Hayat Geriye Doğru Anlaşılır Ama İleriye Doğru Yaşanır

3
1691
Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde diye yazmıştı Kundera Yavaşlık adlı romanında ‘kimse hiç bir şeyden emin olamaz, kendisiden bile.’

İçinde bulunduğumuz çağ ‘şimdi’yi yaşamamıza fırsat vermiyor, çünkü bu çağda her şey gelecek için yapılıyor. Bu durumun bizde yarattığı zorlanma duygusu da, bizim ihtiyaçlarımızın çocukların ihtiyaçlarından önce gelmesine, bu yüzden onları acele ettirmemize neden oluyor. Bu acel, tecel koşturma içerisinde anı yaşamak’, ‘anda kalmak’ mümkün mü?

Çok değil aslında, bu yüzden çocuklarımızın çocukluklarını kaçırıyoruz gibi geliyor çoğu zaman. Şahsen ben 60’larıma geldiğimde çocuklarının çocukluklarını kaçırmış bir anne olarak yaşlanmak istemiyorum.

‘Saçmalama nasıl kaçıralım, zaten her an birlikteyiz’ diyebilirsiniz. Ama bazen o koşuşturma içerisinde durup onlara şöyle bir dışarıdan bakma. O 3-4 yaş konuşma hallerine hayran olma. İstedikleri (bize göre saçma şeylere) saygı duyma veya var oldukları-hak ettikleri şekilde onları bazen karşılayamadığımızı düşünüyorum. Çünkü yedirilmesi gereken yemekler, giydirilmesi gereken giysiler, yapılması gereken programlar, gidilmesi gereken okullar var… 

Bu zinciri kırmak için bir şeyler yapmak gerekiyor. Son yıllarda tanıştığım ve anda kalmanın önemini anlatan ‘Farkındalık’ benim bu alanda kendimi geliştirmeme destek oldu. Durmak, daha çok iç sesimi dinlemek, ihtiyaçlarımı anlama ve tabi sonrasında çevremdekiler için bunları yapmama yardımcı oldu. Geçtiğimiz aylarda Özlem hanımla ‘Farkındalık nedir?’ konusunu detaylı konuşmuştuk.

‘Geçmiş olan geçip gitmiştir, geçmiş gelmek üzeredir’ diyor Heidegger.

farkındalık1

Yaşadığımız andan ziyade geçmişe ya da gelecekte olmasını istediğimiz şeylere odaklanıyoruz. Farkındalığın bizlere önerdiği, aklınızın nelere takılıp gittiğini farkına varmak ve kendinizi, konsantrenizi bu ana odaklamak. O zaman yaşadığımız anın içinde olmak.

Bu alanda çıkan yeni bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Mindfulness Project tarafından hazırlanan ‘Şimdi Buradayım’. Kitap farkındalığın ne olduğunu anlatmıyor ancak günlük hayatta minik farkındalıklar yaratmak için egzersizler sunuyor.

şimdi buradayım

Her gün yatmadan önce 15 dakikanızı ayırarak bir egzersiz yapabilirsiniz. Bu yaptıkça oturan ve yer eden bir öğreti. Örneğin yemek yerken cep telefonunuzla oynadığınızda yemeğin gerçek tadını alamıyorsunuz. Çünkü iki farklı alana konsantre oluyorsunuz. Oysa ağzınıza attığınız her lokmanın müthiş bir lezzeti var, bu lezzeti anlayabilmeniz için ise sadece o anda yemeğe odaklanmanız gerekiyor.

şimdi buradayım

Farkındalık günlük olarak ayıracağınız kısa zamanlarda meditasyonu ve bedeni dinlemeyi de öneriyor. Bu sayede zihni anda kalmaya odaklamak mümkün oluyor.

şimdi buradayım

Gün içerisinde otomatik pilotta yaptığımız pek çok aktivite var, öğretide bunların biraz daha dışına çıkmak, alışkanlık kırıcılar yaratmak da var. Eve her zamankinden farklı bir yoldan gitmek, o akşam her zamankinden farklı bir yemek yemek vb.

şimdi buradayım

Kitaptan ziyade bir alıştırma kitabı aslında, yazmak, çizmek, hayal etmek ve boyamak için oluşturulmuş. Hayat hep kendimize doğru bir yolculuksa bu kitap da öyle.

‘Hayat Geriye Doğru Anlaşılır Ama İleriye Doğru Yaşanır’  diyor Kierkegaard, ne kadar doğru değil mi?

3 YORUMLAR

  1. Çok sağolun paylaşım için. Çok çok faydalı oldu. Işık oldu. Başarılı ve üretken insanların anda kaldığına inanıyorum. Aksi halde geçmiş ve gelecekle çok meşgul olmak üretkenliğimizi engelliyor. @duygu__yardimci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here