Dünyanın kitapları beni çocukluğuma çağırıyor…

1
2469

Sanırım çocuk kitapları beni çocukluğuma götürüyor. Ondan seviyorum böyle farklı ülkelerden, farklı kültürlerden bambaşka çocuk kitapları okumayı:) Geçtiğimiz haftalarda burada Better Wold Books sitesinden aldığım ikinci el ingilizce çocuk kitapları alışverişini yazmıştım.

Better Wold Books, kütüphanelerde daha fazla sayıda olduğu için ya da yıprandığı için atılacak olarak sınıflandırılmış kitapları, birinci ele göre çok daha ucuz fiyata uluslararası dolaşıma sokan bir site. Hem çevre dostu hem de paylaşım ekonomisini destekliyor. Uygun fiyatlara aradığınız kitapları iyi kullanılmış ikinci el olarak bulmanız mümkün. Üstelik kargo maliyetleri diğer online kitap sitelerine göre çok daha uygun. Detayları şurada da bulabilirsiniz.

Siteden aldığım kitapları paylaşacağıma söz vermiştim. Dünyanın dört bir yanından; isviçreli, ingiliz, kanadalı, alman asıllı ve amerikalı yazarların çocuk kitaplarını bu yazıda bulabilirsiniz…

Little Bird

İsviçreli yazar ve illüstratör Germano Zullo ve Albertine tarafından resimlenmiş minimalist bir öykü Küçük Kuş (Little Bird).

little bird

Büyük yürekli bir adamın hikayesi Küçük Kuş.

Adam kamyonuyla kimsenin bilmediği uzak bir diyara gider, kamyonun arka kapısını açar ve rengarenk tüm kuşları özgür bırakır. Ama o da ne? Siyah minik bir kuş kamyonda kalmıştır. Adam küçük kara kuşla arkadaş olur.

little bird

Adam küçük siyah kuşu kamyondan çıkması ve uçması için cesaretlendirme çalışır. Komik tarifler yapar, kendince uçmanın nasıl bir şey olduğunu göstermeye uğraşır durur.

Ve sonunda küçük siyah kuş uçar, adam uzaklara doğru kamyonunu sürer. Hemen sonra küçük siyah kuş kamyonu takip etmeye başlar. Rengarenk arkadaşları da onu takip etmektedir. Yazar burada der ki; ‘ Küçük şeyler hazinelerdir.’ ‘Gerçek hazineler…’

”Hayatta sadece küçük hazineler vardır.

little bird - inglizce çocuk kitapları

Kitabın ilk sayfasında E. E. cummings’in şiirinden bir bölüm yer alıyor;

”Kalbim yaşamın sırlarına sahip küçük kuşlara hep açık olsun…

Bu da kitabın mini tanıtım filmi, pek şeker.

The Snowman

Kardan adam ingiliz yazar Raymond Briggs taradından yazılarak 1978’de yayınlandı. 1982 filmin kısa bir animasyon filmi hazırlanarak yayınlanmış. Biz de kitapla bu animasyon sayesinde tanıştık. Biraz masal gibi biraz sihir gibi bir animasyondu. İzledikten sonra kitabı almaya kadar verdim. Kitap bir sessiz kitap yani metinleri yok. Hikaye daha doğrusu kardan adam çizimlerle hayat buluyor.

the snowman inglizce çocuk kitapları

Bir çocuk sabah yatağından uyanır. Kar yağmaktadır, çok sevinir. Koşarak giyinir, hazırlanır. Bahçeye iner. Bir kardan adam yapmaya başlar. Evden şapka ve havuç da alır. Atkılı, şapkalı, ağzı ve burnu olan harika bir kardan adam yapmıştır. Çocuk uyur, ertesi sabah uyandığında ilk iş bahçeye bakar. Bir de ne görsün kardan adam şapkasını çıkararak ona selam verir.

”Kardan adam canlanmıştır.

the snowman inglizce çocuk kitapları

Çocuk kardan adamı eve davet eder. Birlikte oynarlar. Kardan adam için evdeki her şey yeni ve ilgi çekicidir. Anne babasının kıyafetlerini bile giyer. Çok güzel bir gece geçirmektedirler birlikte. Gülüp eğlenirler. Sonunda kardan adam çocuğu sokağa davet eder. Ona bir sürprizi vardır. Kardan adam uçabilmektedir. Çocuğu kolundan tutar ve şehrin üstünde birlikte uçmaya başlarlar:)

the snowman inglizce çocuk kitaplarıÇocuk hayatında ilk kez uçmaktadır ve hayatının en güzel gezintisini yaşar… Tabi sonunda kardan adam eriği için biraz hüzünlü bitiyor, ama her hikaye bir macera ve aslında yeni bir başlangıç değil mi ki?

