Dünya Ekonomik Forumu; ‘Geleceğin Meslekleri Raporu’

0
1405

Dünya Ekonomik Forumu Ocak 2016’da ‘Geleceğin Meslekleri’ raporunu açıkladı. Rapora göre dördüncü endüstri devrimi nedeniyle geleceğin meslekleri de bugüne mesleklerine göre ciddi farklılıklar gösterecek. Rapor sonuçlarına girmeden kısaca Endüstri 4.0 devriminden bahsetmek isterim.

Endüstri 4.0 temel olarak  bilişim teknolojilerini bir araya getirmeyi hedefleyen dünyadaki dördüncü endüstri devrimi olarak bilinmektedir. İlk bileşeni; yeni nesil yazılım ve donanımlardır. Yani düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak sistemlerin yaratılmasıdır.

İkinci bileşeni ise cihaz tabanlı internet (İnternet of Things), yeryüzündeki tüm cihazların birbiriyle bilgi ve veri alışverişi için kullanıldığı, her türlü araç gerece entegre edilmiş, sistemlerdir. Bunun anlamı şudur; işteyken evdeki kaloriferin çalışması, kahveniz soğuduğunda kahve fincanın kendini ısıtması, buzdolabındaki süt stoğu azaldığında buzdolabınızın süt siparişi vermesidir. Bunlar şu an kulağa çok tuhaf geliyor olsa da dünyanın farklı yerlerinde pek çok insan bu teknolojilerin gelişimi üzerine çalışıyor. Hatta pek çok ürün piyasaya sunuldu ve/veya sunulmayı bekliyor.

Bu devrimin geleceğin meslekleri üzerinde önemli bir etkisi olacağı öngörülüyor.

Dünya Ekonomik Forumu ‘Geleceğin Meslekleri’ raporuna göre; bu yıl ilkokula başlayacak olan çocukların %65’i şu anda henüz var olmayan mesleklerde çalışıyor olacaklar.

Hayatımızda son yıllarda pek çok değişiklik var; yapay zeka, robotlar, nano-teknoloji gibi uzak görünen pek çok konu artık günlük hayatın tam içinde. Örneğin nano-teknoloji ile üretilen tekstiller evlerimize giriyor. Oyuncak üretimi yavaş yavaş 3 boyutu yazıcılara kaymaya başladı.

Dördüncü endüstri devrimi ile aslında tüm akıllı sistemler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladılar, evden uzaktayken komut verilebilen ev aletleri gibi, akıllı sistemler hayatımızın her anında bizimle olacak şekilde artık hazırlanıyor.

Peki bizi nasıl bir değişim bekliyor? 

4. endüstri-devrimi.jpg

Yeni işler, yeni roller var….

Endüstri 4.0 ‘ın sağlıktan ulaşıma pek çok konuda hayatımızda önemli değişikler yapması öngörülüyor. Yapay zeka, uzaktan erişim kontrollü cihazlar, biyoteknoloji, geneik, üç boyutlu yazıcılar artık hep gündemde olacak. Dünya bu sistemlerle dönmeye başlayacak. Tüm endüstrilerde ve ülkelerde ortak olarak bazı işlerin ağırlığının artacağını söylemek mümkün;

  1. Data analistleri: Şirketlerdeki datanın daha iyi yorumlanabilmesi için
  2. Satış temsilcileri: İnovatif teknolojiler donanımlı, satış-ilişki deneyimli, müşteriler veya devletlerle işbirlikleri yapmak için kullanılıcak iş gücüne ihtiyaç olacak. Daha çok bilişim çalışanı…
  3. Son olarak enerji, medya ve eğlence sektörü alanlarında yoğun bir ihtiyaç olacağı tahmin ediliyor.
2015-2017 arasında mobil internet, bulut teknolojisi, büyük data işe alım trendlerinin teknolojik ana sürücüleri olacak gibi görünüyor.

Rapora göre uzun vadeli olarak eğitim sistemlerinin de dünyadaki bu değişime ayak uydurması gerekiyor.

Geleneksel eğitim sosyal bilimler ve mühendislikler gibi dikey olarak ikiye bölüyor ve sadece eğitime odaklanıyor ve gerçek eğitim içeriğinden uzaklaşıyor. İş dünyası devletler, eğitim kurumları ile yakın çalışmalı ve 21.yy müfredatları farklılaştırılmalı. Hayat boyu öğrenmenin, özellikle yaşlanan toplumlar için altı çiziliyor. Yeni nesiller için eğitim reformu önemliyken yaşlanan toplumların da çağın sistemlerine ayak uydurması için kendini sürekli geliştirmesi gerekiyor.

Raporun tamamına buradan erişebilirsiniz.

Dikeyleşme öldü, yeni trend çok yönlü zenginleşme

Velhasıl kelam gelecek başka türlü geliyor sevgili anneler-babalar. Gelecek böyle gelirken artık sadece dikeyleşmek yeterli değil. Yani çocuğun yeteneği fen-matematikte iyi, tamam mühendis olsun, kafası maalesef çok da işlemiyor artık. Bugün bile iyi bir okuldan mezun olmak yeterli değilken, geleceğin rekabetçi dünyasında çocuklarımızı başka türlü mücadeleler bekliyor.

Yani avukatsan dijital medyadan da anlaman gerekiyor, doktorsan sosyal bilimlerden de bir şeyler bilmen bekleniyor. İşverenler artık IQ değil EQ peşinde, hobiler önem kazanıyor, içeriği yönetebilmek, insan ilişkileri, yani işin sosyal boyutları bilgi ve teknik bölümlerinden daha çok önem kazanmış durumda.

Yanlış anlaşılmasın okul başarısı önemli değil demiyorum. Ancak örneğin; bir okul, öğretmen seçerken Starwars kolleksiyonu olan öğretmeni tercih ediyorsa (öğrencilerle bu bağlamda ilişki kuracağı için), geleceğin rekabetinde başka zorluklar çocuklarımızı bekliyor. Bu yüzden de farklı disiplinlerden, farklı hobilerden zevk alan çocuklar gelecekte ön plana çıkacak.

Bu arada, geleceğin çocukları için Maker Çocuk gibi yazılım, tasarım ve mimari gibi pek çok bilimi yan yana getiren hareketleri takip etmenizi öneririm. Bu konulara eğilmek isteyen, yeteneği olan çocuklar için harika işler yapıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here