İki Yaş Çocuk Kitapları

0
1709

ZÜRAFALAR NE SEVER

Yazar&Çizer: Kristyna Litten – Pearson Çocuk Kitapları

Sizin evde de sesleri taklit etmeye çalışan bir minik varsa bu kitaba bayılabilir. ‘Mırıl mırıl, kıtır kıtır, şlirp şlörp’ bir haller var bu kitapta. Kitabın çizimleri muhteşem ötesi, rengarenk, okurken insanın gönül gözü açılıyor. Fark ettiyseniz ben çok sevdim bu kitabı:)

Her gün birbirinin aynıyken, bir gün biriyle tanışırsınız ve hayatınız değişir, ‘Zürafalar Ne Sever’ de aynen böyle bir hikaye işte.

zürafalar ne sever

Börti ve arkadaşları sabahları erkenden uyanır, lezzetli yaprakları kıtır kıtır yerlerdi. Sonra da gölün suyunu şlirp şlörp içerlerdi. Yorulduklarında da boyunlarını kıvırır mırıl mırıl uyurlardı. Günler birbirinin aynıydı.

Bir gün Börti ormanda uyandığında yanında arkadaşlarını bulamadı. Börti kaybolmuştu ve ormanda yapayalnız kalmıştı. Ormanda bir ses duydu. Bir de ne görsün kaşısında mavi bir zürafa vardı. Gözlerine inanamadı Börti. Tanıştılar ve iyi arkadaş oldular.

zürafalar ne sever

Mavi Börti’ye ormanı gezdirdi, kuşlarla ve çiçeklerle tanıştırdı. Börti bütün bu güzellikleri daha önce nasıl da görememişti. Akşam olmuştu. Börti için eve dönüş vakti gelmişti. Ama Mavi yeni arkadaşını çok sevmişti, ondan hiç ayrılmak istemedi. Börti sürüsüne döndü tam Mavi dönüp gidecekken ‘dur’ dedi ona. ‘Sen de kal bizimle’ dedi. Mavi ilk başta sürüdekilerin farklı renginden dolayı onu sevmemelerinden endişe etse de, zamanla bu endişenin ne kadar yersiz olduğunu anladı.

Kitap 2 yaş ve üzeri çocuklara okunabilir.

EN GÜZELİ BENİM EVİM

Yazar: Janet Bingham Çizer: Rosalind Beardshaw

Arkadaşım Tilki filmini izledikten sonra tilkilere karşı sevgim çokça arttı sanırım. Tilki masallarına, çizgi filmlerine bayılıyorum bu ara. En Güzeli Benim Evim kitabında baharın gelişini, bahar temizliğini, hayvanların bahar hazırlıklarını da çok tatlı bir şekilde anlatıyor.

en güzeli benim evim

Babasıyla ormanda gezen yavru Tilki keyifle şarkı söylüyordu. Önce İspinoz hanımla tanıştı, babası yuvasını gösterdi ona. Bir kul yuvası keşfettiler. Sonra bir sincapla karşılaştılar. Sincap bahar temizliği yapıyordu.

en güzeli benim evim

Bahar çok güzeldi, kırlarda yuvarlandılar, kelebekleri izlediler babasıyla birlikte. Kendilerine yeni bir yuva aradılar. Bir farenin yuvasının yanına yerleşmeyi düşündüler, ama çok küçüktü. Sonra nehire yerleşmeyi düşündüler. Ama çok ıslaktı. Köstebekleri ve tavşanları izlediler. Sonunda yuvalarını kazmak için harika bir yer buldular. İşlerini bitirdiklerinde akşam olmuştu. Artık onların da yeni bir yuvaları vardı.

Kitap 2 yaş ve üzeri çocuklara okunabilir.

TURUNCU TEYZE

Yazar:Ebru Akkaş Kuseyri  Çizer: Vaghar Aghaei – Sarıgaga Yayınları

İzini kaybetmeye başladığımız kimi değerleri hatırlatan sımsıcak bir ev içi öyküsü.

turuncu teyze

Bir yer hayal edin; çocuğunuzu komşunuza emanet edebildiğiniz. Bu kitap da orada geçiyor işte. Turuncu teyze ile Ali komşuydu. Yan yana dairelerde oturuyorlardı. Turuncu teyze, adından belli, kızıl ve kıvırcık saçlı biriydi. Ali saçlarını görünce Turuncu teyze diye seslenmişti ona. Anne-babası dışarı çıktığında Turuncu teyze ile kalırdı. Birlikte saklambaç oynamayı çok severlerdi. Uyumadan önce hep kitap okurlardı.

turuncu teyze

Saklambaç oynadılar, Ali masanın altına saklandı. Turuncu teyze onu bulunca, masanın altına gelmesini rica etti. Turuncu teyze ‘ben sığamam ki oraya’ dedi. Ali ‘küçül bence sığarsın’ dedi ve öyle de oldu…

Kitap 2 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

NEREDE BU FİL?

Barraoux – Redhouse Kidz Çocuk Kitapları

nerede bu fil

‘Nerede Bu Fil’ çevreci kitaplar serisinden, doğa dostu sessiz kitap. Yani yazıları mevcut değil, sadece çizimleri var. Aynı zamanda oyuncu bir kitap. Rengarenk çizimler içinden fili, papağanı, yılanı bulmaya çalışıyorsunuz. Tabi bu bir kaç sayfa sürüyor. Sonra yavaş yavaş orman kesilmeye, yerine binalar dikilmeye başlıyor. Alan daraldıkça hayvanları bulmak kolaylaşırken, sonunda iyice daralan alana ancak bir hayvanat bahçesi yaparak hayvanları koruyorlar…

nerede bu fil

Çevre bilincinin çocuklarımıza erken yaşlarda verilmesi için oldukça değerli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap 2 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

PİRETORBASI

Helen Stephens – İş Bankası Yayınları

Bir sokak köpeğinin bir eve yerleşme öyküsü oldukça güzel bir hikaye ile verilmiş. Bir zamanlar adı olmayan, evi olmayan, ailesi olmayan bir köpek vardı. Köpeğin sahip olduğu tek şey pek de dost canlısı olmayan pirelerdi.

piretorbası

Ancak yemek bulduğunda karnını doyuruyordu. Sokaklarda sahipleri ile gezen kişilere özenip dururdu. Bir gün parka bir çocuk geldi ve onunla arkadaş oldu, birlikte çok güzel oyunlar oynadılar. Ancak çocuğun ailesi ile birlikte başka bir şehre taşınması gerekiyordu. Bunu köpeğe açıkladığında çok hüzünlenmişti. Birlikte köpeğin evine kadar yürüdüler.

piretorbası

Köpek sabaha kadar onların gideceği zamanı bekledi. Ama çocuk köpekle birlikte bir kaçış planı yapmıştı. Valizini hazırladı ve dışarı çıktı, ama köpek amacını anladı ve onun için endileşendi. Onu geri eve sokmaya çalıştı. Başaramayınca da havladı, çok havladı. Sonunda çocuğun anne ve babası da uyandılar ve köpeğin onları çok büyük bir iyilik yaptığını fark ettiler. Yeni evlerine köpekle birlikte gitmeye karar verdiler. Artık onun da bir yuvası ve yakın arkadaşları olmuştu..

KORKMA, KORKMA DÜŞMEKTEN. BAK YANINDAYIM BEN!

Mark Sperring ve Layn Marlow – İş Bankası Yayınları

Kitabın orijinal adı:’I’ll catch you if you fall’ 🙂

Büyük küçük hepimiz yakından veya uzaktan bizi kollayacak birine ihtiyaç duyarız. Bu bir yolculuk öyküsü. ‘Kim Kollayacak Beni?’ diye merak eden ‘Ben kollarım’ diye cevap veren herkesi anlatan, onlara seslenen bir öykü.

iki yaş çocuk kitapları

Kitapta bir çocuk var, tekneden balık tutmaya çalışan. Biraz öne eğildi mi? ‘Kim Kollayacak Beni?’ diye merak edince hemen annesini görürüz. Dalgalar delirdiğinde kaptan korur onları denizden. Tekneyi de gökte parlayan yıldız korur. Yol gösterir küçük tekneye.

‘İyi de beni kim kollayacak?’ diye sorar yıldız. ‘Ben kollarım’ der çocuk ve sahiden de kollar.

Kitap 2 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER