Haftanın Filmi; Brooklyn

0
902

Eilis İrlanda’nın ufak bir kasabası olan Enniscorthy’de annesi ve ablası ile hayatını sürdürmektedir. Onun iyiliğini düşünen ablası sayesinde ve rahip dostları sayesinde Amerika’ya doğru bir umut yolculuğuna çıkar, göç eder.

Sonunda gemi yolculuğu ile hayalini kurduğu şehre ayak basar. Brooklyn’e vardığında Eilis kendini sürgünde gibi hissetmektedir. Amerika’ya göçmüş, hayalini gerçekleştirmiş, hatta bir iş bile bulmuştur ama vatan hasretinden dolayı çok mutsuzdur. Ancak espirili bir Amerika’lı ile tanışınca New York hayatına hızla adapte olmaya başlar. Tam yeni hayatına uyumlanırken, bir aile trajedisi onu topraklarına dönmesini sağlar.

Sonunda bir irlanda göçmeni Eilis, iki farklı erkek,iki farklı ülke ve iki farklı kader arasından bir seçim yapmak zorunda kalır. O kalbinden gelen iki farklı çağrının arasında kalmıştır. Bir yanda hayalleri bir yanda geldiği yer vardır.

Brooklyn nereye varacağı bilinmeyen bir yolculuğa Eilis’in, göç ettiği topraklarda güçlü bir kadına dönüşüm hikayesi. Film savaş sonrası 1950’lerde Amerika’nın göç kabul ettiği dönemlere götürüyor. Filmin başrolündeki Saoirse Ronan harika bir performans sergiliyor. Filmin, bu yıl en iyi film dalında da Oscar adaylığı vardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here