Çılgın Kalabalıktan Uzak

0
898

Bu aralar kendimi sinemaya verdim, beni gerçek dünyadan biraz koparıyor ve iyi geliyor. ‘Çılgın Kalabalıktan Uzak’ 2015 yapımı İngiliz romantik drama filmi. Film, mekan ve kostüm tasarımları, pastoral manzaralarıyla, görselliği oldukça doyurucu, müzikleri hoş, oyunculukları iyi, özellikle dönem filmlerini sevenlerin beğenecekleri bir film.

‘Çılgın Kalabalıktan Uzak’ 1874 yılında yayınlanmış olan Thomas Hardy’nin romanından esinlenerek sinemaya uyarlanmış. Roman dördüncü kez beyaz perdeyle buluşmuş. Issız Adam filminde de bu kitaptan söz ediliyormuş, hatta o dönem satışları patlamış.

Filmin yönetmeni Thomas Vinterberg oyuncular, Carey Mulligan, Matthias Schoenaerts, Micheal Sheen, Tom Strudge ve Juno Temple. 

Benim için filmin en keyifli yanı başından sonuna kadar doğanın muhteşem güzelliğini gözler önüne seriyor olması. Diğer yandan erkekler dünyasında var olmaya çalışan çiftlik sahibi bir kadının doğruları ve yanlışları ile mücadelesini izliyorsunuz.

Filmin ana karakteri Bathsheba Everdene, yaşadığı zamana göre sıra dışı bir kadın. Özgür ruhlu, kendi çiftliğini işletmek isteyen, evlenmek için kendini “fazla” bağımsız olarak niteleyen, bir kocaya ihtiyacı olmadığını düşünen bir kadın. Bugün yaşıyor olsa kendisine feminist derlerdi kesin.

Bir gün kendisine bir akrabasından bir çiftlik kalıyor ve Bathsheba erkeklerin egemen olduğu dünyada tek başına ayakta kalma mücadelesine başlıyor. Girdiği dünyada üç adamın çapraz aşkı ortasında kalıyor; Gabriel Oak basit yaşam tarzı ve sadakatiyle her zaman onun yanında olan çoban, Mr. Boldwood varlıklı çiftlik sahibi-yan komşu ve  tutkulu aşık rolüyle asker Frank Troy.

Mr. Boldwood bir ara filmde Bathsheba’ya evlenme teklif ediyor;  ‘Benimle evlen, seni korurum, ben çok varlıklıyım, 600 dönüm arazin, 1 piyanon olur’ diyor. Bu sahne o kadar komik geldi ki bana. O günden şu güne hiç bir şey değişmemiş dedirtti.

Bathsheba, ne onu asla yalnız bırakmayan Oak’u ne de Mr. Boldwood’u kabul etmiyor. Bu nokta düz mantıkta izleyen birine çok tuhaf gelebilir. Ama bence Bathsheba kendi sahip olduklarıyla, kendi başına ayakta durmaya çalışan özgür ruhlu bir kadın ve kendisini korumaya, kollamaya çalışacak bir adamla olmayı kendine yediremeyecek kadar da gururlu. Ancak kendine hiç bir şey katmayacak biri ile evlenmek ise Bathsheba için bir sorun değil. Tabi onun gerçek yüzünü ise ancak zamanla anlayacak o ayrı… Burada susuyor ve daha fazla anlatmıyorum. Keyifli izlemeler.

Imdb puanı 7.1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here