Kiralık Yazlık Tutmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

0
2097
Erikli

Her yaz başı alır bir telaş, aklımızda ‘bu yaz ne yapsak?’ sorusu… Beyaz yakalı çalışan anne olarak, kısıtlı izin zamanlarını değerlendirecek tatiller planlarız elbet. Bu yıl için bir iki tatil planladık. İlki bu hafta sonu gideceğimiz ‘Dedetepe Çocuk Kampı’. Bu yıl ilk kez gidiyoruz, çok heyecanlıyız. Dönüşte kampa dair tüm detayları paylaşacağım.

Yaz Okulları

Tatiller dışında kızlar özellikle Ağustos ayı süresince evdeler. Tabi tüm ay evde iki başlarına birbirlerini yemeleri olası bir durum. Ne yapsak diye düşünürken yaz okulu alternatifleri karşımıza çıktı. Tabi iki çocuk olunca malum fiyatlar da çarpı iki oluyor. Onun da ötesinde bütün kış zaten çocuklar okuldalar, sabahın köründe kalkıp servise biniyorlar, yazın da aynı döngüyü yaşamalarını istemedim. Biraz daha eğlenerek, sabahları istedikleri zaman uyanarak ailemizle keyifli bir yaz geçirmelerini hayal ettim.

Diğer yandan iki yaz okulu fiyatı eşittir bir aylık yazlık kiralama bedeli gibiydi. Yakında bir yazlık kiralarsak anne-baba haftasonları gidip gelebilirdik. Sonuçta 4 hafta kızları hafta içi göremeyecektik, ama cumadan pazara birlikte olma şansımız vardı. Babaanne ve anneannelerimiz de kızlarla kalmayı kabul edince yazlık arama işine koyulduk. Bu yazıda yazlık arama bulma sürecindeki deneyimleri toparlamak istedim.

Geçen yaz Urla’da kiralık bir yazlık tutmuş ve çok memnun kalmıştık.  Bu yıl İstanbul’a yakın alternatifleri değerlendirdik. Marmara Denizi’ni temizlik açısından biraz sıkıntılı bulduğumdan Ege kıyıları daha iyi bir opsiyondu.

Yakın Yerler; Enez, Erikli, Yaylaköy

Haftasonları git gel yapacağımız için İstanbul’a yakın 3-4 saat mesafeli yerlerde gözümüz Saroz körfezine kaydı. Ev için internet sitelerinden arayışa başladık. Dikkatimizi çeken üç alan; Enez, Erikli ve Yaylaköy oldu. Yerler ile ilgili yorumlara geçmeden yazlık arama sürecinde size yardımcı olabilecek bir kaç konuyu aktarmak isterim…

Kiralık Yazlık Tutmadan Önce Nelere Dikkat Edelim?

 1. Öncelikle tutmak istediğiniz yeri belirleyin. Evinize kaç saat mesafede olmasını tercih edersiniz? Unutmayın yazın cuma-pazar gidiş gelişlerde bolca trafikle karşılaşmak mümkün.
 2. Oturmak istediğiniz dönemi belirleyin. Eğer 3 aylık yazlık tutarsanız aylık kalışa göre fiyatlar daha uyguna gelecektir.
 3. Yazlık kiralık evler için yüksek sezon bayram sonrası Temmuz ve Ağustos ayları. Bunlar en pahalı aylar. Haziran veya Eylülde ev tutarsanız çok daha ucuza gelir.
 4. Kriterleriniz neler onlara karar verin. Benim için önemli olan denize yürüyüş mesafesinin kısa olması, küçük de olsa bir veranda veya bahçesinin olması, evdeki yatak kapasitesinin bize yetmesi, yakında acil ihtiyaçlar için bakkal olması gibi konulardı.
 5. Ev bakmak için önceden ev sahipleri ile randevulaşın. Her zaman  eve yakın bir yerde bulunmayabiliyorlar.
 6. Merkeze yakın yerler ulaşılabilirlik açısından daha kolay oluyor, ancak gürültü ve kalabalık konusunu da mutlaka düşünün, özellikle haftasonları için. Bu nedenle bizim tercihimiz merkeze yakın ama merkezde olmayan bir yer doğrultusunda oldu
 7. Yazlık yerlerin en büyük sorunu günübirlikçiler. Cumartesi veya Pazar gelip tüm günü orada geçiriyorlar. Tuttuğunuz yerin kendi plajı olsa bile haftasonu sandığınızdan daha yoğun bir kalabalıkla karşılaşabilirsiniz. Geçen yıl Urla’da da günübirlikçiler vardı, eminim bu sene Eriklide de olacaklar. Merkezden uzakta olmayı bu nedenle seçtik. Bu yıl da hafta sonu denize giremeyebiliriz. En azından kızlar hafta içi denize girecekler:)
 8. Kiralanması planlanan yeri mutlaka gidip birebir görmek gerekiyor. İnternetteki bilgiler gerçeği yansıtmayabiliyor, denize 50 metre 400 metre çıkabiliyor:)
 9. Uzun vadeli kalış yapacaksınız evin elektrik, su gibi masraflarını ev sahibi sizin ödemenizi isteyebilir.
 10. Yazlık bölgelerin çoğunda altyapı sorunu hala var maalesef. Bu yüzden arıtmanın nereye aktığını mutlaka öğrenin, denize karışıp karışmadığını öğrenin.
 11. Emlakçıya uğrayın, bölge ile ilgili genel bilgi alın, ama sahibinden bulursanız daha uyguna bulma şansınız olabilir.
 12. Bol bol ev bakın, sitelere girin, çoğu zaman kiralık yazmayan evler de kiralık olabiliyor.

Gelelim Saroz körfezine. Yoldan başlarsak Malkara-Enez arası manzara sahiden muhteşem.

malkara saroz yolu

Bir çeşit Toscana manzarası, ben bayıldım, başak tarlaları arasında seyahat muhteşem hissettiriyor.

Yaylaköy

Bizim ilk durağımız Yaylaköy‘dü. Küçük bir yerleşim birimi. Liman yapılmadan önce daha fazla kumsal alana sahipmiş.

Yaylaköy
Yaylaköy

Deniz hafif taşlık, ama sığ bir deniz, oldukça rahat. Burada ev opsiyonu azdı veya var olanların alanları da biraz dardı. Erikli’ye göre fiyatları daha ucuzdu. Yazlık ev tutmasanız da hafta sonu 1-2 geceliğine bir tatil düşünülebilir. 2 aile kalacak evleri 180-200tl arasına bulmanız mümkün.

Yaylaköy
Yaylaköy

Erikli

İstediğimiz gibi bir ev bulamadığımız için Erikli’ye geçtik. Erikli oldukça kalabalık, bölgenin merkezi noktalarından biri. Adının Erikli olmasının nedeni bölgede bol bol Erik ağacı olmasıymış. Bu arada dalından yedim, pek şahaneydi. Ayrıca vişneler de olmuştu:)

Erikli
Erikli

Erikli’de kalacak yer opsiyonu oldukça fazla. İllaki ev bulursunuz. Ama yazdan önce bakarsanız istediğinize daha uygun bir evi daha makul fiyata bulmanız mümkün. Bir da bayram gibi zamanlarda doluluk oldukça fazla önceden araştırmakta fayda var. Ev sahipleri minimum 1 haftalık süreçler için ev kiralamayı tercih ediyorlar. Özellikle çocuklu aileler için kumu çok güzel, denizi de oldukça berrak görünüyor. Deniz renklerinde fotoğraflarda herhangi bir oynama yok:)

Erikli
Erikli

Biz birkaç emlakçı dolaştık. Bol bol sahibinden ev baktık. Sahibinden baktıklarımız fiyat olarak daha makuldu. Sahile çok yakın olanlar daha pahalı olsa da, 7-8 yatak kapasitesine sahip ikinci sıradakiler gecelik 200-250TL civarında. Genelde günlük fiyat üzerinden ilerliyorlar. Ancak toplu kalışlarda indirim de yapılabiliyor.

Merkezde köylerden gelen sebze meyvenin satıldığı harika bir yer keşfettik, eve alışveriş yaptık. Üst köylerde ise taze yumurta ve inek sütü satan ve köy ekmeği yapan köyler var onları sık ziyaret ederiz muhtemelen.

Bu arada yolunuz olur da Erikli’ye düşerse Elisa Restoran’da bir yemek deneyimleyin, merkezde kime sorarsanız gösterecektir. Yörenin satır eti meşhur, kendileri oldukça başarılılar. Ayrıca sulu yemek severler için de her gün yemekleri bulunuyor.

Elisa Restoran
Elisa Restoran

Her yaz ayrı bir macera, bakalım bu yaz bizi Erikli’de neler bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here