Bir Dalgayla Dostluğun Hikayesi…

2
1487

Çocuklar doğduktan sonra çocuk kitapları okumak en büyük tutkum oldu, şimdilerde kitap alışverişlerinde kitapları kızlara mı alıyorum kendime mi çok emin değilim:) Allahtan onlar da okumayı çok seviyorlar, böylece mutluluğu birlikte paylaşmış oluyoruz.

Salondaki koltuğa oturup üstümüze masal battaniyemizi de örtük mü kitaplar, masallar diyarına bir yolculuğa çıkıyoruz birlikte. Her akşam aynı şekilde aynı akışta okumak kızların da pek hoşuna gidiyor.

Aslında kütüphanemizdeki tüm çocuk kitaplarını ayrı ayrı çok seviyorum ama bugün en sevdiğim 3 yazarın kitaplarını sizinle paylaşmak istiyorum…

L’onda (Wave / Dalga)

Hani bazı kitaplara ilk bakışta aşık olursunuz ya (bilmiyorum hiç oldunuz mu ama), benim için de L’onda öyle işte. Anlatılmaz yaşanır bir kitap. Bol ödüllü çocuk kitabı olan L’onda, küçük bir kızın doğa ile arkadaşlığının sımsıcak öyküsünü anlatıyor. Çocuklardaki o müthiş merak duygusu vardır ya onu çok güzel ortaya koyuyor.

Kitabın çizimleri mavi, beyaz ve siyah renklerden oluşuyor. Sanırım denizi ve maviyi çok sevmem de kitabı bu denli sevmeme yol açtı. Güney Kore’li sanatçı Suzy Lee kitabın yazarı. Kitabın orijinal adı Wave, ingilizce, ispanyolca, italyanca kopyaları mevcut. Ben İtalya seyahati sırasında almıştım. İstanbul’da FilBooks‘ta satıldığını görmüştüm.

wave

L’onda bir sessiz kitap yani metinleri yok, sadece görselleri ile kendini anlatıyor. Ama öyle muhteşemler ki dünyanın neresinde olursanız olun hikayeyi anlamamanız ya da hikayenin büyüsüne kapılmamanız mümkün değil.

Kitabın bir minik kızın dalgalara dansını anlatıyor. Temelde minik kızın o şahane merak duygusu var, çocuk kitap boyunca dalgaları keşfetmeye, onlarla arkadaş olmaya çalışıyor. Ama bu merak o kadar sempatik betimlenmiş ki..

londa

Minik kız denizin kıyısına gidiyor ve yaklaşıyor tam o sırada dalga ona yaklaşıyor o da kaçıyor elbette. Sonra canavar olup denizi korkutuyor, dalga da kaçıyor.

Sonra ayaklarını sokup suda danslar ediyor. Sonra kocaman bir dalga geliyor ve kız dalgadan kaçıyor.

wave

Sonra minik kız dalgaya dil çıkarıyor, deniz de kocaman bir dalga gönderiyor kız foşş diye ıslanıyor. Dalga geldiğinde deniz yıldızları ve deniz kabukları da getiriyor kıza oynaması için. Kız uzun uzun oynuyor dalgalarla, onun getirdikleriyle. Sonra annesi ile eve dönüyor.

wave

Kitabın mini videosu;

Wednesday 

Fransız çocuk kitapları yazarı ve çizeri Anne Bertier’in hem yazdığı hem de çizdiği kitabı tek kelime ile muhteşem. Bir daire ve bir kare bir araya gelerek bize empati, işbirliği ve birlikte orijinal fikirler yaratmayı anlatıyorlar.

wednesday

Her çarşamba büyük kare ile küçük daire oynamak için bir araya geliyorlar. Bu oyunla kendilerini şekilden şekile sokuyorlar. Ayrı ayrı şekil değiştirerek yeni formlara bürünüyorlar; bazen birer kelebek, bazen birer çiçek, bazen de birer mantar oluveriyorlar.

wednesday

Bir anda küçük nokta, kendini küçük olduğu için yeterince şekle giremediğini düşünüyor. Bir ara mavi kare okyanus ve dağlar olunca iş çığrından çıkıyor ve küçük nokta kıskanıyor ve küsüyor. İkisi de kendi köşelerine çekiliyorlar.

Bir süre küs kaldıktan sonra birlikte bir şeyler olmaya karar veriyorlar ve oyun ondan sonra çok daha eğlenceli, çok daha keyifli bir hal alıyor. Artık birlikte palyaço da olabiliyorlar, uçak da…

wednesday

Bir çocuğa işbirliğini bu kadar güzel anlatan başka bir kitaba henüz rastlamadım. Birlikte daha güzeliz, birlikten kuvvet doğar duygusunu çok net yansıyor. Bu kitabı worldbetterbooks alışverişi sırasında almıştım.

Una La Mia (A Home, My Home / Bir Ev, Benim Evim)

İtalyan yazar ve çizer Alessandro Sanna‘nın kitabı aslında bir çizginin öyküsünü anlatıyor. Yazar bu kitabı Abruzzo’daki depremden sonra çizmiş ve çocukların asla çatılarını(yuvalarını) kaybetmemeleri dileğiyle yayınlamış. Biz kitabı İtalya seyahati sırasında edinmiş ve hayran kalmıştık. Kitap İngilizce dahil pek çok dile de çevrilmiş.

a home my home

Öykü çizerin boş beyaz bir sayfaya bir çatı çizmesi ile başlıyor. Tabi biz bunu çatı sanıyoruz ama aslında kendisi çatı değil. Yani aslında çatı ama her şey de olabiliyor.

a home my home

Çizer her sayfada da aynı çatıyı çiziyor, ancak buna rağmen her sayfada başka biri veya başka bir şey sizi karşılıyor.

a home my home

Bu çatı bazen bir köpek oluyor bazense bir kız:) Elbise askılığı, kuş, tavuk, kadın…

a home my home

Yetişkin aklı ve bilgisi ile belki bu çizgilerden sadece bir evin çatısı olur. Ama çocuk yaratıcılığı ile bence her şey olur, çoğu zaman bu yaratıcılığı kullanmaya ihtiyacımız oluyor değil mi? Çizer kitabın son 5-6 sayfasında çatıyı çizmiş ama üzerindeki çizgileri okuyan çocukların yaratıcılığına bırakmış.

Bu kitabı çocuklar için bir oyuna çevirmek de mümkün. Bir kaç sayfada aynı çatıyı çizip ve çocuklardan tamamlamalarını isteyebilirsiniz. Kesin bilgi ortaya çok acayip keyifli resimler çıkıyor. Bence siz de evinizde mutlaka deneyin. Hatta bu illaki bir çatı figürü de olmak zorunda değil, bir üçgen, bir kare veya herhangi bir şekil de olabilir. Ne demişler yaratıcılık sınırsız değil mi?

Keyifli ve iyi başlangıçlı bir hafta olsun inşallah:)

2 YORUMLAR

  1. Güneşcim muhteşem. Çok sevdim bu kitapları. İyi ki paylaştın. Alınacaklar listesine ekledim. İlkim Ada 3 yaşında. Sanırım 3,5-4 yaş gibi daha iyi olur, deği mi? Çok sevgiler. Kızlara selamlar 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here