İstanbul’da çocuklar için oynayacak orman mı kaldı? Permakamp’ta bir gün

2
2594

Geçtiğimiz haftalarda EğitimPedia sitesinde bir araştırma sonucu yayınlandı. Bu sonuca göre çocuklar açık havada hapishane mahkumlarından daha az zaman geçiriyorlar. Detayları şuradan okuyabilirsiniz. Aslında bu pek çok nedene dayanıyor. Nüfusun artmasıyla birlikte hızlı kentleşme, artık sokağın bir oyun alanı olmaması, ebeveynlerin kendilerini aşırı rekabetçi ortamda hissederek eğitimci rolünü üstlenmeleri gibi…

Uzmanlar çocukların doğada oynayarak geçirdiği zamanda aldığı bol oksijenle hayat kalitelerinin yükseldiği, bir konuyla ilgilenme gibi konsantrasyon sürelerinin arttığı ve belki de hepsinden önemlisi, doğada geçirilen vaktin çocuklar için sağaltıcı ve iyileştirici bir rolü olduğu görüşündeler.

Benzer fikirlerle yola çıkan bir grup aile, kollektif bir hareket oluşturarak Permakamp’ı kurmuşlar. Permakamp’ın kuruluş amacı gerçek gıda üreten, çocuk dostu ortak yaşam alanları üretmek.

permakamp 2

Bu amaçla İstanbul merkeze bir saat uzaklıkta korunaklı bir permakültür alanı yaratılmış.(Beykoz-Öğümce Köyünde). Permakamp’ın amaçlarından biri de çocuğunu doğayla yakınlaştırmak isteyen ailelere bunun için fırsatlar yaratmak.

permakamp 3

Biz kızlarla birlikte iki kez Permakamp’ı ziyaret etme fırsatı yakaladık. Haftasonları kurucu üyeler Permakamp’ta permakültür ve çiftçilik işlerine devam ediyorlar. Bizim gibi misafir olmak isteyen aileler için de, bazen çocuklara bazen de yetişkinlere yönelik aktiviteler oluyor.

permakamp 4

Bizim ikinci ziyaretimiz aynı zamanda Doğa Oyunları Evi kurucusu sevgili Burcu Meltem Arık’ın Kuş Gözlem Atölyesi’ne katılmak için oldu. Aynı gün eş zamanlı yetişkinler için de sirke yapım atölyesi devam ediyordu.

permakamp 4

Sevgili Burcu’nun Kuş Gözlem Atölyesi harika geçti, tam da göç zamanına denk geldi. Nisan inanılmaz eğlendi, son zamanlarda katıldığımız hem çok öğrendiği hem de çok eğlendiği yegane atölyeydi. Buradan kendisine ayrıca teşekkür ederim.

Permakamp’ta bir gün nasıl geçer derseniz oldukça keyifli geçtiğini söyleyebilirim. Bir günün özeti…

Permakamp’ı ilk ziyaretimizde kızlar ahşap mini mutfakta 2 saat boyunca kendi kendilerine oynamışlardı, sonra da ağaçlar arasında oynayacak bir şeyler ve arkadaşlar bulmuşlardı. Zaten çocukların sıkılmalarına izin verdiğimiz takdirde ortaya mutlaka bir yaratıcılık çıkıyor. Siz ne yaptınız derseniz bir işin ucundan tutmaya çalıştık ve ağaç diktik.

Kısaca şunu demek istiyorum;

Sevgili okur, ‘İstanbul’da çocuklar için oynayacak orman mı kaldı?’ deme. İstersen önce blogdaki Doğa kısmına bir göz at. İstersen facebooktan ve sitesinden Permakamp’ı takip et. İnan bana doğa için zaman ve ortam hep var, sen dahil olmak iste yeter. Çünkü hayat doğada güzel:) Sen de gelsene…

Unutmadan bu haftasonu Permakamp’ta ağaç ve çiçek dikimi varmış, bir göz at istersen… 

2 YORUMLAR

  1. Merhaba Güneşciğim, Paylaşımın için teşekkürler. Harikaymış. Yaş sınırı var mıydı ve rezervasyon yaptırmak gerekiyor mu? Sevgiler

    • Selam Gözdecim, yaş sınırı yok, önden yazışıp bilgi vermek gerekiyor. Her haftasonu farklı etkinlikler oluyor. En güzeli hesaplarını takip etmek:) öperim çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here