Saklı kalmış cennetler; Taraklı

6
4832

Doğaya doymak istiyorsanız size harika bir rota önermek isterim; Sapanca, Taraklı, Göynük ve Karagöl Yaylası güzergahını takip edin, yol sizi yeşille buluşturuyor olacak.  Taraklı’yı ilk kez Kocan Kadar Konuş II. filminde görmüş ve aşık olmuştum. Safranbolu’yu andıran tarihi konakları, mini sokakları, Çubuk Gölü ile şirin, masalsı ve büyüleyici bir atmosferdi. Yol iki saat gibi kısa bir zaman sürdüğü için hafta sonu gezileri için harika bir rota…

Geçen cumartesi İstanbul’dan erken saatte yola çıktık, ilk durağımız kahvaltı için Sapanca’daki Titiz Restoran’dı.

SAPANCA TİTİZ 

Herhangi bir yere gidiyorsanız ve Sapanca’da mola verecekseniz adresiniz mutlaka Titiz Restoran olsun. Titiz’de hem kahvaltı hem de yemek yemeniz mümkün; hamakta sallanabilir, çocuğunuzla top oynayabilir, dalından kiraz ve erik toplayabilir, keçileri besleyebilir, inekleri seyredebilirsiniz. Çocuklarınız Titiz’de kısa zamanda kendine arkadaş bulup oynamaya başlayacaktır.

sapanca titiz

Biz mekanı çok sevdik, haftasonları günübirlik seyahatler için de harika bir mekan. Kahvaltıda pişiye kadar zengin bir menüsü var. Titiz Restoran otobandan Sapanca çıkışından çıkınca, 500 metre sonra sağ tarafta yer alıyor. Kahvaltı fiyatı 30tl.

sapanca titiz

Titiz’den sonraki istikametimiz Taraklı’ydı:)

TARAKLI

Taraklı tarihi konakları, sokakları, hamamı, camisi ile mini bir kasaba. Kasabada kalacak üç otel var; Hanımeli, Çakırlar, Kadirler Konakları. Biz Kadirler’de kaldık ve çok memnun ayrıldık. Mini bahçesinde sabah kahvaltısı bir harikaydı. Otel sayısı az olduğu ve talep fazla olduğu için yer bulmak kolay değil, seyahatleriniz için en az 10 gün öncesinden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

TARAKLI SAKARYA

Bölgede yiyebileceğiniz yöresel yemekler; keşkek ve güveçte et yemekleri. Tatlı olarak uhudu tadabilirsiniz. Buğday çiminden 15 saat kaynatılarak yapılan uhudun sağlığa oldukça faydalı olduğu söyleniyor.

TARAKLI

Taraklı’da gezebileceğiniz noktalardan bir tanesi de Kara Değirmen, değirmenin 400 yıllık bir geçmişi olduğu söyleniyor. Değirmenin içine girip eskiden su enerjisi ile nasıl un üretimi yapıldığını görebilirsiniz.

kara değirmen taraklı

Taraklı’da hayran kaldığım diğer yerlerden biri de Çubuk Gölü idi.

ÇUBUK GÖLÜ 

Göynük Bolu yolunun 5.kmsinden sola döndükten 1 km sonra Çubuk Gölüne ulaşabilirsiniz. Göl bence saklı kalmış bir cennet. Herhangi bir konaklama mekanı olmaması, gölün bakir ve muhteşem kalmasını sağlamış.

çubuk gölü

Çamlarla kaplı yemyeşil dağları ve yamaçları, gölün mavisine karışıyor. Gölün karşı tarafında 5 adet yel değirmeni bulunuyor, bu yönüyle göl benim için masallardan fırlamış gibi. Yel değirmenlerinin arasında gezerken kızlar da oldukça etkilendiler, bunlardan birinde Rapunzel’in yaşadığını hayal ettik.

çubuk gölü

KARAGÖL YAYLASI 

Konakladığımız yerde nereye gidelim diye soruşturken karşımıza çıktı Karagöl Yaylası, aslında seyahat planımızda mevcut değildi. Ama yemyeşil harika bir yer olduğunu duyunca görmek istedik ve hemen yola çıktık. İyi ki de gitmişiz.

karagöl yaylası

Yaylaya Kemaller Köyü’nden çıkılıyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 1150 metre. Epeyce bir dağa tırmandık. Sonunda yeşil bir ovaya kavuştuk. 15 Mayıs’tan sonra köylerin pek çoğu buraya gelip, yazı burada geçiriyorlarmış. Biz gittiğimizde henüz sezon açılmadığı için kimsecikler yoktu ama yine de muhteşemdi. Sadece yürüyüş grupları yaylaya tırmanmış yürüyüş yapıyorlardı. Göl çevresinde yürüyüş yapıp, kenarında oturup seyre daldık.

karagöl

GÖYNÜK 

Taraklı, Bolu’nun Göynük ilçesine 28km mesafede olduğu için bölgeye gidip de Göynük’e gitmemek olmaz. Göynük de aynı Taraklı gibi tarihi konakları ile ünlü. Yemyeşil sımsıcak bir kasaba. Tepelerinden harika fotoğraflar çekmeniz mümkün. Eğer gitmeye karar verirseniz yemek için Göynük merkezdeki, Paşazade Restoranı önerebilirim. Menülerindeki güveçte sarmayı mutlaka tadın, harika bir mutfakları var.

göynük

Göynük sokaklarında dolaşırken el emeği göz nuru, dokuma tezgahlarında dokunan kumaşları görmeniz mümkün. Ben hayran kaldım…

göynük

6 YORUMLAR

  1. Güneşçim süpersin. Ben de bu tarz yerler arıyordum hafta sonu için. İyi ki paylaşmışsın. Eline sağlık. Bu arada 2 kızla yaylaya tırmanmak zor olmadı mı? Çok sevgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here