Hafta sonu içeride mi hissettin kendini, peki ya onlar?

0
603

Geçtiğimiz hafta sonu hepimiz bir parça evlerimize hapsolduk, kimileri pencere parmaklıklarının resimlerini koydu, kimileri üzüldü, kimileri kahroldu. En temel insanlık hakkımızı özgürlüğümüzü kaybetmiştik; dışarı çıkmak. Kendimizi ne kadar yoksun ve hapsolmuş hissettik değil mi?

İşte bazıları doğduklarından itibaren bu hisle büyüyorlar. Onlar cezaevlerinde doğan çocuklar, veya erken çocukluk döneminde cezaevine ebeveyni nedeniyle girenler. Onlar için dışarısı yok, her gün gezdiğimiz şehri, dünyayı göremiyorlar. Baharı ancak televizyondan izliyorlar.

Söz konusu çocuklar temel gelişim süreçlerini cezaevi koşullarında geçiriyorlar ve her türlü suçlu profiline tanıklık ediyorlar. Çocukların bu dönemde maruz kaldıkları sosyal, ailesel ve çevresel faktörler yaşamlarının ergenlik, gençlik ve sonraki de etkilediği bilinmektedir. Çocukların bu dönemi en az zararla geçirmeleri ve ileride topluma kazandırılabilmeleri, ceza evinde yaşadıkları şartlara aldıkları eğitime ve birlikte kaldıkları annelerin bilgi ve bilinç seviyelerinin artmasına bağlıdır.

‘İçeride Çocuk Var’ cezaevlerindeki 0-6 yaş çocuklar için bir anaokulu projesi. 2014 İtibarıyla Türkiye’de 8 farklı ilde yer alan kadın ceza infaz kurumlarında 400 dolayında 0-6 yaş arasında çocuk bulunuyor. Vakfın amacı bu çocukların dışarıdaki yaşıtları ile eşdeğer bir eğitim alma şansına sahip olmalarını sağlamak, konuya dikkat çekmek, toplumumuzda konuyla ilgili farkındalık yaratmak, söz konusu çocukların cezaevlerindeki fiziki koşullarını iyileştirmek.

Bu yazıyı sonuna kadar okuduysan bence sen de içinde bir yerlerde iyilik yapma hissine sahipsin, hadi şimdi bir aksiyon al. İyilik olup, birlik olmanın vaktidir.

Vakfın finansal desteğe ihtiyacı var.

Bağış yapmanın en kolay yolu; tüm operatörlerden mesaj kısmına YUVA yazıp 4528′e sms yollayabilirsiniz. Her SMS 10 TL değerinde

Bu yazıyı okuyanlar sms ile bağışta bulunsa bile bir fark yaratmış oluruz!

Daha büyük miktarda bağışlar için aşağıdaki hesap numarasını kullanabilirsiniz.

Vakıfbank Kadıköy Şubesi, Şube kodu 012, ürkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı (TL)

TR 94 0001 5001 5800 7303 0490 01

Vakıfla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here