Kitaptan esinlenerek hazırlanan ”The Snowman And The Snowdog’ animasyon filmi beni çok etkileyen filmlerden. Bu filmde kardan adama bir de kardan köpek eşlik ediyor.

I Want My Hat Back

Yazarı Kanadalı Jon Klassen, kendisi illüstratör ve yazar. ‘I want my hat back’ ödüllü ve en çok satanlar listesinde uzun zaman kalmış resimli çocuk kitabı.

Sevimli bir ayı şapkasını kaybederse ne olur? Tabi ki onu aramaya çıkar. Önüne çıkan herkese şapkasını sorar.

i want my hat back

Ayı ormanda herkese sırayla sorar; yılana, kaplumbağaya, tilkiye, geyiğe herkese sorar. Ama kimse onun şapkasını görmemiştir maalesef. Artık çok üzülmektedir. Ya şapkasını asla bulamazsa ya onu bir daha göremezse?

i want my hat back

Sonunda ayının aklına bir şey gelir. Evet evet, şapkasını görmüştür, hem de ilk başta sorduğu köpekte. Hemen koşar ve onu geri alır:) Sonunda ayı şapkasına kavuşmuştur ve çok mutludur.

Kitabın mini tanıtım filmi…

The Tiger Who Came To Tea

Judith Kerr 1923 Almanya doğumlu şahane bir ingiliz yazar. ‘The Tiger Who Came To Tea’ kendisinin 1968’de yazdığı ilk çocuk kitabı. Ardından ünlü ‘Mog’ serisini yazmış.

Bir gün kapı çalsa, çaya davetsiz bir misafir gelse, üstelik gelen misafir bir kaplan olsa ne yapardınız? Ben olsam çok şaşırırdım ama Judith Kerr’in yazdığı Çaya Gelen Kaplan kitabındaki Sophie o kadar çok şaşırmıyor sanki.

the tiger who came to tea judith kerr

Sophie ile annesi mutfakta çay içerken kapı çalar. Kim olduğunu merak ederler. Acaba sütçü müdür, manav mı yoksa anahtarlarını evde unutan baba mı? Maalesef hiç biri değildir. Kapıyı çalan bir kaplandır. Sophie kapıyı açtığında karşısında onu görür. Ama bir kaplanın aç olması ve içeri girmek istemesi çok normaldir. Ve öyle de olur, kaplan çaya gelir, önce tüm kekleri yer, çayları içer. Sonra bir sandviç yer ama hala aç görünmektedir. Tüm bisküvileri ve sütü de içer.

Mutfağa giderler ve kaplan tenceredeki tüm yemekleri de yer ve sonra buzdolabındakileri de yer. Musluktan akan tüm suyu da içer. Artık evde yiyecek hiç bir şey kalmamıştır. Kaplan teşekkür eder ve evden ayrılır.

the tiger who came to tea

Sophie’nin babası eve gelir ancak evde hiç yemek kalmamıştır. Olan biteni anlatınca tüm aile birlikte dışarıda yemeğe gitmeye karar verirler. Sophie için ne maceralı bir gün değil mi?

Bu yazı için Judith Kerr’i araştırırken tesadüfen fark ettim ki, en sevdiğim yeni yıl reklamının ardında da kendisinin adı varmış. Judith Kerr’in ‘Mogs Christmas’ adlı kitabından esinlenilerek çekilen reklamı özellikle paylaşmak istedim; çünkü bence bu dönemde iyiliğe, yardımseverliğe, komşuluğa her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. 2.27. Saniyede gördüğünüz kişi ise yazar Judith Kerr’in ta kendisi:) Çok tatlı değil mi?

The Adventures of Beekle

New Yorklu yazar Dan Santat‘ın yazdığı ve resimlediği üçüncü kitabı ‘The Adventures Of Beekle’.

the adventures of beekle

Hayali arkadaşların doğduğu bir ada hayal edin, gerçek bir çocuk olmak için sıraya giren hayali arkadaşlar onlar.

Beekle gerçek bir çocuk olmak için çok uzun zaman sırasını bekledi. Ama bu gerçekleşmedi. O da beklemek yerine, bilinmeyen sulara yelken açtı ve gerçek dünyaya ulaştı. Gerçek dünya çok ilginç bir yerdi. Kimse müzik dinlemek için durmuyordu, metroda herkes uyuyordu.

the adventures of beekle

Etrafta dolanırken sonunda kendi boyunda bir arkadaş buldu, ancak bir lunaparkta onun izini kaybetti. Onu bulabilmek için ağaçlara bile çıktı ama onu bir türlü bulamıyordu.

the adventures of beekle

Ağaçta uzun süre bekledi ama kimse gelmedi. Bir anda aşağıdan birinin ona ‘merhaba’ diye seslendiğini duydu. Bu minik kızla Beekle arkadaş oldular. Artık dünya Beekle için daha eğlenceli bir yerdi çünkü onun da bir arkadaşı vardı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here