Haftanın Filmi; Sonsuzluk Teorisi

0
1286

Akıl  Oyunları, The Theory of Everything veya The Imitation Game gibi filmleri severek izlediyseniz orijinal adı ‘The Man Who Knew Infinity’ olan Sonsuzluk Teorisi tam size göre bir film. Srinivasa Ramanujan tam bir matematik dehası, sayılar onun için bir oyuncak. Matematik bilimini sarsabilecek varsayımlar kafasının içinde dönüp duruyor. Film Srinivasa Ramanujan’ın hayat hikayesini konu alıyor.

Ramanujan, Hindistan’da Madras’ta kast sistemine dahil olan Brahman bir ailede doğmuş. Ailesinin maddi durumu iyi değil. Matematiğe duyduğu büyük ilgi küçük yaşlardan itibaren kendini göstermiş buna rağmen diplomasını alıp eğitimini tamamlayamamış.

Hatta 20 yaşına geldiğinde annesinin uygun gördüğü biri ile evlendirilmiş. Evlendirildikten sonra işe girme ihtiyacı artmış, bir muhasebecinin yanında hesaplara bakmaya başlamış. 1913’li yıllarda bir yandan çalışırken bir yandan formülleri yazmasıyla müdürü tarafından fark edilmiştir.

Müdürü ile birlikte, İngiltere’de pek çok okul mektuplar yazarak, formüllerinden bazılarını paylaşmış. Sonunda mektup yazdığı adreslerden biri olan Cambridge’den Godfrey Hardy tarafından İngiltere’ye davet edilmiş. Başta eğitim almadığı ve yazdığı formüllerin ispatlarını hazırlayamadığı için Hardy ile sorunlar yaşasa da, Cambridge’de eğitimini tamamlamış, İngiltere’de kaldığı süreçte matematikte çığır açacak pek çok makalesi yayınlanmış.

Hikaye çok şahane örülmüş, oyunculuklar muhteşem. Bir dahinin hayatına tanık olmak muhteşem. Zamanın ötesinde bir zekanın anlaşılamaması, 1800’lerde hem Hindistan’da hem de İngiltere’de yaşadığı zorluklar inanılmaz. Mesela Brahman olduğu için denizin üzerinden geçmesi dinen yasak aslında, bu yüzden İngiltere’ye gitmesi bile başlı başına bir dert.

Filmin sonunda söylediğine göre kendisinin bulduğu bazı formüller, günümüzde kara deliklerin hesaplamasında kullanılıyormuş. ‘Akıl Oyunları”nı beğendiyseniz mutlaka ‘Sonsuzluk Teorisi”ni de izleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here