Tatilde eğlenmek için yanımıza ne alsak?

0
1652

Bu yıl ilk tatilimizi Dedetepe Ekolojik Yaşam Çiftliği’nde, ‘Kampa Gidelim mi Baba’ ekibiyle birlikte çocuk kampında geçireceğiz. Pek heyecanlıyız. Yola çıkmadan önce hem yol için hem de orada hep birlikte keyifli vakit geçirebilmek amaçlı, ağırlıklı sanat malzemelerinden oluşan bir çanta hazırladım. Geçen yılki tatilimizde boş zamandalarda resim yaparak çokça eğlenmiştik, şurada yer vermiştim.

Bu yıl eğlenmek için tatil valizimizde neler var? 

Kıyafet, deniz malzemeleri, ilk yardım için mini kit gibi konulara daha önce şurada yer vermiştim. Bu yazıda doğada çocuklarla keyifli zaman geçirmek için neleri yanımıza aldığımızı okuyabilirsiniz. Ağırlıklı olarak sanat malzemelerini görüyor olacaksınız. Çocukların açık havada doğa içinde yaptıkları sanat faaliyetlerinin çok dinlendirici, oldukça keyifli adeta bir terapi niteliğinde olduğunu söyleyebilirim. Peki yanımıza neler aldık?

1.Sticker’lı Kitaplar 

Bu tip kitaplar özellikle yolculuk esnasında çok işimize yarıyor. Örneğin bu yolculuğu arabada yapacağımız için uzun saatler yolda geçecek. İş Bankası Yayınları’dan çıkan bu stickerlı kitapları genelde yayınlarda indirim olduğunda alıyorum, saklıyorum, tatil zamanı kullanıyorum:) Çok faydalı oluyor.

stickerlı kitaplar

2. Resim Malzemeleri 

Tatil sırasında en keyif aldığımız konulardan biri de resim yapmak. Bu resim defterlerini Migros indiriminde alıp köşeye atmıştım, bu yıl bizimle birlikte çiftliğe onlar da gelecekler. Amacım doğanın içinde bol bol resim yapmak. Hatta kendime de mini bir çizim defteri aldım. Artık Cinali çalışmalarımı ayrıca sizinle paylaşıyor olurum:)

resim malzemeleri

3. Taş Boyama için boyalar

Boyamak için farklı boylarda taş toplamak, sonra da onları rengarenk boyayarak şekilden şekle sokma işini pek seviyoruz. Boyama için renkli cd kalemleri aldım yanıma, bir de parmak boyası. Artık hangisi ile boyamak istersek:) Tabi suluboya da benzer bir işlev görebilir. Ama sulu boyanın yoğunluğu az olduğu için renkler pek hafif kalıyor.

taş boyama

4. Masal Kitabı

Ne demişler masalsız tatil olmaz:) Her ne kadar masalda cinsiyetçiliğe inanmasam, prensesler için masalların pembe kapağını kabullenmesem de, çocuklar için hazırlanmış, piyasadaki güzel kitaplardan biri ‘küçük Prenseslere Masallar’. İçinde resimler ve çizimler de yer alıyor. Üç yaş ve üzeri çocuklar için uygun olacaktır. Masal kitabımız da bizimle birlikte seyahat ediyor olacak.

prenseslere masallar

5. ‘Hikayeni Sen Oluştur’ Oyunu 

Bu yıl çok şanslıyız ki büyük bir çocuk grubu ile kamp yapacağız. Kampta tüm çocuklarla birlikte oynamak için bir kutu oyunu ararken ‘Hikayeni Sen Oluştur’ oyununa rastladım. Kutu üzerinde 6 yaş ve üzeri yazıyor ama bizim evde ben okuyarak denedim, birlikte keyifle oynadık.

Oyun şöyle; oyunculardan biri her bir farklı renkte karttan birer tane çekiyor ve 1-2 dakika düşünüyor. Sonra kartta yazan, karakter, yer ve duygular hakkında bir hikaye anlatıyor. Başı, ortası ve sonu olan bir hikaye oluşturuyor. Bu kartlar duygu dağarcılığını terapötik kartlar, yani çocukların duygularını ifade edebilmeleri için de iyi birer araçlar. Oyun esnasında çocuklar, duygularını ifade etmeleri için, aileleri tarafından desteklenebilirler. Ayrıca yaratıcılığı ve kendini ifade etme yeteneğini de oldukça tetikleyici olduğunu düşünüyorum.

hikayeni sen oluştur

6. Boncuk ve Bileklik İpi

Bunlar cumartesi günü gittiğim Eminönü’nün ganimetleri. Kampta çocuklarla hepbirlikte bileklik öreriz diye düşündüm, yeni başladığım bileklik yapma kariyerimde ilerlemeyi hedefliyorum:) Boncukları dizmek için de lastikler aldım, onlardan da kolye yaparız kim bilir. Koca bir torba boncuğa 10tl ödedim, iplerin ise tanesi 3tl idi. Eminönü’nü çok seviyorum.

Bileklik örme işinin videosunu orada çekeceğim söz:)

bileklik

7. Büyüteç

Ve tabi ki çantamızın değişmez elemanı büyüteç de bizimle seyahate geliyor:) Malum doğada görecek çok şey var, ancak büyüterek onları daha güzel görebiliriz:) Biz kampa gidiyoruz ama deniz tatilinde olsak da büyüteç taşımayı seviyoruz…

büyüteç

Şöyle yukarıdan aşağıya doğru bakınca ne rengarenk bir yazı olmuş:) İnşallah yazımız da böyle hep rengarenk geçer…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here