Okul Başarısını Artıran Oyunlar

0
3247

Anaokulundan ilkokula; ortaokul ve hatta lise çağına kadar okullarda çeşitli yaş gruplarına özel oyunların tercih edilmesinin ana sebebi: oyunların öğretici gücünü kullanmaktır.

Oyun: Bütün çocukların ortak dilidir. Çocuklar oyun oynarken adeta yetişkin bir profesör gibi deney yapar, deneyimlerini aktarır ve keşfederler. Tek fark kullanılan yöntemlerin biraz ÇOCUKÇA olmasıdır:) Dokunurlar, tadına bakarlar, kırarlar, birleştirmeye çalışırlar, fikir yürütürler; fikir yürütemedikleri yerde deneme yanılma yaparlar. İşte tüm bu süreçler fiziksel ve zihinsel gelişim adına en sağlıklı adımları oluşturur.

OYUN OYNAMAK DERSLERDEKİ BAŞARIYI NASIL ETKİLER?

Sözel zekâ, sayısal zekâ, görsel zekâ ve dikkat gerektiren derslerde başarı sağlamak için bu kabiliyetlerin geliştirilmiş olması gerekmektedir. Yani bu bir zincirdir. Oyun, çocukları zihinsel ve bedensel olarak besler, zekâ potansiyeli gelişimi sağlar. Gelişimini sağlıklı tamamlayan çocuklar zekâ gerektiren aktivitelerde (dersler dahil) başarılı olurlar. İşte bu zinciri yorumlamak bu kadar basit ve nettir!

Çocuklar için EN CİDDİ İŞ oyundur. Biz yetişkinler, işimizi ne kadar titizlikle yapıyorsak çocuklar da oyunlarını o kadar ciddiye alırlar. Bizler nasıl ki iş dünyasında kendimizi geliştirip kariyer ediniyorsak çocuklar da oyun dünyasında kendilerini geliştirir ve hayat kariyeri edinirler. Bunun en önemli sebebi: hem çocukların, hem de yetişkinlerin yapılan işi ciddiye almalarıdır.

Oyunun sosyal, fiziksel ve mental gelişim aracı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmışken bu gücü eğitime entegre etmemek olmazdı. (Çocuk gelişim uzmanlarının önerisi)

Dolayısıyla okullarda oynanan tüm oyunların bir amacı olduğunu ve çocukların derslerdeki başarısını olumlu yönde etkiler.

Saklambaç, seksek, misket, yapboz, kart eşleştirme, bilmece, sos, evcilik, işçilik vb. oyunlar… Hepsi çeşitli yetenekleri geliştiren sihirli güçlerdir. Günümüzde bu oyunlara teknolojik oyunlar da dahil oldu. Netice itibariyle teknolojik bir çağda yaşıyoruz ve yazılım uzmanlığı gibi bilişim eğitimleri artık çocuklara da verilebiliyor. Bir çocuğa ayakkabılarını nasıl bağlaması gerektiğini öğretmek ile teknolojiyi nasıl doğru kullanabileceğini öğretmek aynı öneme sahiptir. Peki bu konuyla ilgili evrensel gelişmeler ne durumda?

Gerçek anlamda çocuklar için zihinsel gelişim sağlayan ve hiçbir zararı olmayan bilgisayar uygulamaları üretilemediğinde ne resmi makamlarca ne de özel eğitim kurumlarınca desteklenmez, desteklenmedi. Ta ki 2015 yılına kadar.

en faydalı oyunlar-geniş

Geçen yıl, her biri kendi alanında uzman doktor, akademisyen ve çocuk gelişimcilerin bir araya gelerek oluşturdukları MentalUP beyin egzersizleri uygulaması TUBİTAK desteği almayı başardı ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından desteklendi. Çocuklar üzerindeki olumlu etkileri ve derslerdeki başarı arttırıcı etkisi gözlemlenince PEDAGOJİK ÜRÜN sertifikası almaya hak kazandı. İlk 6 ayda 40.000+ kullanıcıya ulaşan MentalUP, aralarında Türkiye’nin en büyük kolejlerinin de bulunduğu özel eğitim kurumları tarafından tercih konusu oldu. Bazı okullar ise müfredata dahil etti. MentalUP beyin egzersizleri uygulaması, zekâ potansiyeli gelişimi konusunda Türkiye’nin gururu ve güvenilir online uygulaması olmayı başardı. (İnceleyiniz: www.mentalup.net )

Uygulamayı inceledim ve başarılı buldum. Özellikle 6-13 yaş arası çocuklar oldukça faydalı. Oyun tadında hazırlanmış egzersizler (eğitici oyunlar) ile çocuklarınız sadece oyun oynadığını zannederken aynı zamanda zekâ potansiyeli gelişimi sağlayacaktır.

Eğitim Danışmanı: Bünyamin Kapıcıoğlu

NOT: Uygulamayı bir süre ücretsiz kullanabilirsiniz. Her bütçeye uygun üyelik paketleri mevcut. Ayrıca Gunesanne bloğu takipçilerine özel indirim kodundan da faydalanabilirsiniz. (230516)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here