Bir haftasonu programı; Santral İstanbul ve Enerji Müzesi Gezisi

4
1953

Çocuğunuzla keyifli vakit geçirebileceğiniz; Santral İstanubul gezisi, Papaz Restoran‘da bir kahvaltı ve akabinde aynı kampüste yer alan Enerji Müzesi gezisi haftasonu için harika bir program olabilir.

Geçtiğimiz hafta bir arkadaşım üniversite grubumuzla Santral İstanbul‘da buluşma haberini verdi. İlk duyduğumda biraz çekindim. Yıllar olmuştu görüşmeyeli. Bakmayın böyle bıdı bıdı yazdığıma, çok sosyal biri sayılmam, ‘tamam’ dedim. Güzel bir program olacaktı. Sahiden de öyle oldu. Bir hoş sohbet ve güzel geçti ki anlatamam. İyi ki de gitmişim, hatta bir daha ne zaman görüşsek acaba diye düşünüyorum. Fotoğraftaki arka sıra bizim bölüm, ön sıra da çocuklarımız, ah yıllar…

santral-istanbul-papaz

Santral İstanbul (Bilgi Üniversitesi-Silahtarağa Kampüsü) yemyeşil, dümdüz çimen alanlarıyla çocukların rahatça koşturabileceği, keyifli bir mekan. Santral İstanbul’un içinde Papaz Restoran‘da kahvaltı, öğlen veya akşam yemeği alabilirsiniz.  Biz kahvaltı aldık. Cumartesi günleri menüden kahvaltı seçebiliyorsunuz, pazar günleri ise açık büfe kahvaltı mevcutmuş. Oldukça ferah bir mekan, dekorasyonu pek hoş, Nisan’ın resim yaptığı masaya bayıldım:) Kalabalık gruplar için ideal. Geniş bir otoparkı var, park problemi yok.

papaz-restoran-2

Meğer organizasyonu yapan dostlar çocuklarımızı da unutmamış, Santral İstanbul’un içindeki Enerji Müzesini gezmeyi planlamışlar. Ne zaman bir hafta sonu programı yapsam içine bir müze eklemeye çalışıyorum, bu sefer müze bizi buldu, süper oldu:)

enerji-muzesi-1

Silahtarağa Elektrik Santralı’nın 1913’te ve 1921’de inşa edilen ilk makine daireleri, güçlendirilip korunarak Santralistanbul Enerji Müzesi’ne dönüştürülmüş. Müze 5 yaş ve üzeri çocuklar için gezerken daha anlamlı olabilir, ama örneğin Cemre 3 yaşında ve keyifle gezdi.

enerji-muzesi-6

Enerji Müzesi’nin giriş katında, ziyaretçilerin kendi elektrik enerjisini üretebileceği, pil olabileceği, manyetik heykeller yapabileceği, inatçı bir bavulla uğraşacağı ve daha birçok deneyi gerçekleştirebileceği, 22 etkileşimli ünitenin yer aldığı Enerji Oyun Alanı kurulmuş. Bu bölüm çocuklar için oldukça eğlenceliydi. Enerji Oyun Alanı’ndaki üniteleri tek tek denedik.

Enerji Müzesinde o dönemin ileri teknolojisini yansıtan AEG, Brown Boveri, Siemens ve Thomson Houston markalı jeneratörleri görmek oldukça ilginçti.

enerji-muzesi-7

Eğlence ile bilimin buluştuğu yerlerin çocuklar için harika bir ortam yarattığını düşünüyorum. Çocukları müzeye götürmemin nedeni bir öğrenme deneyimi yaşatmak değil. Keyifli zaman geçirmelerini sağlamak. Çünkü eğer keyifli zaman geçirirlerse o zaman zaten öğrenirler de…

enerji-muzesi-2

Son söz; insan uzun zamandır görüşmediklerini aramaya imtina ediyor. Ben ettim siz eylemeyin. Bugünden tez okul grubunuzla, arkadaşlarınızla bir buluşma ayarlayın. Papaz Restoran, güzel bir hafta sonu kahvaltısı için güzel bir mekan, benden söylemesi. Mutlu haftasonları:)

4 YORUMLAR

 1. Merhabalar,

  Ne güzel olmuş böyle eski dostlarla birlikte olmak. Sizin yazılarınızı çok seviyorum. Kızım önümüzdeki ay 3 yaşında olacak. Sizden birçok fikir alıyorum. Paylaşımlarınız için teşekkürler.
  Bir konuda fikrinizi soracaktım. Çalıştığım için eve 20:00 de eşimle dönüyorum. Kızım yatana kadar kaliteli vakit geçiriyoruz. Bu süreç çok az.2-3 saat. Bu saatin yaklaşık 30 dk sını eşimle geçiriyordur. Geri kalan kısmını benle ama eşimle de iletişimde olarak geçiyor. Mesela saklambaç oynasak eşimin koluna saklanıyor gibi. Hafta sonu Pazar günleri hep birlikteyiz. Cumartesi günü eşim çalıştığı için çoğunlukla benimle geçiriyor. Sizce baba ile çok mu az vakit geçiriyor. Bulmaca gibi oldu hahaha 😀 Umarım anlatabilmişimdir. Siz de çalışan annesiniz. Baba ile sizin ilgilenmenizin oranı nedir acaba? Fikir olur belki bana da. İnsanlar fikir ile öğreniyor bazen 🙂 Çok sevgiler

  • Merhaba Emine hanım, sorunuzu çok net anladım. Minik bir sorum olacak size; baba ile geçirdiği vakti arttırma şansınız var mı? Eğer varsa bu yönde çaba gösterebilirsiniz. Ama anladığım kadarıyla çok fazla değiştirme şansınız yok.(iş nedeniyle) Bu durumda, bu konuyu hiç kafanıza takmamanızı öneririm. Zira sizi düşündürdükçe rahatsız edebilir. Ama değiştiremeyeceğimiz şeyler için üzülmemeliyiz değil mi?
   Bir pedagog arkadaşıma çocukların sadece anne ve sadece baba ile vakit geçirmesinin kıymetli olduğunu söylemişti. Belki şöyle bir şey olabilir; örneğin pazar günleri baba 1-2 saatliğine kızınızla birlikte yalnız vakit geçirebilir. Böylece birebir iletişimleri de artmış olur. Ne dersiniz ?
   Sevgiler,

 2. Güneş hanım çok güzel olmuş 🙂 Nisanı’nın boyamasına bayıldım maşallah. Çocuklara boyamayı nasıl sevdirebiliriz. Kızım 1 yaşında başladı parmak boya, stabilo kalın kuru boya ile. Çok seviyodu. Şimdi 34 aylık hiç ilgi alanına girmiyor. Ben de zorlamıyorum. ‘Heyecanla boya yapalım mı?’ diyorum. ‘yok anne’ diyor. Ne yapsam sizce? Sizinkilerde de böyle olmuşmuydu hiç? Selamlar. Kızları öperim

  • Cemile hanım merhaba,
   Yorum için teşekkürler. Çocukların ilgi alanları aylarına ve gelişimlerine göre farklılık gösterebiliyor. Nisan bu ara boyamaktan zevk alıyor, bir dönem pek sevmiyordu. Örneğin Cemre daha hareketli bir aşamada, bol bol koşturmayı seviyor, resim yapmak onun için öncelik değil. Zorladığımız her nokta ise ters tepiyor. Onlar ne ile ilgileniyorsa biz de öyle devam ediyoruz. Boyamak istemeyebilir, daha sonra da isteyebilir, bence hiç üstüne gitmeyin, zamanla su akar yolunu bulur.
   sevgiler
   Güneş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here