Hayal Gücünü Geliştiren Çocuk Kitapları (3 ve 4 Yaş )

2
3021

Yeğenimle aramızda 7 yaş vardı. Beni çağırırken uzaktan ‘teyzeee’ diye bağırırdı, tabi o anlarda sinir olurdum, insan 14-15 yaşlarındayken pek teyze diye çağırılmak istemiyor, ama bu aralar en sevdiğim kişi teyzeler, en sevdiğim kitaplar ise teyzeli kitaplar:) O zaman evimizin yeni misafirlerinden Komşu Teyze ile başlayalım kitaplarımıza…

Komşu Teyze

(3+ yaş)

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Komşu Teyze’nin yazarları Heinz Janisch ve Helga Bansch, Avusturya’lı yazarların kitabı 2016’da Türkçe’ye çevrilmiş. Kitap bir çocuğun komşusu Perihan teyze ile ilişkisini konu ediyor. Ama bu Perihan teyze öyle bildiğiniz teyzelerden değil.

komşu teyze

Mesela Perihan teyzenin sihirli gözleri var, sihirli gözlerinden dolayı hissettiklerinizi görebiliyor. Ayrıca Perihan teyze çok araştırmacı, her şeyi kesin ve tam olarak bilmek istiyor.

komşu teyze

Örneğin kuş yuvası bulunca, yumurta çıkana kadar başından ayrılmıyor. Ayrıca Perihan teyzenin çok güçlü kolları ve becerikli elleri var. Her şeyden oyuncak yapabiliyor. Güçlü kulakları var, taa uzaklardaki denizin sesini bile duyabiliyor. Perihan teyze onların komşusu ve tam 91 yaşında. Allah hepimize böyle enerji nasip etsin…

Denizkızı ve Aşık Devler 

Catarina Sobral tarafından kaleme alınmış kitap SarıGaga Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrilmiş. Ayrıca SM Vakfı Uluslararası Bologna İllüstrasyon Ödülü’ne(2014 yılında) layık görülmüş. Ben kitabın çizimlerine tek kelime ile aşık olduğumu söyleyebilirim.

denizkızı ve aşık devler

Bir zamanlar hiç öfkelenmeyen bir dağ ve bir deniz varmış. Civardan geçen denizkızı oraya yerleşmeye karar vermiş ve bir şarkı söylemiş. O söylemiş ama hem dağ hem deniz ona aşık olmuşlar. O zamana kadar çok iyi anlaşan dağ ile deniz birbirlerine girmişler. Biri denizkızının denizde, diğeri dağda yaşamasını istiyormuş. Zavallı denizkızı ne yapacağını bilememiş.

Denizkızı onları neler yapabileceklerini ispatlamaya davet etmiş. Onlar da hediyeler sunmuşlar denizkızına. Ama denizkızının gönlünde kendi gibi hem deniz hem kara olan bir yer varmış. Aşık devlerin öfkesinden sıkılan denizkızı tam olarak dağ ve denizin ortasında yaşamaya karar vermiş. Böylece kimse üzülmeyecekmiş.

denizkızı ve aşık devler

Denizkızının yerleştiği yer oranın en ince kumlu kumsalına dönüşmüş ve Rocha Plajı adını almış. Rocha plajı Portekiz’de Algovre bölgesinde yer alıyor. Bu hikaye o plajın eski bir efsanesi. Kim bilir belki bir gün yolumuz da düşer, değil mi?

denizkızı ve aşık devler

Artık Yürümek İstemeyen Kurt

(3+yaş)

Zavallı kurt, Kırmızı Başlıklı Kız hikayesinden dolayı çocuklar onu pek sevmiyor. Sırf bu nedenle yazılmış ‘Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kurt’tan diye harika bir kitap bile var. Biz kurtlu kitapları pek seviyoruz. Yapı Kredi Yayınlarından çıkan yazar Orianne Lallemand’ın Artık Yürümek İstemeyen Kurt kitabı bir harika.

Artık Yürümek İstemeyen Kurt

Kurt ormanda bütün gün oynayıp çok yorulunca eve döndü. ‘Çok yoruldum artık yürümek istemiyorum’ dedi. Ailesi bu duruma güldü. Güldü gülmesine de kurt bayağı ciddiydi. Hatta yürümemek için tüm araçları deneyecekti de.

Ocak ayında bir dağ bisikleti satın aldı ama sonra bisikletin lastiği patladı. Şubatta kayak yapmaya gitti, ama önüne bakmadığı için bir ağaca çaptı. Mart’ta bir araba satın aldı ama araba kullanmaktan beli ağrımış ve çok yorulmuştu.

Nisan’da motorsiklet kullanmayı denedi ama kask çok ağır geldi. Mayıs’ta sevgilisinin hediye ettiği patenleri denedi ama düştü:) Kurt’un maceraları tüm yıl boyunca devam etti. Tam 12 ay boyunca.

Artık Yürümek İstemeyen Kurt

Çocuklara ayları öğretmek için de harika bir kitap. Tabi sonunda yürümenin en güzeli olduğuna kanaat getirdi bizim kurt. Darısı tüm yürümek istemeyen çocukların başına:)

Aylin ile Nilya Aynagüzeli’nin Maceraları

(4+yaş)

İş Bankası Yayınların’dan sevdiğimiz yazar Julia Donaldson kitaplarından biri. Su çiçeği olan çocukların kesinlikle okumasını öneririm. Hastalığı çok sempatik bir yerden anlatıyor.

Aylin ile Nilya Aynagüzeli'nin Maceraları

Aylin su çiceği olmuştur. Annesi yüzündeki lekeleri kaşımamasını söyler. Aynaya yüzüne bakmaya giden Aylin, suretinde biriyle konuşmaya başlar. Bu Nilya Aynagüzeli’dir. Birden aynadan çıkar ve Aylin’in yanına gelir.

Nilya’ya göre Aylin Ejderha çiçeği hastalığına yakalanmıştır, tedavi için küveti doldurur. İçine diş macunu, traş köpüğü sıkar:) Eş zamanlı olarak şövalye ile maceralarını Aylin’e anlatır. Her yer köpük köpük olmuştur. Aylin’e diş perilerini anlatır. ‘Senin dişlerini diş perileri temizlemiyor mu?’ diye sorar. Aylin ‘Hayır’ der.

Nilya Aylin’e kral babasından söz eder. Kral babasının upuzun sakalları vardır. Hatta sakallarına kuşlar yuvalar yapmıştır. Birlikte keyifle banyo yaparlar. Tabi banyo su içinde kalmıştır. Aylin’e her gün sihirle saçlarını farklı bir renk yaptığını anlatır. Sonra onu tuvalet kağıdı ile sarıp sarmalar.

Aylin ile Nilya Aynagüzeli'nin Maceraları

Tam gözlerini kapattığı anda Nilya yok olmuştur, banyonun dağınıklığını gören hafif kızgın bir anne vardır karşısında:)

Hayal gücünün zirvesinde harika bir kitap.

Kılkuyruk Popi; Güzellik Tacı 

(3+yaş)

Özlem Korçak instagramdan severek takip ettiğim Londra’da yaşan illüstratörlerden. Güzellik Tacı Salim Keskingöz’ün yazığı Elma Çocuk’tan yayınlanan kitaplarından biri.

Kılkuyruk Popi; Güzellik Tacı

Sabah yine kırlarda geziyordu Popi, arkadaşı Turti ile birlikte. Kırk ayağı olmasına rağmen Popi daha hızlıydı Turti’den. Kelebek ile şakalaşırken Popi, otların arasında bir şey gördü. Gördüğü şeyin ne olduğunu düşünürken bir taç olduğunu söyledi Turti. Ve ekledi, prensesler taç takar dedi.

Popi çok heyecanlandı, hemen bulmalıydı o prensesi. Hemen bir ilan hazırladılar ve Güzellik Yarışması yapmaya karar verdiler. Kısa sürede herkes haberdar oldu yarışmadan. Kurbağa, kokarca, ördek, zürafa… Ama hiç biri masallardaki prenseslere benzemiyorlardı. Popi sordu onlara ‘siz güzel değilsiniz ki, neden katıldınız yarışmaya?’ dedi.

