Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği

2
1657

Antalya’da Yanıklar Köyü’nde, doğanın ortasında, hamakta nehrin sesini duyabildiğiniz, kuşların melodisinin size eşlik ettiği, ağaçların gölgesinde, dinginliği ve huzuru bulabildiğiniz bir yer ‘Pastoral Vadi’. Yeşilin her tonuyla biraz rüya biraz hayal gibi ama gerçek.

pastoral vadi

Geçen hafta sevgili masal hocam Judith Liberman ve Hülya Tosun‘un düzenlediği bir inziva kampı için Pastoral Vadi’ye ilk kez ziyaret ettim. Kamp ile ilgili detaylara burada girmeyeceğim, ne kadar muhteşem olduğunu kelimelerle tarif etmek imkansız. Harika dostlar edindim, minnetkarım. Masalhane‘nin facebook sayfasını takip ederek kamplar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

pastoral vadi

Pastoral Vadi‘nin oluşumu 20 yıl öncesine dayanıyor. Ahmet Kizen yıllar önce çiftliğe yerleşerek evini çevreye duyarlı bir mimari ile inşa etmiş. Ve yavaş yavaş ekolojik çiftlik oluşumu başlamış. Bugünlerde Pastoral Vadi yurt içi ve yurt dışından pek çok gönüllünün çalıştığı, bilgi edindiği, ekolojik hayatı geliştirmek için çabalayan hareketin öncülerinden biri.

pastoral vadi

Pastoral Vadi muhteşem doğası ile ekolojik hayatı geliştirmenin yanında pek çok amaca da hizmet ediyor. Çiftlikte bir çömlekhane, ahşap atölyesi gibi çalışma alanları, ağırlıklı olarak yoga gibi eğitimlerin ve kampların düzenlendiği bölümler de var.

Ama bence Pastoral’de yapılacak en güzel şey bir hamağın uzanıp muhteşem şarkılar söyleyen kuş seslerini dinlemek. İnsan onları dinlerken kalbinin sesini de duyuyor.

pastoral vadi

Şehirden kaçan insanların bir kaç gün kafayı dinleyebileceği harika bir yer Pastoral Vadi.

pastoral vadi

Mevsim itibarıyla ben gittiğimde nar ağaçları çiçek açmıştı çiftlikte doğa muhteşem bir portre gibiydi. Nehirde yürüyüşler yaptım, çok sevdiğim turkuaz renginde yusufçuklarla tanıştım. Nar çiçekleri ile kitap okudum. Daha güzel ne olabilir ki?

pastoral vadi

Mekanın en güzel yanlarından biri doğru düzgün telefon çekmiyor olması. İnternet erişimi yok, telefonla da sadece bazı noktalardan görüşebiliyorsunuz. Mecburen bir dijital detoks yapmanız gerekiyor:)

pastoral vadi

Burası bir deniz tatili noktası değil, denize yakın da değil. Ancak araç ile denize gidilebiliyor. Ancak kafa dinleyip huzur bulacağınız, baharların keyfini yaşayacağınız, yazmak istiyorsanız yazabileceğiniz, kafa dinlemek istiyorsanız dinleyebileceğiniz olağanüstü doğal bir alan.

Pek çok yürüyüş alanı var, ağaçların içinde kuş sesleri ile yürümek dünyanın en keyifli yolculuğu.

pastoral vadi

Çiftlikte pek çok meyve ve sebze yetişiyor. Çok şanslıyım, dut zamanı oradaydım, özellikle kara dutlar muhteşemdi, tabi ağaçlardaki yaz portakalları da harika görünüyordu.

pastoral vadi

Pastoral Vadi yılın pek çok zamanı grupları ağırlıyor, ancak bireysel kalışlar da olabiliyor. Doluluk oranı yüksek, gitmeden mutlaka arayın. Antalya’ya yolunuz düşerse bir yemeğe dahi olsa mutlaka Pastoral Vadi’ye uğrayın, asla pişman olmazsınız. İletişim için Pastoral Vadi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER