Bu ülkede tutkusu müzik olan şahane kadınlar var!

2
1639

Geçtiğimiz haftalarda Sofar Sounds İstanbul‘un mini bir organizasyonuna katıldım. Hem Sofar Sounds’u yakından tanıdım hem de Ezgi Aktan‘ın muhteşem canlı performansını dinleme şansı buldum. Sesi su gibiydi:)

Sofar Sounds Londra’da ortaya çıkmış bir müzik hareketi; konserlerde&barlarda müzik dinlemenin zorluğundan hareketle alternatif bir çözüm olarak doğuyor. Çünkü zamane insanları artık konserleri izlemekten çok telefonlarına kaydediyorlar, siz de konseri izlemek yerine, telefon ekranlarının arkasından izleyebiliyorsunuz. Bu oldukça rahatsız edici bir durum. Öte yandan bu tip ortamlar yüksek ses, aşırı kalabalıkla iyi bir dinleme deneyimi sunamıyorlar.

Sofar Sounds konserleri evlerin oturma odalarında gerçekleşiyor. Böylece sadece müziğe konsantre olarak can kulağıyla müzik dinlemek için ortam yaratılmış oluyor. Sofar Sounds’un müziğe en büyük katkılarından biri de henüz ünlü olmamış sanatçıların sahne aldığı konserler düzenliyor olmaları.

Bu hareketi Türkiye’ye getiren kişi sevgili Eda Demir. Eda ile birlikte organizasyonun arkasında 8 kişilik gönüllü bir ekip var. Sofar Sounds İstanbul dünyadaki global hareketin Türkiye ayağı, sanatçıları onlar buluyor, ev konserlerini onlar düzenliyorlar.

Her ev konserinde 3 sanatçı yer alıyor. ‘Emerging artist’ denilen tam keşfedilmek üzere olan, çoğunlukla tanınmayan müzisyenler ağırlanıyor sahnede. Sofar, Türkiye’de iyi müzik yapılır, iyi müzik herkese açıktır duygusunu keyifle hissettiriyor.

İki şekilde Sofar’ın parçası olmak mümkün. Normalden biraz daha büyük salonunuz varsa konserlere ev sahipliği yapabilirsiniz veya konserlere katılım gösterebilirsiniz. Konsere katılmak isteyen pek çok kişi var o yüzden bir listede yazılıp, şuradan sıraya girmeniz gerekiyor:)

Evinizi bir konser için açmak isterseniz yine Sofar İstanbul‘a başvuruyorsunuz. Tek sorumluluğunuz komşular ile anlaşmak, çünkü birkaç saatliğine harika bir müzik dinliyor olacaklar. Gerisini Sofar ekibi hallediyor, evinize gelip, düzen içerisinde konserin gerçekleşmesini sağlıyorlar.

Konserler ev ortamında gerçekleştiği için küçük gruplar halinde konserler düzenleniyor. Maksimum 50 kişi konsere davetli olabiliyor. Bir gün aniden adresinize bir mail düşebilir ve ertesi gün konser için gideceğiniz evin bilgisi size ulaştırılıyor olabilir. Hayat sürprizlerle dolu değil mi?

Bunlar kısmet olmazsa, Sofar ekibinin İstanbul’da birbirinden şahane müzisyenlerle gerçekleştirdiği ev konserlerini youtube üzerinden şuradan dinleyebilirsiniz. Facebook sayfasını buradan takip edebilirsiniz. Konserlerde performans gösteren sanatçılar gerçekten müthiş, hepsi birbirinden harika.

Sofar Sounds ev konserlerinden en sevdiğim genç kadın sanatçılardan bir şarkı listesi tüm blog takipçisi sevgili dostlarımıza gelsin:) Sizleri çok seviyorum, iyi ki varsınız.

Not: Ezgi Aktan ve Kalben albümleri geçtiğimiz hafta müzik marketlerde yerini almış, edindim, müthiş, mutlaka edinmenizi öneririm.

Haydi kulağımızın pası silinsin biraz…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here