Güneşanne’den Bayram Hediyesi Kitaplar

13
2737

Çocuk kitaplarına hayranlığım çocuklar doğduğundan beri devam ediyor. Hatta sık sık ‘Hangi Kitaplar’ bölümünde çok beğendiğimiz kitapları paylaşmaya devam ediyorum.

‘Seninle Ben Küçük Ayı’, Sara Şahinkanat’ın yazdığı ‘Yavru ahtapot Olmak Çok Zor’, Julianne Moore’ın çocukluğunu anlattığı ‘Çilli Bagonya’ ve Tülin Kuzikoğlu’nun yazdığı Leyla Fonten’den Öyküler ‘den ‘Öfkeli Örümcek Rıza’ kütüphanemizden keyifle okuduğumuz çocuk kitapları. Bu kitaplarımızı bayram hediyesi olarak bir minik dostumuza hediye etmek istiyoruz. Tek yapmanız gereken, bu yazıyı paylaşmak ve yazının altına yorum bırakmak:) Çekiliş sonucunu yine yazının altından 13 Temmuz’da okuyabilirsiniz:)

SENİNLE BEN KÜÇÜK AYI

Küçük ayı oyun oynamak istiyor, ama büyük ayının işi var. Küçük ayı önce ev temizliğine, sonra odun toplamak konusunda annesine destek oluyor ve daha sonra da kendi kendine oynuyor ve en sonunda büyük ayı ile birlikte saklambaç oynuyorlar. Anneye yardım, kendi eşyalarını toplama, kendi kendine oynama gibi güzel mesajlar içeren harika bir kitap Seninle Ben Küçük Ayı. Ayrıca sevgi üzerine inceden keyifli bir akışı var.

seninle ben kucuk ayi

YAVRU AHTAPOT OLMAK ÇOK ZOR

Sara Şahinkanat’ın yazdığı Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor kitabını Feridun Oral resimlendirmiş. Olduğun gibi kendini sevmek üzerine harika bir hikaye…

Yavru bir ahtapot olsanız ve 8 kolunuz olsa giyinmek, soyunmak ve hayat ne kadar zor olurdu değil mi?

Nino için de öyle zordu işte, bu nedenle yataktan bile çıkmak istemiyordu. O gün de diğer günler gibi sabahtan uyandı, 8 delikli montunu giydi, şapkasını ve eldivenlerini taktı. Ama bu 8 kolla yaşamak çok sıkıcıydı. Nino ahtapot yavrusu olmaktan sıkılmıştı. Bir yılan balığı olmak istiyordu o. Böylece çok kolay giyinecekti.

yavru ahtapot olmak çok zor

Ama annesi hep onun ne kadar özel olduğunu söylüyordu. ‘Biraz büyüyünce ahtapot olmayı seveceksin’ diyordu. Sabah okul servisine bindi ve yola çıktı. Trafik yoğundu, bir terslik vardı. Çünkü yılan balığının yuvası çökmek üzereydi. Nino hemen ona yardıma koştu, yılan balığının kurtarılmayı bekleyen onlarca yavrusu da vardı. Onları da aldı, çöken yuvadan uzaklaştırdı ve kurtardı.

Nino çok mutluydu sonunda 8 kolu da çok işe yaramıştı. Yılan balığının ve yumurtalarının hayatını  kurtarmıştı. Kahramanlığını 8 koluna borçluydu.

ÇİLLİ BEGONYA

Ünlü Hollywood yıldızı Julianne Moore‘ın bir çocuk kitabı yazdığına görmesem inanmazdım. Moore, kendi çocukluk deneyimlerinden hareketle bu kitabı yazmış. Çilli Begonya sıradan bir kız çocuğu. Yalnız, başı çilleriyle biraz dertte. Onlardan kurtulmak için her şeyi deniyor ama nafile. Çilleri bana mısın demiyor. Çilleri kaybolmadığına göre geriye yapacak bir tek şey kalıyor…

begonya

ÖFKELİ ÖRÜMCEK RIZA

Leyla Fonten’den Öyküler çocukları hayal dünyalarında keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Tülin Kuzikoğlu’nun yazdığı kitapta, ev sahibi Leyla Fonten’in evinde dokuz hayvan yaşar. Her birinin farklı huyları vardır. Leyla, meşhur yazar La Fontaine’in torununun torununun torunudur. Onca hayvan aynı evde yaşar, hepsinin farklı bir karakteri vardır. Ve herşeyden önemlisi  onlar, birlikte yaşamaktan mutludurlar.

Serinin kitaplarından Örümcek Rıza pek öfkeli kişiliğiyle öne çıkıyor. Rıza çalışıp didinir ve birbirinden süslü ağlar örer. Ama evde koşturup duran arkadaşları bu ağları her seferinde bozarlar. Örümcek Rıza buna nasıl çözüm bulacaktır ?

rıza

13 YORUMLAR

  1. Anne olduktan sonra daha bir sevdim okumayı.. İki minik yüreğin,ben okurkenki yüz ifadelerini izlemekten daha muhteşem ne olabilir.. Okudukca güzelleşsin dünya emi😊

  2. Bebeğim 1 yaşında, ona kitap sevgisini aşılamak istiyorum. Bu yaş grubu için kitap önerileriniz varsa onları da bloğunuzda paylaşabilirseniz çok sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here