Yapı Kredi Yayınları’ndan Yeni Kitaplarımız

9
4041

Yapı Kredi Yayınlarından 3 ve 4 yaş üzeri için, birbirinden keyifli yeni kitaplarımızı bu yazıda okuyabilirsiniz. Ayrıca bu yazıyı paylaşan ve altına yorum bırakan arkadaşlarımızdan birine ‘Galaksilerarası Edi ve Uzay Korsanları’ kitabı hediye. Çekiliş sonucunu 30 Haziran‘da yazının altındaki yorumlardan takip edebilirsiniz.

Ayça’nın Yeni Evi

3 yaş ve üzeri

Yapı Kredi Yayınlarından çıkan kitabın yazarı Yin Chien, Türkçe’ye Çiğdem Kaplangı tarafından çevrilmiş. Özellikle yeni taşınan, taşınacak olan, taşınmaktan korkan minikler için ilaç gibi bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tabi Yin Chien’in çizimleri de müthiş diyebilirim.

Ayça'nın Yeni Evi

Ayçalar yeni bir eve taşınmışlardır. Bu ev eski evlerine hiç benzememektedir. Üstelik bahçesi de yoktur. Üstelik Ayça’nın henüz arkadaşları da yoktur. Eski arkadaşlarını çok özlemektedir. Trafik onu yorar, büyük kentte yaşamak çok zordur. Ayça burayı hiç sevmemiştir.

Ayça'nın Yeni Evi

Sınıftaki arkadaşı Balçiçek onunla iletişim kurmaya çalışır, ilk etapta ona biraz tuhaf gelse de biraz onunla vakit geçirmeye karar verir. Balçiçek’in oyunları da bir tuhaftır. Ama bu oyunlar yavaş yavaş Ayça’ya eğlenceli gelmeye başlar. Mesela rüzgarla ve şemsiye ile fırdöndü diye bir oyun oynarlar. O sırada şemsiyeleri ellerinden uçar. Yağmurda şemsiyeyi ararlar. Biraz da ıslanırlar. Su birikintilerine girerler, saçları bile sırılsıklam olur. Ayça’nın o güne kadar çıktığı en eğlenceli yolculuktur bu. Balçiçek sayesinde Ayça artık yeni taşındığı evi sevmeye başlamıştır.

Balaban ile Şakrak

4 yaş ve üzeri.

Yapı Kredi Yayınlarından Arslan Sayman’ın yazdığı kitap bir kuş yuvası masalını anlatıyor. Kitabın metinleri uzun, o yüzden 4 yaş ve altı çocuklar için kitap uygun olmayabilir. Ama kitabın görselleri ve masalsı dili bir harika.

Eskiden çok eskiden iki dağın arasında bir denizin kıyısında güzeller güzeli bir ülke vardı. Bu ülkede işinde usta mı usta bir marangoz yaşardı. Marangoz Balaban sabahları çok mutlu uyanırdı. Prensesten, çobandan ve padişahın soytarısından siparişler almıştı. Ama kendisinin ağacı bitmişti. Ormana gidip ağaç kesmeyi düşündü ama ormanda kesilecek kadar yaşlı bir ağaç yoktu.

balaban

O gece tam rüyaya dalmıştı ki rüyasında bir ses ormanda yaşlı bir ağaç olduğunu kulağına fısıldadı. Ertesi sabah Balaban kalktı ve ormanın yolunu tuttu. Çok aradı ama bir türlü yaşlı ağacı bulamadı, sırasıyla ormanda tüm ağaçlara yolu sordu ama kimse bilmiyordu. Sonunda bir çınarın kovuğunda uyudu Balaban. Uyandıktan sonra nehir kıyısında yürürken bir kuşla karşılaştı. Kuş onu budaması için arkadaşı olan bir ağaca götürdü. Balaban önce ağaçla tanıştı, sonra budanması gereken kuru dallarını budadı. Artık siparişlerini yapabilmek için ahşaba sahipti. Ama öncelikle sevgili kuş arkadaşı için mini bir kuş evi yaptı.

Piraye’nin Bir Günü 

4 yaş ve üzeri.

Arslan Sayman’ın Yapı Kredi Yayınlarından çıkan kitabı 2013’te resimli çocuk kitaplarında ‘yılın çocuk kitabı’ olarak seçilmiş. Kitabın çizimleri rüya gibi.

Pirayenin bir günü

Piraye dolunaylı gecelerde mutlu olan bir çocuktu. Odasının penceresinden hep gökyüzünü hayal ederdi. Sonra bir eşeğin sesini duydu, eşek uzun uzun bağırıyordu. Neden bu kadar çok bağırdığını merak etti Piraye. Kesinlikle bir derdi vardı. Yarın sabah uyanınca ilk iş ona yardıma gidecekti. Aklında eşek uykuya dalıverdi. Gün aydınlanırken uyandı hemen eşeğe baktı ama eşek dün geceki yerinde değildi.

Köyün meydanında karşılaştılar ama kız karanlıkta gördüğü eşeği köy meydanında tanıyamamıştı. Eşek buna üzüldü. Ağaçtan bir yaprak semerin üzerine düşmüştü, semer muhteşem bir semerdi. Piraye eşeğin sahip olduğu semer için ne kadar da şanslı olduğunu düşündü. Ama eşek semeri hiç sevmiyordu, keşke hiç takmasalardı. Sonra da eşeği tanıdı. Kahvede oturan sahibine eşeğin adını sordu. Adı Kapuska’ydı, ne kadar da komikti.

Piraye'nin bir günü

Çoban semeri eşeğin üstüne koydu. Ama semerin altında bir diken vardı, Piraye onu fark etti ve hemen çıkardı. Eşeğe yardım ettiği için o gece yatağa daha huzurlu yatmıştı…

Galaksilerarası Edi ve Uzay Korsanları 

3 yaş ve üzeri

Uzaya, aya, uzayda yolculuğa meraklı bir miniğiniz varsa bu kitap tam size göre olabilir. Kitabın yazarı Ella Denton, Yapı Kredi Yayınları’ndan.

Edi’nin bir teleskobu vardı ve geceleri ayı gözlüyordu. Bir gün bir kozmik felakete şahit oldu. Ay’da bir sorun vardı. Neyse ki Edi hazırlıklıydı, ne yapması gerektiğini biliyordu. Hemen sırt çantasını ve uzay kıyafetlerini hazırladı. Odasındaki gizli geçitten uzay aracına bindi ve uzaya doğru yola çıktı.

galaksilerarası edi ve uzay korsanları

Galaksinin en büyük korsan gemisi Ay’daydı. Edi ve Sputnik korsanlardan saklandılar. Korsanlar Ay’ı çalmaya gelmişlerdi. Ay korsanların şimdiye kadar gördükleri en güzel en parlak hazineydi. Ama Edi onlara gerçeği anlattı, aslında Ay parlak değildi ki, bir fenerle ayın nasıl parlak olduğunu açıkladı. Tabi Edi ve Sputnik’in korsanlardan kaçmak için harika bir planı vardı.

9 YORUMLAR

  1. Güneşcim yine çok güzel kitaplar paylaşmışsın ellerine sağlık. Bizim kız 3 yaşında ve uzun bir zamandır resim, boya yapmayı istemiyor. Sevmiyor sanırım. Ben de hiç zorlamıyorum ama içten içe garipsiyorum. Çünkü daha 18 aylıkken deli gibi parmak boya ile boya yapardık. Resim yapmaya heveslendirek, akllına gelen bir kitap önerin olur mu bana? Teşekkürler. Kızları öperim. Sevgiler

    • Selam Gözdecim, Peter R. Reynolds’ın Nokta veya Mış gibi kitapları olabilir aslında. Ama onun içinden gelmedikçe fikri değişmeyecektir muhtemelen. Bence akışına bırak. Zaten okula başlayınca o kadar çok yapacak ki, yapmaktan sıkılacak… Çok sevgiler canım..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here