sanat anlayışının ilk olarak bu şekilde oluştuğu düşünülüyor. Okul zamanı bir kaza geçirip uzun zaman yatmak zorunda kalınca resme başlamış. Zamanla bu hayatının en büyük tutkusu haline gelmiş.

antiprenses serisi frida

1900’lerin başında kadınların okuması oldukça güçmüş ve Frida’nın okulunda 2000 erkek 35 kız çocuk okuyormuş. Bu nedenle okul zamanı resimlerinin bazılarında takım elbiseli görünüyor. Çocukların zamanın şartlarını anlamaları için bu kitap harika bir fırsat.

Çocukken geçirdiği rahatsızlık sonucu bir bacağı daha kısaymış ve bu yüzden hayatı boyunca hep uzun etekler giymiş.

antiprenses serisi frida

Kitapla birlikte çocuklar ‘Sürrealizm’ akımının anlamını, örneklerini de öğreniyorlar. Ayrıca Antiprenses Serisi I. Frida Kahlo kitabında portrelerinde yaşadığı duygularını nasıl resme dönüştüğü de anlatılıyor. Örneğin bu resminde, eşi Diego ile Amerika’da yaşadıkları dönemde Frida’nın ülkesini özlemesi ve kendini iki ülke arasında hissederek betimlemesi yer alıyor.

Ben serinin ilk kitabını çok sevdim, diğer kitaplarını da sabırsızlıkla takip edeceğim. Size de öneririm. ‘Antiprenses’ adı güzel bir kere:)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER