Şehir içinde nefes alma noktaları; Ihlamur Kasrı

0
1283

Şehir içindeki bazı noktaların farkında olmayabiliyoruz, ama aslında çok uzaklarda sandığımız doğayı bize yaşatabiliyorlar. Şöyle derin bir nefes alabiliyoruz. Burada şehrin içinde Japon Bahçesi‘nden söz etmiştim. Sakuralar da açtığına göre yine yakında ziyaret etmek lazım. Bugünkü hafta sonu gezisi önerisi Ihlamur Kasrı. Ihlamur Kasrı Beşiktaş ile Nişantaşı arasındaki vadide yer alıyor. Tam olarak Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin karşısında, giriş ücreti 1tl. İçinde belediyenin mini bir çay bahçesi de mevcut.

ıhlamur kasrı

Ihlamur Kasrı aslında İstanbul’un tarihi noktalarından biri. Osmanlı döneminde yaptırılmış ve binalar nesilden nesile kullanılmış. Bizim sevdiğimiz yanı ise Ihlamur Kasrı’nın şahane bahçesi, içindeki havuzları ve yıllanmış ağaçlarıyla yemyeşil ortamı.

Ihlamur Kasrı’na girer girmez sizi yapay bir gölet karşılıyor. Göletin üstünde muhteşem bir manolya ağacı var, Mart ayı onun ayıydı, harikulade açtı sonra yağmurlarla yapraklarını döktü. Ama yine de muhteşem görünüyor. Gölette mini bir ev var kazlar için ve ayrıca yine gölette yüzen su kaplumbağalarını da yüzerken gözlemlemeniz mümkün.

ıhlamur kasrı

Ihlamur Kasrı’nın içine doğru ilerlediğinizde sağ tarafta Belediye’nin çay bahçesini görebilirsiniz, burada bir şeyler içerek soluklanabilirsiniz. Biraz daha ileride tavşanlar için tellerle çevrilmiş mini bir alan göreceksiniz. Yaklaşık 10 tane minik dost burada yaşıyor. Bizim en keyif aldığımız anlar, tavşanlara havuç veya lahana parçaları götürerek beslemek, başka bir şey ile beslemek yasak:)

ıhlamur kasrı

Etrafta dolanan kazları uzun uzun izleme, yeşilliklerde oturma ve güneşin keyfini çıkarma kasırda yapabileceğiniz diğer şeyler arasında.

Ayrıca İstanbul’da dönem lale mevsimi olduğu için epeyce lale ekilmiş, onlar da pek şahane görünüyorlar. Toplam 3 gölet kasırda yer alıyor. Ağaçlara sarılmak, saklambaç oynamak serbest:)

ıhlamur kasrı

Tabi acıkma ihtimalinize karşın yemek için de iki önerim olacak. Eğer öğle yemeği vakti oralarda olursanız Mutlaka İskenderci‘ye gidin. İskenderci hemen Ihlamur Kasrından köprü yoluna doğru giderken, yol üzerinde sağ kolunuzda kalıyor. Bursa’dakinin aynısı, pek şahane yapıyorlar, şıra da var, yeme de yanında yat:)

ıhlamur kasrı

Kahvaltı sonrası Ihlamur Kasrı’na girelim derseniz de kahvaltı mekanı için size önerim Beşiktaş Evlendirme Dairesi ve Otopark’ın karşısında yer alan Cafe Cakehouse (Tel: 0212 3272800) Cafe CakeHouse’u önce cheesecakeleri ile keşfetmiştik, sonradan harika bir kahvaltı ortamı sunmaya başladı. Çok lezzetliydi, biz de çok memnun kaldık. Masa sayısı az, önceden aramakta fayda olabilir. Olur da kahvaltı ederseniz cheesecake yemeden kalkmayın derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here