Bir haftasonu programı; Cam Ocağı

2
2780

Beykoz Cam Ocağı, Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı cam ve sanat merkezi. Riva Deresi kıyısında kurulu, yemyeşil doğaya sırtını vermiş, dingin ama yaratıcılık ile dopdolu bir atmosfer.

beykoz cam ocağı 2

Beykoz Cam Ocağı, cam ile ilgili çalışmaların merkezi olmak, insanların cama dokunmasını ve camı sevmesine aracı olmak, camın ülkemizde kabul gören temel sanat dallarından biri olmasını sağlamak amacıyla kurulmuş. Cam Ocağı’nda hem eğitim hem de üretim faaliyetleri var.

beykoz cam ocağı

Beykoz Cam Ocağı’na giriş ücreti kişi başı 1TL, bunu vererek sanat eserlerinin de yer aldığı iki bölümü gezebiliyorsunuz. Ayrıca cam yapım atölyesinde o an çalışmakta olan ustaları izleme fırsatı buluyorsunuz.

Atölye dev sıcak fırınların olduğu bir yer. Grup gelen çocuklar ve sınıflar için organize bir oturma alanı var. Bu alandan çok net olarak ustaların cama suyla nasıl şekil verdiğini, nasıl kalıba soktuğunu, nasıl üflediğini ve akabinde de nasıl fırınladığını izleyebiliyorsunuz.

Açıkçası bir yetişkin olarak benim için bile cam ustalarını izlemek inanılmaz keyifliydi. Hayatımda ilk kez camın yapımına şahit oldum. El emeği göz nuru cam eserleri ortaya çıkarmak ne kadar zor bir zanaatmış. Cemre ve Nisan’da çizgi film izler gibi kitlendiler seyre. Onlar için alev gibi bir şeyin suyla dönerek şekillenmesi ve üfleyerek şişirilmesi çok ilginçti.

Dışarıda ayrıca mini bir havuz bölümü var, burada suyun üstünde yüzen camlar yerleştirmişler, bizimkiler bayıldılar oynamaya, az kalsın havuzun içine düşüyorduk:)

beykoz cam ocağı 5

Beykoz Cam Ocağı‘nda atölyeler, seminerler ve pek çok etkinlik düzenleniyor. Anneler için boncuk yapımı, çocuklar için Master Kids eğitimleri vardı. Bu programlara katılmak veya rezervasyon yaptırmak için Ocağı’nı aramanızda fayda var. Beykoz Cam Ocağı Riva Yolunda. Adresi; Köyiçi Caddesi 72/A, Öğümce Köyü, 34829 Beykoz,

https://www.camocagi.org/

Biz pazar günü cam üretimini izlemiştik, Cumartesi günleri üretim yokmuş.

Ocağa gittiniz, gezdiniz, tabi karnınız da acıktı. Polinezköy civarına geçebilirsiniz, ya da Kuşevi Restoran‘a uğrayabilirsiniz. Benim size önerim, Pideci Ali Usta’ya mutlaka uğramanız. Ali Usta’nın pideleri civarda çok meşhurmuş, biz de o gün tatmasak olmaz diye düşündük.

Müthiş sempatik, minicik bir yer, ama her saat dopdolu. Mekanda bir odun sobası var, arkasında minik bir bahçe yer alıyor. Soba başında gazete-kitap okumaktan keyifli ne olabilir ki?

pideci ali usta

Burada pide ustalarının nasıl pide yaptığını izledik. Yemek olarak ilk tercihleri olmasa da kızlar pideye bayıldılar. Biz parmaklarımızı yedik. Beykoz Cam Ocağı’na oldukça yakın. Pideci Ali Usta Cumhuriyet Köyü, Beykoz Caddesi, No 54’te. Buradan yolu inceleyebilirsiniz.

pideci ali usta 2

Keyifli geziler, bol gezmeler.

2 YORUMLAR

  1. Sizin öneriniz ile bugün biz de cam ocağına gittik. Ancak malesef cumartesi günleri üretim yok sadece mağaza gezdik. Bunun için giriş 1 tl diğer günlerde 10 tl imiş. Üretimi göremedik bir daha ki sefere inşallah ? Şimdi yemek önerinizi denwmwyw geldi sira. Teşekkür ederiz ?

CEVAP VER