Kılkuyruk Popi; Güzellik Tacı

Kurbağa benim sesim güzel dedi, kokarca benim kokum güzel dedi. Herkesin güzel olmak için bir nedeni vardı kısaca:) Popi her birinin nedenini öğrenince sahiden de hepsi güzeldi kendince. Masallardaki gibi güzel değillerdi belki ama güzel hissedince güzel oluyorlardı işte…

Çizerin sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kılkuyruk Popi; Uykusuz Her Gece 

(3+yaş)

Elma Çocuk Yayınevi’nden, yazar Salim Keskingöz, çizer Özlem Korçak. Bizim sevgili Popi onu çok seven babası, annesi ve 6 kardeşi ile beraber yaşardı. Annesi ona hep ‘sen çok farklı bir çocuksun’ derdi. Tüm kardeşleri uyurken geceleri, Popi yıldızları ve ayı seyrederdi.

Kılkuyruk Popi; Uykusuz Her Gece

Yıldızlardan resim yapardı hayallerinde, gece geç yatınca, annesi sabah zor uyandırabiliyordu. Yine geç kalkmıştı bir sabah, sağa sola baktı ama evde kimse yoktu. Birden annesinin sesini işitti, taa karşı caddeden geliyordu. İyi de Popi tek başına kocaman yolu nasıl geçecekti ki?

Kılkuyruk Popi; Uykusuz Her Gece

Derken yoldan geçen bir çocuk Popi’yi kucağına aldı. Neden ağladığını sordu, Popi derdini anlatınca çocuk hemen yürümeye başladı. Trafik ışıklarına gitti, kırmızının yanmasını bekledi. Birden arabaların hepsi yavaşladı, Popi çocuğun bir büyücü olduğuna karar vermişti. Karşıya gerçer geçmez annesine kavuşmuştu Popi. Ondan mutlusu yoktu.

Bir Fil Nasıl Uyur? 

(3+yaş)

Elma Çocuk Yayınevi’nden, yazar Salim Keskingöz, çizer Özlem Korçak. Bu kez hikayemizin kahramanı bir fil. Şimdi hep birlikte bir filin nasıl uyuduğunu tahmin etmeye çalışacağız.

bir fil nasıl uyur

Sizce bir fil balık gibi gözleri açık şekilde suyun altında mı uyur?

Yoksa yarasaları taklit edip başaşağıya sarkarak mı uyur?

Flamingolar gibi tek ayak üzerinde mi uyur?

Belki de solucanlar gibi yerin altında gizlenerek mi?

bir fil nasıl uyur

Filin nasıl uyuduğunu anlayana kadar pek çok hayvanın nasıl uyuduğunu öğrenme ve eğlenme şansına sahip olabilirsiniz. Çizimleriyle oldukça keyifli bir kitap.

Tombik Ayı’nın Dişi Sallanıyor 

(4+)

Dişi sallanan çocuklar için oldukça eğlenceli hem de faydalı bir kitap. Pearson Yayınevi’nden Yazarlar; Karma Wilson ve Jane Chapman.

Tombik Ayı'nın Dişi Sallanıyor

Güneşli bir bahar sabahı Tombik ayı ve arkadaşları kurabiye yiyerek sohbet ediyorlardı. Tam o sırada Tombik ayı tuhaf bir şey hissetti. Dişi yerinden oynuyordu sanki. Hemen arkadaşlarına söyledi ve kaşlarını çattı. Biraz endişelenmişti, nasıl yemek yiyecekti şimdi?

Arkadaşları ona yardım edeceklerini söylediler ve sırayla dişini çıkarması için destek oldular. Ama ne yaptılarsa da olmadı, diş yerinden oynamıyordu. En son Tombik ayı kendi kendine diliyle oynayınca dişi zıpladı çimenlere. Gece yastığının altına koydu ve diş perisi ona sulu sulu üzümler bıraktı hediye olarak:)

Tombik Ayı'nın Dişi Sallanıyor

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here