Çocuklu Aileler İçin Antalya’da Bir Cennet; Adrasan

0
2379

Adrasan, Antalya’nın Kumluca mevkiinde yer alan koylardan bir tanesi. Çıralı ve Olimpos’un komşusu. Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi alan Adrasan’ın havaalanına uzaklığı iki saat. Ya araç kiralamak ya da kalacağınız motelden transfer ayarlamanız gerekiyor. Moteller bu konuda destek oluyorlar.

Adrasan’da tatil yapmak çocuklu aileler için oldukça kolay. Adrasan, diğer tatil beldelerine göre nispeten küçük bir koy, otel mevcut değil, daha çok moteller var. Moteller denize yürüyüş mesafesinde. Sahilde her hangi bir motelde konaklayabilirsiniz. Ayrıca her motelin müşterisi hemen önünündeki sahilden denize giriyor. Böylece moteldeki çocuklar birbirleri ile arkadaş olup denizde de oynayabiliyorlar.

Adrasan’da çadırla konaklamak isteyenler için kamp alanları ve ağaç evler gibi seçenekler de mevcut. Moteller çoğunlukla kahvaltı ve akşam yemeği dahil çalışıyorlar. Büyük otel tatil konaklamalarına göre fiyatları uygun. Sahil kum, çocuğunuz rahatça kumda oynayabilir.

 

 

adrasan

Adrasan koyunun hemen karşısında denizin içinde mini bir yarımada var, bu adaya karşı yemyeşil bir doğada denize girmek oldukça keyifli, deniz temiz ve berrak. Maalesef plajın hemen arkasındaki dağ geçen yıl çıkan yangında yanmış. Buna rağmen plaj manzarası hala şahane, umarım bölgede tekrar yangın çıkmaz.

Biz geçtiğimiz bayram tatilini Adrasan’da geçirdik, bayram olduğu için bir yoğunluk vardı, sanırım bu yoğunluk bayram nedeniyle her yerde vardı… Temmuz ve Ağustos bölgede yüksek sezon olduğundan yoğunluk önümüzdeki iki ay da devam etse de bayram kadar olmaz diye düşünüyorum.

Deniz berrak. Adrasan anlatılmaz yaşanır bir yermiş sahiden. Öğlen yemekleri için sahil boyunca nefis gözlemeciler var, bir de koyun sonunda nehir üzerinde restoranlar yer alıyor. Biz Arikanda River Garden’da yedik ve memnun kaldık. Kızlar suyun üstünde sallanıp kazları beslediler, pek eğlendiler.

Arikanda River Garden

Eğer siz de çevreyi keşfetmeyi çok sevenlerdenseniz araba kiralayabilir ya da kendi aracınızla Adrasan’a gidebilirsiniz. Bu sayede Olympos, Çıralı gibi çevre güzelliklerini de keşfe çıkabilirsiniz. Alternatif olarak her yere minibüs ile ulaşmak mümkün.

Gelelim cennet vatanın Adrasan’a yakın gezebileceğiniz köşelerine…

1.Olympos

Olympos, Antalya’ya 85,7 km. uzaklıkta, Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan doğal sit alanı olarak korunan bir tarihi turistik-tatil beldesi. Ağaç evleri ile meşhur,  çadır konaklamalı kullanılan açık alanları, doğal güzelliği ve Likya üzerinde bulunması önemli özellikleri arasında. Beydağları – Olimpos Sahil Milli Parkı sınırları içinde yer alıyor.

Olympos

Olympos MÖ 100 yılında Yunan şehri olarak kurulmuş. Aynı zamanda bölgeye isim veren dağ, Milli Park’ın içerisinde yer alıyor. Denizin altından doğal kaynak suyu denize dökülüyor, acayip soğuk, ama hava o kadar sıcak ki muhteşem geliyor. Denizi son yıllarda girdiğim en güzel denizdi.

Olympos antik kenti, Mili Park alanı olduğu için girişi de bir müze gibi, sahile 15 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşmanız mümkün. Yolda Antik Yunan’dan kalan tarihi eserler size eşlik ediyor. Park’ı yerli ve yabancı pek çok turist ziyaret ediyor. Yolun sonu turkuaz muhteşem bir deniz. Bölge tarihi bir alan olduğu için Milli Park’ta herhangi bir bir tesis yok. Eskiden şemsiye getirmek de yasakmış, bu yıl misafirler şemsiye taşımışlardı sahile. Ağaç altına sığınmak en güzeli. Gölge alan olmadığı için çocukla ziyaretler için saat 16.00 ve sonrası daha uygun olabilir.

Olimpos

2. Çıralı

Çıralı ile Olympos plajları komşu, yürüyüş mesafesi ile araları bir kilometre, araç ile epeyce uzak. En güzeli Olympos sahilinden Çıralı’ya yürümek. Ya da çok yorulmamak için Olympos ile Çıralı gezilerini iki ayrı günde yapabilirsiniz, böylece daha az yorulmuş olursunuz. Çıralı’da da denize paralel konaklama imkanları ve balık restoranları mevcut. Bir öğle yemeğini burada yiyerek denize girebilirsiniz. Olympos ve Çıralı sahili çakıl ve büyük taşlardan oluşuyor. Rengarenk ve muhteşemler.

3. Karaöz ve Korsan Koyu

Adrasan’da bir iki gün yoğun rüzgar olduğu için koyun diğer yönüne Karaöz’e geçtik. Karaöz bir yazlıkçı bölgesi. Herhangi bir tesis yok, bir kaç tane site var ve bu sitelerin önünden oranın halkı denize giriyor. Eğer kendi şemsiyeniz varsa rahat edebilirsiniz.

Karaöz

Yolunuz Karaöz’e düşerse mutlaka Özlikya Restoran‘a uğrayın. Balıklar müthiş, özellikle bölgeye özel Grida balığını deneyebilirsiniz. Burası çok güzel, mini bir çocuk parkı da var. Akşam üstü yemekleri için harika olabilir. Ya da burada yemek yiyerek sahilinden denize girebilirsiniz.

özlikya

Karaöz’den 15 dakikalık bir mesafede ise Korsan Koyu var, bu koy eskiden korsanların saklandığı bir yermiş. Deniz turkuaz renginde, muhteşem, taşlık. Maalesef çok mangalcı olduğu için biz koyda denize giremedik. Ama muhteşem güzelliğini seyrettik. Buradaki bir çok nokta gibi Korsan Koyu ve Karaöz de Likya Yolu üzerinde. Çadırlı konaklamalar için de Korsan Koyu çok tercih edilen bir yer.

korsan Koyu

4. HavaSu Park Otel

Nur Sağlamer tarafından kurulan Havasu Park Otel anlatılmaz yaşanır bir yer. Ormanın içinde kurulan Havasu Park’ta hem dinlenmek hem de havuzunda serinlemek mümkün. Çadırınız varsa kamp da yapabilirsiniz. Ekolojik ortamı, ağaç evleriyle, sanatçıların, yazarların ilham almak için kaldığı bir mekan. Biz konaklamayı Adrasan sahilinde yapmıştık ama tekrar gidersek bir kaç gün Havasu’da kalmayı planlıyorum.

Mekanın kurucusu Nur hanım hem bir sanatçı hem de misafirlerini anne sıcaklığı ile ağırlıyor. Kendi eserleri ve sürekli sergisi olan Nur hanımın çalışma ofisi de pek harika.

HAVASU OTEL

Havasu Park Otel’de restoranın bulunduğu bölümde kapalı, kütüphaneli bir alan da var. Öğlen saatleri sanat çalışmalarımızı biz de burada yaptık:) Hatta müzik aletlerini çaldık.

havasu park otel

İki günümüzü Havasu Park Otel’de geçirdik ve çok memnun kaldık. Sahile 3km mesafede. Ancak havuzu olduğu için çocuklar bayıldılar.

havasu park otel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here